Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Ziemia okrzemkowa - właściwości zdrowotneZiemia okrzemkowa to związek pochodzenia naturalnego, który ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go w medycynie naturalnej oraz przemyśle kosmetycznym. Ziemię okrzemkową docenia się przede wszystkim za właściwości oczyszczające, ściągające, a także przeciwpasożytnicze.

Czym jest ziemia okrzemkowa?

Ziemia okrzemkowa (ziemia diatomowa lub diatomit) to mineralna skała osadowa, którą w dużej mierze budują pancerzyki glonów jednokomórkowych – okrzemki. Organizmy te z kolei tworzą mikroskopijne zbliżone wyglądem do alg jednostki, które uległy procesowi scalania. Spotykane są przede wszystkim w formie białego proszku zwanego ziemią okrzemkową.

Produkt ten często wykorzystywany jest w celu oczyszczania organizmu z zalegających w nim toksyn. Ponadto reguluje poziom lipidów we krwi, pozbywa się metali ciężkich, a także usuwa szkodliwe bakterie i pasożyty gromadzące się w układzie pokarmowym.

Ziemię okrzemkową można spotkać w wielu krajach na świecie, również w Polsce. Lokalizuje się bowiem w okolicach Łodzi, Augustowa i Poznania. Charakteryzuje się szerokimi właściwościami zdrowotnymi dzięki czemu znalazła zastosowanie m.in. w kosmetologii, przemyśle rolniczym, papierniczym i medycynie naturalnej.

Jakie właściwości zdrowotne wykazuje ziemia okrzemkowa?

Spożywcza ziemia okrzemkowa posiada 85% krzemionki, która z kolei stanowi źródło naturalnego krzemu. Ponadto w jej składzie znajduje się wapń, sód, magnez i żelazo.

1. Źródło związków mineralnych.

Ziemia okrzemkowa zawiera 85% krzemionki, która ważna jest w budowie oraz we wzmacnianiu chrząstek, kości i naczyń krwionośnych. Wszystko to przyczynia się do właściwej pracy niemalże każdego organu naszego organizmu, a w szczególności wątroby, serca oraz płuc.

2. Ziemia okrzemkowa poprawia wygląd skóry.

Ze względu na mocne działanie ścierające ziemia okrzemkowa znalazła zastosowanie m.in. w pastach do zębów oraz peelingach do ciała. Należy zaznaczyć, że proces eksfoliacji naskórka jest bardzo ważny dla skóry, ponieważ wspomaga likwidację martwych komórek, które zalegają na jej powierzchni.

3. Wzmacnia pracę mięśnia sercowego.

Ziemia okrzemkowa reguluje również poziom cholesterolu we krwi dzięki czemu wspiera pracę mięśnia sercowego. Związki mineralne znajdujące się w ziemi okrzemkowej tj. sód, krzem, wapń, magnez czy żelazo wykazują duże znaczenie w budowie oraz regeneracji mięśni oraz kości.

4. Ziemia okrzemkowa oczyszcza organizm z toksyn.

Spożywanie ziemi okrzemkowej wspomaga również usuwanie zbędnych bakterii oraz pasożytów z układu pokarmowego, a także oczyszcza organizm z metali ciężkich, pozostałości po lekach oraz złogów pokarmowych.

5. Inne.

  • zwiększa procesy metaboliczne
  • przyspiesza procesy gojenia się ran i owrzodzeń
  • zabiega rozwojowi chorób układu krwionośnego
  • poprawia wygląd cery, włosów i paznokci
  • redukuje zaparcia

Jak stosować ziemię okrzemkową?

Ziemia okrzemkowa występuje pod postacią białego proszku. Z tego względu najczęściej zaleca się ją stosować bezpośrednio do posiłku lub rozpuszczać ją z wodą (sokiem). Ziemię okrzemkową należy stosować tak aby jej ilość nie przekraczała 1% masy całego pożywienia.

Cenną informacją jest również fakt, że kurację ziemią okrzemkową warto rozpoczynać od jej niewielkich ilości, a następnie sukcesywnie zwiększać. Proces ten trwa zwykle od jednego do kilku tygodni. Zwiększanie dawki jest kwestią indywidualną i zależne jest od swoistych reakcji organizmu.

W celu uzyskania zadawalających efektów należy zalecane jest stosować diatomit przez kilka miesięcy.

Wskazówka

Skuteczność działania ziemi okrzemkowej jest najwyższa wówczas gdy układ pokarmowy nie jest obciążany pożywieniem. W związku z tym diatomit warto spożywać rano na czczo lub wieczorem tuż przed pójściem spać. Istotne jest również wykonanie odstępu czasowe pomiędzy przyjmowaniem leków czy pokarmu zanim spożyjemy roztwór ziemi okrzemkowej.  Wszystko dlatego, że ziemia okrzemkowa może absorbować i przyczyniać się do usuwania związków aktywnych i składników odżywczych pokarmu.

Polecane produkty

Krzem organiczny
Krzem organiczny o wysokiej przyswajalności na poziomie aż 85%. Wzmacnia stawy, mięśnie i kości. Poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, przyśpiesza wzrost włosów jak również paznokci ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami