Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Aktualizacja: 14 kwietnia 2021

Czy telefon powoduje raka?Wiele osób współcześnie zastanawia się, czy telefon powoduje raka. Pytania tego typu padają coraz częściej, co wiąże się ze wzrostem cywilizacji kraju i rozwojem technologii. Niemal każdy dorosły człowiek posiada dzisiaj telefon komórkowy. To podstawowe wyposażenie także wielu dzieci, nawet tych mniejszych. Co warto wiedzieć o wpływie telefonów komórkowych na organizm?

Negatywne działanie telefonów komórkowych

Telefony komórkowe wytwarzają wokół siebie pole elektromagnetyczne. Aparaty te emitują dość małą moc, rzędu kilku watów, jednak z uwagi na to, iż są dość blisko głowy, nie można lekceważyć tego promieniowania. Oprócz samych telefonów źródłem szkodliwego oddziaływania z zakresu MHz są też stacje bazowe, które są pośrednikiem pomiędzy rozmówcą a siecią.

Przeprowadzono liczne badania na temat wpływu telefonów komórkowych na ludzkie zdrowie, jednak wciąż nie uzyskano jasnych informacji na ten temat. Telefony komórkowe są stosunkowo nową zdobyczą cywilizacji, stąd okres ich użytkowania przez poszczególne osoby może być jeszcze zbyt krótki dla uwidocznienia się ewentualnego ryzyka zachorowania na nowotwory. Z tego powodu badania epidemiologiczne użytkowników telefonów są kontynuowane w celu uzyskania pełniejszych informacji.

Wprawdzie nie udowodniono w 100%, że korzystanie z telefonu spowoduje u każdej osoby raka, jednak już teraz wiadomo, że telefony komórkowe mają szkodliwy wpływ na zdrowie. Częste korzystanie z nich (zwłaszcza z nowoczesnych smartfonów) przyczynia się do:

 • trudności w zapamiętywaniu i koncentracji;
 • rozdrażnienia, wahań nastroju;
 • bezsenności;
 • podwyższonej pobudliwości;
 • zmian reakcji immunologicznych organizmu;
 • zaburzeń świadomości.

Widać to szczególnie w przypadku dzieci, gdy korzystanie z telefonów podchodzi już pod uzależnienia.

Czy telefon powoduje raka?

Jak zaznaczono wyżej, nie ma jeszcze bezpośrednich przekazów na temat rakotwórczego działania pola elektromagnetycznego produkowanego przez telefony komórkowe. Przeprowadzono jednak liczne badania, których wyniki przemawiają właśnie za takim działaniem. Największe z badań przeprowadzono początkiem XXI wieku. Wykazano w nich, że bardzo częste korzystanie z telefonów przez okres ponad 10 lat może dwukrotnie zwiększać ryzyko raka mózgu, co jest bardziej niebezpieczne niż palenie papierosów.

Równie ciekawe badanie przeprowadzono nie tak dawno i zatytułowano „Cellphones and Brain Tumors: 15 Reasons for Concern”. Badacze wzięli pod uwagę między innymi wyniki badań firm branży telekomunikacyjnej 13 państw Europy Zachodniej. Członkowie zaznaczyli, że negatywne działanie telefonów komórkowych na mózg człowieka objawia się często dopiero po kilkunastu latach. Mając taką wiedzę, warto już teraz chronić dzieci przed negatywnymi skutkami częstego telefonowania.

Jak chronić się przed szkodliwym działaniem telefonu?

Zapewne większość z nas nie wyobraża sobie nie mieć dostępu do swojego telefonu komórkowego. W dzisiejszych czasach z jego pomocą można bowiem załatwić każdą sprawę – m.in. odebrać maile, opłacić rachunki, robić zdjęcia, rozmawiać i smsować czy słuchać muzyki. To także źródło informacji z całego świata, narzędzie biznesowe oraz łącznik z innymi ludźmi. Telefony komórkowe już dawno straciły swoją podstawową funkcję, jaką jest wyłącznie telefonowanie. Aby jednak chronić się przed negatywnymi skutkami pola elektromagnetycznego, warto przestrzegać poniższych wskazówek:

 • nie kupuj telefonu swojemu dziecku, jeśli nie jest to konieczne – w przypadku mniejszych dzieci lepiej zainwestować w zwykłe zabawki, zaś u starszaków zdecyduj się na zakup telefonu bez „bajerów”, co zmniejszy chęć ciągłego sięgania po przedmiot;
 • unikaj spania przy telefonie komórkowym, a w szczególności wkładania go pod poduszkę. Połóż swój telefon na drugim końcu pokoju lub nawet pozostaw go w innym pomieszczeniu. Jeżeli ustawiasz na nim alarmy, lepiej kup tradycyjny budzik;
 • jeśli przebywasz w domu zostawiaj telefon kilka metrów od siebie;
 • jeśli jest taka możliwość i przebywasz w domu, rozmawiaj z bliskimi poprzez głośnik – unikniesz konieczności trzymania urządzenia przy uchu.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie w dużej mierze zależy wyłącznie od Ciebie.

Polecane produkty

Bio olej konopny 100% naturalny
Olej konopny pozyskiwany z wyselekcjonowanych nasion konopi siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, bardzo cenne składniki dla organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Wilk J., Analiza wpływu promieniowania mikrofalowego na organizm ludzki na podstawie współczynników absorpcji swoistej SAR telefonów komórkowych, PITWIN.
 2. Szmigielski S., Sobiczewska E., Ryzyko chorób nowotworowych w warunkach narażenia na pola radio- i mikrofalowe – badania epidemimologiczne, Medycyna Pracy, 5/2009.
 3. Garwol K., Wpływ digitalizacji życia na pogorszenie stanu zdrowia młodego człowieka, Wydawnictwo UR, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami