Kolagen do picia
Kolagen do picia

Dihydrotestosteron - wpływ na zdrowie mężczyznDihydrotestosteron (DHT) to jeden z głównych hormonów płciowych męskich, które warunkują rozwój moszny oraz prącia u męskich płodów. Od poziomu tego hormonu zależy również stan owłosienia, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Dihydrotestosteron (DHT)

Dihydrotestosteron to hormon płciowy zaliczany do grupy androgenów. Jego obecność pobudza męskie cechy ciała, choć tak naprawdę występuje w obu organizmach męskim i damskim. Dihydrotestosteron występuje również pod nazwą: DHT, stanolon, androstalonum, 5-alfa-dihydrotestosteron.

Dihydrotestosteron to hormon, który powstaje w wyniku przekształcenia testosteronu w formę bardziej aktywną. Odbywa się to za pomocą enzymu alfa-reduktazy.

W odróżnieniu od testosteronu, DHT wywiera większy wpływ na receptory androgenowe. Uważa się, że hormon ten posiada aż trzy razy mocniejszy wpływ na tkanki niż tzw. jego prekursor. To właśnie ten związek odpowiedzialny jest za znaczną część rezultatów miejscowych hormonów męskich.

Wskazówka

Dihydrotestosteron odgrywa bardzo ważną rolę w procesie tworzenia męskich narządów płciowych.

Jakie funkcje pełni dihydrotestosteron?

DHT to hormon warunkujący rozwój zewnętrznych narządów płciowych. W przypadku męskiego płodu przyczynia się do wykształcenia się prącia oraz moszny.

Do innych równie ważnych funkcji dihydrotestosteronu należy:

  • prawidłowe funkcjonowanie prostaty;
  • odczuwanie popędu płciowego;
  • utrzymywanie tzw. męskich cech płciowych jak np. owłosienie;
  • determinowanie siły mięśni.

Uwaga!

Nadmierna ilość DHT przyczynia się do łysienia typu męskiego. Jego zbyt wysokie stężenie przekłada się również na przerost prostaty, a także stanowi czynnik rozwoju raka gruczołu krokowego.

Zaburzenia gospodarki dihydrotestosteronu

Zbyt wysoki poziom DHT w organizmie męskim prowadzi do tzw. łysienia androgenowego. Należy zaznaczyć, że jest to dość specyficzny typ utraty włosów. Wszystko dlatego, że początkowo włosy wypadają z okolic skroni, następnie z samego czubka głowy.

W przypadku kobiet nadmierna ilość DHT może powodować hirsutyzm, czyli pojawienie się zbędnego owłosienia na ciele w miejscach nietypowych jak np. twarz, piersi, brzuch, a także plecy.

Zaburzenie gospodarki dihydrotestosteronu może przebiegać również w przeciwnym kierunku. Wrodzony niedobór 5-alfa-reduktazy przyczynia się do deficytu DHT. Polega ono na wystąpieniu podwyższonego poziomu testosteronu przy jednocześnie niskim poziomie DHT.

Rezultatem tego są wady genetyczne u dzieci, do której zalicza się pseudohermafrodytyzm, czyli występowanie niejednoznacznych narządów płciowych u dzieci. Bardzo często dochodzi do zjawiska niecałkowicie wykształconej pochwy, a także małego męskiego przyrodzenia, który wyglądem przypomina żeńską łechtaczkę.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami