Choroby skóry głowy i włosów – rodzaje i objawy

Aktualizacja

Choroby skóry głowy i włosówChoroby skóry głowy i włosów mogą wydawać się rzadkością lub niekiedy rzeczą, która wcale nie ma miejsca. Niestety, w rzeczywistości są to zmiany, które występują często i mogą zdarzyć się każdemu w różnym wieku.

Choroby skóry głowy i włosów

Najczęściej występujące choroby skóry głowy i włosów to:

1. Zapalenie okołomieszkowe.

Zapalenie okołomieszkowe jest to stan zapalny ujścia mieszka włosowego, który w dalszym etapie może szerzyć się na cały mieszek włosowy, a nawet jego okolice. W efekcie tworzy się guzek i pojawia się krosta wypełniona treścią ropną (może być ona przebita włosem). W wyniku pojawienia się gronkowca złocistego często dochodzi do zakażenia mieszka włosowego. Zmiany tego typu częściej dotyczą mężczyzn niż kobiet.

2. Ciemieniucha.

Jest zmianą dotyczącą głównie niemowląt. Ciemieniucha występuje w charakterze nawarstwionych, miękkich strupów łojotokowych na podłożu rumieniowym. Zmiany mają postać tłustych łusek, włosy na skórze głowy są splątane i tworzy się wówczas tzw. czepek niemowlęcy. Przyczyną powstania ciemieniuchy jest zaburzenie funkcjonowania gruczołów łojowych. Zaniedbanie jej może doprowadzić do stanu zapalnego, a nawet ropnego.

3. Łupież.

Łupież jest bardzo często spotykanym schorzeniem. Polega na nadmiernym łuszczeniu się zrogowaciałych komórek skóry głowy. Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania łupieżu jest grzyb Pityrosporum ovale. Występuje on również u ludzi zdrowych, ale w znacznie mniejszej ilości. Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi łupieżu są m.in: stres, nadmierny łojotok skóry, nieprawidłowe odżywianie, brak higieny, stosowanie złej jakości kosmetyków.

  • Wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu:
    • łupież suchy – występuje w postaci suchych, drobnych, białych lub szarawych łusek, które łatwo można oddzielić od powierzchni skóry. W największej ilości występują na szczytowej części głowy, następnie przemieszczać się mogą na okolice boczne i skroniowe. Włosy na skórze głowy są niezmienione, jednak mogą wykazywać suchość i łamliwość. Przyczyną łupieżu suchego może być złe mycie włosów, częste stosowanie suszarek i lokówek, nieodpowiednie kosmetyki, które potęgują wysuszanie się włosów, a także częste zabiegi fryzjerskie tj. trwałe ondulacje i farbowanie włosów.
    • łupież tłusty – łojotokowy – objawem są łuski występujące na szczycie głowy. Łuski te są zazwyczaj koloru żółtego lub brunatnego, często przypominające wosk lub tłuszcz. Objawom tym towarzyszy również stan zapalny skóry głowy, który występuje w postaci zaczerwienienia, a także sączenie z nasilonym świądem.

4. Łupież pstry.

Łupież pstry jest powierzchownym zakażeniem naskórka. Objawia się on żółtobrunatnymi okręgami, które się łuszczą. Zmiany te mogą lokalizować się na głowie, a także klatce piersiowej, szyi, plecach. Łupież wywołany jest przez drożdżaki  z gatunku pityrosporum ovale. Zwykle pojawia się po okresie dojrzewania, bardzo rzadko występuje u dzieci. Czynnikiem sprzyjającym tej chorobie jest niedożywienie, zły stan ogólny organizmu czy osobnicza podatność skóry na zakażenia.

5. Łuszczyca.

Łuszczyca to jedno z najczęściej występujących schorzeń skóry. Ma charakter przewlekły i nawrotowy. Charakteryzuje się wzmożoną poliferacją komórek naskórka, a w obrazie klinicznym objawia się złuszczającymi wykwitami grudkowymi ustępującymi bez pozostawienia blizny. Łuszczyca należy do chorób rozległych i może obejmować jednocześnie wiele okolic ciała. Zdarza się jednak, że łuszczyca zlokalizowana jest tylko na skórze głowy. W tym przypadku zmiany wyglądają tak jak objawy łupieżu tłustego.

6. Łysienie.

To stopniowa lub nagła utrata włosów na głowie związana z zakłóceniem cyklu wzrostu włosa. Może również być wynikiem chorób infekcyjnych lub urazów.

  • Wyróżniamy dwa rodzaje łysienia:

– łysienie anagenowe – występuje tylko w fazie anagenu. Polega na zahamowaniu podziałów komórkowych i  zaburzeniu funkcji korzenia włosa.

– łysienie telogenowe – to przyspieszone starzenie się włosów i przedwczesne ich wypadanie. Prowadzi to do zwiększenia się liczby włosów w fazie spoczynku i jednocześnie zmniejszenia się ilości włosów w fazie wzrostu.

Olej z czarnuszki
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie - 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *