Kolagen do picia
Kolagen do picia

EgzemaEgzema, zwana również wypryskiem,  jest powierzchownym stanem zapalnym skóry wywołanym zarówno czynnikami zewnątrz- jak i wewnątrzpochodnymi. Do głównych przyczyn schorzenia zalicza się alergie, jednak sporadycznie mogą to być grzyby chorobotwórcze, łojotok lub mikroby.

Egzema – obraz kliniczny

Egzema zwykle przebiega w czterech etapach: rumień, pęcherzyki, wysięk, strupy. Objawom towarzyszy świąd o różnym nasileniu. Wyróżnia się również 3 fazy dolegliwości, które zależą od nasilenia zmian chorobowych.

  • ostra – cechuje się silnym rumieniem, który pojawia się po kilku godzinach od kontaktu z alergenem. Pojawiają się drobne i ropiejące pęcherzyki, dochodzi do powstania wysiękowego ogniska;
  • podostra – cechuje się lekkim złuszczeniem oraz strupkami na rumieniu;
  • przewlekła – dochodzi do niej po dłużej utrzymującym się stanie zapalnym. Doprowadza on do przerostu naskórka i bardzo silnego złuszczenia.

Występują różne odmiany wyprysków, do najczęściej występujących należą jednak: kontaktowy alergiczny, kontaktowy niealergiczny, zawodowy, łojotokowy, podudzi, pieniążkowaty, a także potnicowy. Wyróżnić można także dziecięcy, modzelowaty, fotoalergiczny oraz fototoksyczny.

Egzema kontaktowa

Jest najczęściej spotykaną odmianą. Pojawia się po zadziałaniu na powierzchnię skóry substancji drażniących bądź uczulających. Dzieli się na alergiczną i niealergiczną.

Wyprysk kontaktowy alergiczny może wiązać się z zetknięciem się skóry z alergenami w kosmetykach, lekach, odzieży lub roślinach. Stan zapalny pojawia się po kilku godzinach, może objąć nie tylko miejsce kontaktu skóry z alergenem, ale i większe obszary. Wyprysk niealergiczny powstaje w wyniku działania na skórę substancji drażniących o dużym stężeniu. Najczęściej są nimi środki piorące, mydła czy detergenty.

Egzema zawodowa

Jest wywołana przez substancje drażniące i alergizujące obecne w miejscy wykonywania pracy zawodowej. Objawia się podobnie jak egzema kontaktowa, jednak zmiany obejmują głównie kończyny górne. Jeśli osoba ma kontakt z substancjami lotnymi, może dojść do reakcji zapalnej w obrębie twarzy.

Egzema łojotokowa

To choroba przewlekła związana z nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły łojowe. Może być również związana z grzybami z grupy drożdżaków, czynnikami zakaźnymi, porą roku oraz współistniejącymi schorzeniami. Lokalizuje się najczęściej na owłosionej skórze głowy, w linii środkowej twarzy, za uszami, w okolicy międzyłopatkowej lub w fałdach skórnych i zgięciach stawów osób otyłych.

Egzema podudzi

Występuje głównie u osób starszych, przy czym ogniska pojawiają się zwykle na podudziach i mogą towarzyszyć owrzodzeniom. Ogniska chorobowe są wyraźnie odgraniczone od skóry. Przyczyną jest przewlekła niewydolność krążenia i nadciśnienie w układzie żylnym.

Egzema pieniążkowata

W rzeczywistości jest odmianą egzemy kontaktowej i często trudno odróżnić ją od atopowego zapalenia skóry. Objawia się rumieniowymi, okrągłymi lub owalnymi ogniskami zapalnymi wyraźnie odgraniczonymi od skóry zdrowej. Charakteryzuje się nawrotowym i przewlekłym przebiegiem. Częściej występuje u osób starszych, jednak wiek nie stanowi wyznacznika. Rozwojowi egzemy pieniążkowatej sprzyjają: niska temperatura otoczenia, zmniejszona wilgotność otoczenia, wysuszające mydła czy gorące kąpiele.

Egzema potnicowa

Występuje na dłoniach oraz stopach, charakterystyczne dla tej odmiany są pęcherze o mocno napiętej pokrywie. Przyczyny mogą być zarówno wewnątrzustrojowe jak i zewnątrzustrojowe.

Leczenie egzemy

Leczenie egzemy może być miejscowe i ogólne. Miejscowe polega na stosowaniu kortykosteroidów, przy czym postać leku jest uzależniona od objawów oraz ich miejsca występowania. W fazie ostrej można stosować okłady nasączone 3% roztworem NaCl.

Ogólne leczenie egzemy wprowadza się w przypadku zmian nie poddających się leczeniu miejscowemu bądź jako leczenie wspomagające. Stosuje się leki steroidowe, leki immunosupresyjne, antyhistaminowe lub antybiotyki. Warto zwrócić uwagę również na fotochemioterapię.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia:

  1. Lewandowska I., Wyprysk, czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry, Pielęgniarstwo Polskie, 2/2013.
  2. Bartoszek B., Atopowe zapalenie skóry (AZS) jako choroba psychosomatyczna: analiza badań, 2010.
  3. Pozbądź się chorób skóry, Vital, Białystok 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami