Kolagen do picia
Kolagen do picia

PołógPołóg to okres po porodzie trwający 6-8 tygodni. Stanowi czas, w którym organizm i ciało kobiety stopniowo wracają do normy, a więc m.in. goją się rany i uszkodzenia, stabilizuje gospodarka hormonalna, a jajniki ponownie podejmują swoją czynność. To również bardzo ważny moment, w którym każda kobieta powinna o siebie zadbać – tak o sferę fizyczną, jak i psychiczną. Liczy się odpoczynek i wszelkie działania mające na celu profilaktykę powikłań, czego uczy fizjoterapeuta uroginekologiczny. Warto pójść do niego jeszcze na etapie ciąży.

Połóg – zmiany w ciele kobiety

Podczas połogu, a więc w ciągu pierwszych tygodni po porodzie, miejsce ma wiele zmian w ciele kobiety. Przede wszystkim:

  • narządy wewnętrzne wracają do pierwotnego ułożenia – przykładowo, w ciąży jelita rozchodzą się na boki, cofa się pęcherz moczowy, a macica kieruje się do jamy brzusznej. Po porodzie muszą one wrócić do pierwotnego ułożenia;
  • wzrasta napięcie ścian jamy brzucha, zwłaszcza mięśni prostych brzucha i mięśni skośnych brzucha;
    jajniki ponownie podejmują się swojej czynności (u kobiet nie karmiących piersią 5-6 tygodni po porodzie pojawia się pierwsza miesiączka, u kobiet karmiących piersią miejsce ma laktacyjny brak miesiączki);
  • zmniejsza się uwodnienie organizmu;
  • następuje produkcja mleka zwanego siarą (w pierwszych dniach połogu), które przechodzi w mleko przejściowe (4.-14. dzień połogu) i w mleko dojrzałe (od 15. dnia połogu);
  • goją się rany poporodowe, a proces gojenia się ma swój koniec w 4-6 tygodniu połogu, gdy struktury pokryją się w całości nowym nabłonkiem;
  • hormony dotychczas działające na macicę przestają wywierać na nią wpływ. Mowa głównie o estrogenach, gestagenach, laktogenie łożyskowym oraz gonadotropinie łożyskowej;
  • zmniejsza się ukrwienie mięśnia macicy.

Macica bezpośrednio po porodzie znajduje się w połowie odległości między pępkiem a spojeniem łonowym i z łatwością można wyczuć ją palpacyjnie. Jej położenie obniża się o szerokość 1 palca dziennie, po ukończeniu 2. tygodnia połogu znajdując się już na wysokości spojenia łonowego, przez co nie można jej wyczuć palpacyjnie. Opóźniona inwolucja macicy następuje po cięciu cesarskim, po położniczych zabiegach pochwowych, przy ciążach mnogich oraz u kobiet, które zrezygnowały z karmienia piersią.

Ponowne współżycia możliwe są dopiero po upływie przynajmniej 3. tygodni od momentu porodu. Warto mieć na uwadze, że w okresie połogu pojawiają się skłonności do zaparć, jak również częste oddawanie większych ilości moczu.

Odchody poporodowe

W okresie połogu kobieta wydalać będzie tzw. odchody poporodowe, czyli wydzielinę pochodzącą z dużej rany znajdującej się w macicy. W zależności od etapu połogu jej wygląd będzie się stopniowo zmieniał:

  • 1.-3. doba połogu – krwista wydzielina;
  • koniec 1. tygodnia połogu – półpłynna wydzielina o zabarwieniu krwistobrunatnym;
  • koniec 2. tygodnia połogu – wydzielina o konsystencji śmietanki i zabarwieniu brudnożółtym;
  • koniec 3. tygodnia połogu – surowicza wydzielina o zabarwieniu szarobiałym, jest jej znacznie mniej niż wcześniej;
  • po 4. tygodniu połogu – odchody poporodowe zaczynają zanikać.

Odchody poporodowe zawierają bardzo dużą ilość bakterii patogennych (w tym gronkowce, paciorkowce, pałeczki okrężnicy), dlatego kobieta powinna w tym czasie szczególnie dbać o higienę osobistą.

Połóg jak o siebie dbać?

Bez względu na to czy poród odbył się w sposób naturalny czy poprzez cięcie cesarskie, ważna jest dbałość o higienę intymną. Rekomenduje się stosowanie naturalnej, bawełnianej i nieopinającej ciała bielizny, najlepiej wykonanej ze specjalnej siatki. Po każdej wizycie w toalecie należy się podmywać, aby nie dopuścić do przemieszczenia się bakterii z pochwy do cewki moczowej. W okresie połogu należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów. Jeśli to możliwe, należy poprosić partnera lub bliskie osoby o pomoc w domowych obowiązkach.

Kobiety po cięciu cesarskim muszą skupić się na dbaniu o bliznę. W pierwszych dniach należy delikatnie głaskać i dotykać skórę wokół niej, co przyspieszy gojenie. Z kolei gdy szwy zostaną już zdjęte można rozpocząć bardzo delikatne działania bezpośrednio na bliźnie, czego uczy fizjoterapeuta uroginekologiczny. W okresie połogu oraz przez cały okres karmienia piersią należy dbać o wysokie nawodnienie organizmu i zdrową, zbilansowaną dietę. Można rozpocząć suplementację kolagenu, który wpłynie korzystnie na elastyczność i wytrzymałość tkanek oraz przyspieszy ich gojenie się.

Aby uniknąć zakrzepów, poprawić cyrkulację krwi i przeciwdziałać licznym powikłaniom okresu połogu należy pozostać aktywnym fizycznie. Wskazane są spacery i poruszanie się, unikając długotrwałego leżenia w bezruchu. Po konsultacji z fizjoterapeutą można wdrożyć do codziennego planu podstawowe ćwiczenia wielostawowe.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Filipek K., Marcyniak M., Kuran J., Rozpoczęcie współżycia płciowego po zakończonym połogu, Seksuologia Polska, 12/2014.
  2. Walowska J., Usprawnianie kobiet w okresie połogu, Rehabilitacja, 1/2018.
  3. Czerwińska-Osipiak A., Czynniki determinujące funkcjonowanie kobiet w okresie połogu, Gdańsk 2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami