Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 czerwca 2021

Jak pozbyć się szczurów?Jak pozbyć się szczurów? To pytania pada równie często w miastach, jak i na wsi. Szczury stają się coraz poważniejszym problemem, co wiąże się z marnowaniem jedzenia, dostępem do kontenerów ze śmieciami i ogólnym zanieczyszczeniem. Szczury mogą być również zwabiane pożywieniem zwierząt gospodarstwa domowego, np. zapasami pszenicy. Bez względu na przyczynę ich pojawienia się, warto jak najszybciej je wyeliminować.

Dlaczego warto pozbyć się szczurów?

Dzikie szczury są poważnym problemem z wielu powodów. Przede wszystkim mogą roznosić groźne choroby – między innymi chorobę Weila, gorączkę szczurzą czy histoplazmozę. Ponadto warto wyróżnić: hymenolepiozę, gorączkę krwotoczną i tyfus plamisty. Takich chorób jest wiele, a często do ich rozwoju wystarczy zadrapanie czy jednorazowe ugryzienie przez szczura. Dzikie szczury często bywają agresywne i same atakują człowieka.

Kolejnym problemem są szkody w miejscu zamieszkania. Szczury w poszukiwaniu pożywienia czy nowych dróg ucieczek bardzo często przegryzają kable, niszczą cenne urządzenia elektroniczne, meble, drzwi i ściany. Niekiedy są to wysokie koszta, które musi ponieść właściciel mieszkania.

Szczury wiążą się także z brakiem higieny na terenach, na których przebywają. Ich mocz wydziela intensywny zapach, a w kale mogą rozwijać się bakterie i pasożyty. Wszystko to sprawia, że pomieszczenia, w których znajdują się szczury, specyficznie pachną. Z pewnością nie jest to zapach zadbanego, czystego domu.

Jak pozbyć się szczurów? Naturalne metody

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o pułapkach na myszy i szczury – choć to dość brutalna metoda pozbywania się gryzoni, wciąż cieszy się największą popularnością. Mogą to być tzw. gilotynki, pułapki tradycyjne lub innowacyjne pułapki na prąd. Na rynku spotkać można również lepy na gryzonie. Podłoże takiej pułapki pokryte jest nietoksycznym, bardzo mocnym i niewysychającym klejem. Gdy szczur na niego stanie, nie ma możliwości opuszczenia pułapki. Należy je regularnie sprawdzać. Schwytanego na lep szczura należy samodzielnie, humanitarnie wyeliminować.

Kolejną metodą jest rozstawienie po pomieszczeniach trutek. Wytwarzają one specyficzny zapach, wysoce atrakcyjny dla gryzoni. Mogą mieć różną formę – proszku, tabletek czy płynu. Taką trutkę należy umieścić w miejscu najczęściej uczęszczanym przez szczury, np. w okolicy przegryzionych kabli. Szczur po spożyciu takiej trutki dość szybko przestaje być już problemem. Bez względu na wykorzystaną metodę, zawsze należy mieć na uwadze bezpieczeństwo dzieci i zwierząt domowych. Pułapki i trutki należy rozmieścić tak, aby nie miały one dostępu do nich. Jeśli nie ma takiej możliwości warto na kilka dni oddać dziecko lub zwierzę pod opiekę rodziny.

Na koniec warto wspomnieć o najbardziej naturalnej metodzie eliminacji szczurów, jaką jest kot. Uważa się, że znacznie lepiej z sytuacją wyłapywania szczurów radzą sobie kocice, choć nie zostało to do końca potwierdzone. Z całą pewnością kot nie tylko pomoże przy problemie gryzoni, ale również stanie się przyjacielem domowym. Decydując się na kota warto więc pamiętać, że zostanie on członkiem rodziny na wiele lat. Nie ma służyć jedynie do odstraszania gryzoni.

Odszczurzanie

Jedną z najskuteczniejszych metod jest profesjonalne odszczurzanie. W tym celu należy zadzwonić do firmy zajmującej się deratyzacją. Specjaliści w pierwszej kolejności określają rodzaj gryzonia, dzięki czemu mogą dobrać optymalne sposoby jego usunięcia. Ustawiane są profesjonalne pułapki, jednocześnie monitorowane na bieżąco. W niektórych przypadkach stosuje się środki chemiczne – są one jednak rozkładane na terenach, gdzie nie żyją domowe zwierzęta.

Wyłapywanie szczurów

Jeśli chcemy pozbyć się szczura nie narażając go na uszkodzenie zdrowia i nie wyrządzając mu żadnej krzywdy, można zdecydować się na tzw. chwytacze żywołowne. Zwykle mają postać niewielkich, metalowych klatek z opadającymi ściankami. Mogą mieć różny kształt, jednak specyfika działania jest zawsze taka sama – wewnątrz przedmiotu znajduje się wabik w postaci jedzenia. Szczur zwabiony pożywieniem wchodzi do klatki, po czym zostaje w niej zamknięty.

Odstraszacze ultradźwiękowe

Jedną ze skuteczniejszych metod, jednak nieco droższych, są specjalne odstraszacze ultradźwiękowe. Zasilane na baterię urządzenia emitują pulsujące, agresywne i wyjątkowo nieprzyjemne dla zwierząt ultradźwięki, które są jednocześnie niesłyszalne dla człowieka. Tą metodą można odstraszyć nie tylko szczury, ale również mrówki, rybiki, karaluchy czy nawet lisy i kuny. Nowoczesne urządzenia nie zakłócają pracy domowych przyrządów i elektroniki.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

Kwiatek K., Osiński Z., Przeniosło-Siwczyńska M., Kukier E., Zabiegi dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji jako ważne elementy higieny w łańcuchu żywnościowym, Życie Weterynaryjne, 2/2015.
Bieleniewicz-Kamińska A., Kalinowski P., Ornithonyssus bacoti (tropikalny roztocz szczurów), Weterynaria w Praktyce, 2/2015.

Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami