Choroby skóry głowy i włosów – rodzaje i objawy

Choroby skóry głowy i włosówChoroby skóry głowy i włosów mogą wydawać się rzadkością lub niekiedy rzeczą, która wcale nie ma miejsca. Niestety, w rzeczywistości są to zmiany, które występują często i mogą zdarzyć się każdemu w różnym wieku.

Choroby skóry głowy i włosów

Najczęściej występujące choroby skóry głowy i włosów to:

1. Zapalenie okołomieszkowe.

Zapalenie okołomieszkowe jest to stan zapalny ujścia mieszka włosowego, który w dalszym etapie może szerzyć się na cały mieszek włosowy, a nawet jego okolice. W efekcie tworzy się guzek i pojawia się krosta wypełniona treścią ropną (może być ona przebita włosem). W wyniku pojawienia się gronkowca złocistego często dochodzi do zakażenia mieszka włosowego. Zmiany tego typu częściej dotyczą mężczyzn niż kobiet.

2. Ciemieniucha.

Jest zmianą dotyczącą głównie niemowląt. Ciemieniucha występuje w charakterze nawarstwionych, miękkich strupów łojotokowych na podłożu rumieniowym. Zmiany mają postać tłustych łusek, włosy na skórze głowy są splątane i tworzy się wówczas tzw. czepek niemowlęcy. Przyczyną powstania ciemieniuchy jest zaburzenie funkcjonowania gruczołów łojowych. Zaniedbanie jej może doprowadzić do stanu zapalnego, a nawet ropnego.

3. Łupież.

Łupież jest bardzo często spotykanym schorzeniem. Polega na nadmiernym łuszczeniu się zrogowaciałych komórek skóry głowy. Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania łupieżu jest grzyb Pityrosporum ovale. Występuje on również u ludzi zdrowych, ale w znacznie mniejszej ilości. Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi łupieżu są m.in: stres, nadmierny łojotok skóry, nieprawidłowe odżywianie, brak higieny, stosowanie złej jakości kosmetyków.

  • Wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu:

– łupież suchy – występuje w postaci suchych, drobnych, białych lub szarawych łusek, które łatwo można oddzielić od powierzchni skóry. W największej ilości występują na szczytowej części głowy, następnie przemieszczać się mogą na okolice boczne i skroniowe. Włosy na skórze głowy są niezmienione, jednak mogą wykazywać suchość i łamliwość. Przyczyną łupieżu suchego może być złe mycie włosów, częste stosowanie suszarek i lokówek, nieodpowiednie kosmetyki, które potęgują wysuszanie się włosów, a także częste zabiegi fryzjerskie tj. trwałe ondulacje i farbowanie włosów.

– łupież tłusty – łojotokowy – objawem są łuski występujące na szczycie głowy. Łuski te są zazwyczaj koloru żółtego lub brunatnego, często przypominające wosk lub tłuszcz. Objawom tym towarzyszy również stan zapalny skóry głowy, który występuje w postaci zaczerwienienia, a także sączenie z nasilonym świądem.

4. Łupież pstry.

Łupież pstry jest powierzchownym zakażeniem naskórka. Objawia się on żółtobrunatnymi okręgami, które się łuszczą. Zmiany te mogą lokalizować się na głowie, a także klatce piersiowej, szyi, plecach. Łupież wywołany jest przez drożdżaki  z gatunku pityrosporum ovale. Zwykle pojawia się po okresie dojrzewania, bardzo rzadko występuje u dzieci. Czynnikiem sprzyjającym tej chorobie jest niedożywienie, zły stan ogólny organizmu czy osobnicza podatność skóry na zakażenia.

5. Łuszczyca.

Łuszczyca to jedna z najczęściej występujących schorzeń skóry. Ma charakter przewlekły i nawrotowy. Charakteryzuje się wzmożoną poliferacją komórek naskórka, a w obrazie klinicznym objawia się złuszczającymi wykwitami grudkowymi ustępującymi bez pozostawienia blizny. Łuszczyca należy do chorób rozległych i może obejmować jednocześnie wiele okolic ciała. Zdarza się jednak, że łuszczyca zlokalizowana jest tylko na skórze głowy. W tym przypadku zmiany wyglądają tak jak objawy łupieżu tłustego.

6. Łysienie.

To stopniowa lub nagła utrata włosów na głowie związana z zakłóceniem cyklu wzrostu włosa. Może również być wynikiem chorób infekcyjnych lub urazów.

  • Wyróżniamy dwa rodzaje łysienia:

– łysienie anagenowe – występuje tylko w fazie anagenu. Polega na zahamowaniu podziałów komórkowych i  zaburzeniu funkcji korzenia włosa.

– łysienie telogenowe – to przyspieszone starzenie się włosów i przedwczesne ich wypadanie. Prowadzi to do zwiększenia się liczby włosów w fazie spoczynku i jednocześnie zmniejszenia się ilości włosów w fazie wzrostu.

Olej z czarnuszki w kapsułkach
Czarny kminek (czarnuszka siewna, łac. Nigella sativa) - jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swych właściwości leczniczych. Znacząco wpływa na poprawę zmienionej chorobowo skóry. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie - 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *