Jesienna wyprzedaż
Jesienna wyprzedaż

Dieta ketogeniczna - czym jest?Dieta ketogeniczna to tzw. dieta wysokotłuszczowa, a zarazem niskowęglowodanowa. W trakcie jej stosowania organizmowi dostarcza się tłuszcze, które stanowią główne źródło energii. Co kryje w sobie dieta ketogenna oraz o czym warto pamiętać podczas jej stosowania?

Co to jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania, w którym organizmowi dostarcza się dużą ilość tłuszczów przy jednoczesnym zmniejszeniu dawki węglowodanów. Jednak, aby tego rodzaju dieta przynosiła oczekiwane efekty oraz nie stanowiła zagrożenia dla naszego zdrowia, powinna być przeprowadzana pod kontrolą lekarza lub dietetyka.

Głównym zadaniem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w tzw. stan ketozy. Jest to stan, w którym organizm pozyskuje energię z tłuszczu zgromadzonego w tkankach, a nie z cukru – glukozy. Efektem tego jest spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, która zgromadzona jest w komórkach ciała.

Założeniem tego rodzaju diety jest to, że tłuszcze powinny stanowić 75-90% składowej całej diety. Natomiast reszta energii powinna być pozyskiwana z białek (10%) oraz węglowodanów (3%).

Co jeść podczas diety ketogenicznej?

Stosując dietę ketogenną należy ograniczyć spożywanie węglowodanów do minimum. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie ich pod postacią warzyw i owoców, które jednocześnie stanowią źródło związków mineralnych. Produkty tłuszczowe z kolei powinno się przyjmować w sposób zróżnicowany. Mogą pochodzić z produktów pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego np. ryby, oliwa z oliwek, olej lniany, orzechy, pestki, nasiona czy awokado.

Nie powinno się spożywać produktów tj. słodycze, dżemy, produkty zbożowe, a także lody.

Jakie efekty daje dieta ketogeniczna?

Na początku należy zaznaczyć, że tego rodzaju sposób odżywiania wykorzystywano w redukcji masy ciała, a także jako formę leczenia dzieci z lekooporną padaczką oraz schorzeniami metabolicznymi i genetycznymi. W dzisiejszych czasach dietę ketogenną stosują głównie sportowcy. Odżywianie bazujące na jej wytycznych zapewnia redukcję masy ciała. Jednak tempo spalania tkanki tłuszczowej zależy od indywidualnych predyspozycji każdego organizmu oraz wyjściowej wagi.

Dla kogo jest dieta ketogeniczna?

Oprócz padaczki opornej na leki, a także wrodzonych zaburzeń metabolicznych, dietę ketogeniczną zaleca się również w przypadku zespółu Retta, zespół Daveta oraz w stwardnieniu guzowatym. Ten sposób odżywiania zaleca się także w autyzmie, chorobie Alzheimera i Parkinsona.

Uwaga!

Mimo że dieta ketogenna prowadzi do redukcji masy ciała, a także stosuje się ją w niektórych schorzeniach organizmu, może również przyczynić się do niedoborów pokarmowych. W związku z tym należy pamiętać o dodatkowej suplementacji produktami z wapniem oraz witaminą D.

Skutki ubocznej diety ketogenicznej

W trakcie diety ketogenicznej mogą wystąpić tzw. działania niepożądane. W pierwszej fazie może dojść do zawrotów głowy, ospałości, bólów brzucha, a także mogą pojawić się zaparcia. Objawy, które towarzyszą w zmianie odżywiania, to zmęczenie, utrata apetytu oraz zwiększone uczucie pragnienia.

Stosowanie diety ketogenicznej nie zaleca się osobom z zaburzeniami pracy wątroby, trzustki, a także nerek.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico - 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami