Aktualizacja

Bratek trójbarwny - właściwości leczniczeBratek trójbarwny należy do grupy najpopularniejszych ziół w Polsce. Oprócz dużej popularności posiada również szereg korzystnych właściwości dla naszego organizmu. Napar z bratka trójbarwnego skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, zwalcza objawy trądziku pospolitego oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Jakie inne działanie wykazuje? Poznajmy bliżej właściwości lecznicze bratka trójbarwnego.

Bratek trójbarwny to zioło pochodzące z Północnej Afryki, Europy oraz z obszarów Azji. Należy do jednorocznych lub dwuletnich ziół posiadających żółto – fioletowe kwiaty. Jego wysokość sięga od 10 do 30 cm. Charakteryzuje się dość kanciastą łodygą z dużą ilością liści.

Kwiaty samego bratka trójbarwnego osiągają długość od 1 do 2,5 cm. Przybierają zwykle barwą białą, fioletową oraz żółtą. Okres jego kwitnienia przypada na czas letni. Rozpoczyna się w maju, a kończy we wrześniu.

Bratek trójbarwny – właściwości lecznicze

Bratek trójbarwny to przede wszystkim źródło cennych dla naszego organizmu flawonoidów i rutyny, które biorą udział w procesach oczyszczania krwi oraz wspomagania procesów przemiany materii. Flawonoidy skutecznie obniżają poziom cholesterolu, przez co zapobiegają miażdżycy. Z kolei rutyna zwiększa absorpcję witaminy C oraz przedłuża jej działanie w tkankach organizmu.

Bratek trójbarwny bardzo często wykorzystywany jest w problemach skórnych m.in. w egzemach, w przypadku chorób układu oddechowego oraz dotyczących układu moczowego. Dzięki właściwościom moczopędnym wpływa na oczyszczanie organizmu z toksyn, co korzystnie wpływa nie tylko na lepszą pracę układów w ciele, ale również na skórę. Jego dodatkowe działanie przeciwzapalne niweluje problem zapalenia pęcherza czy dróg moczowych. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i wykrztuśnym napar z bratka niweluje również kaszel oraz zapalenie oskrzeli. Regularne spożywanie naparu z bratka trójbarwnego skuteczne jest również w walce z nadciśnieniem tętniczym. Substancje aktywne, które w nim się znajdują zwiększają elastyczność ścian naczyń krwionośnych i działają rozkurczowo.

Ponadto dzięki zawartości witaminy C bratek trójbarwny wzmacnia ściany naczyń krwionośnych zapobiegając ich pękaniu i tworzeniu się m.in. pajączków. Z tego względu, ziele bratka trójbarwnego często wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym jako cenny składnik leków oraz kosmetyków do cery naczynkowej. Ponadto herbata z bratka trójbarwnego oraz wykonane z niego okłady niwelują dolegliwości reumatyczne organizmu. Wykazują bowiem właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Ziele bratka trójbarwnego stanowi nie tylko formę okładów łagodzących podrażnione i zmęczone oczy, ale również sposób w przypadku podrażnienia spojówek. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym oraz wzmacniającym naczynia krwionośne można wykorzystywać je jako okład do redukcji cieni pod oczami oraz występujących tam obrzęków. Bratek trójbarwny skuteczny jest także w walce z trądzikiem pospolitym. Wszystko dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym.

Bratek trójbarwny – zastosowanie

Ze względu na to, że ziele bratka trójbarwnego jest tak powszechne w kuchni polskiej, znalazło ono w niej szerokie zastosowanie. Może być on składnikiem:

  • herbat
  • nalewek
  • odwarów
  • naparów
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...