Kolagen do picia
Kolagen do picia

Pasta do zębów - charakterystykaPasta do zębów to preparat, który od dawna spełnia ważne funkcje w porannej higienie jamy ustnej. Mało tego, ciężko ją zastąpić innym produktem oraz nie wyobrażalne jest codzienne funkcjonowanie bez jej stosowania. Czym dokładnie jest pasta do zębów oraz jakie właściwości wykazuje?

Pasta do zębów z jaką mamy dzisiaj do czynienia pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w 1986 roku. Przyczynił się do tego angielski producent mydła oraz świeczek, będący jednocześnie właścicielem firmy Colgate. To właśnie ta firma wprowadziła innowacyjny wynalazek, jakim jest pasta do zębów w tubce. Warto zaznaczyć, że wówczas produkty te były dostępne wyłącznie w mało poręcznych słoikach.

Jakie składniki zawiera pasta do zębów?

Ze względu na obecnie występujący szeroki wybór past do zębów, preparaty tego typu posiadają z góry określone normy, dzięki którym produkt ten można nazywać pastą do zębów. Pomijając przeznaczenie oraz właściwości tego rodzaju produktów w ich skład wchodzą m.in.:

  • związki abrazyjne (polerująco-ścierające) – przykładem może być m.in. krzemionka koloidalna. Dzięki ich obecności pasta do zębów jest w stanie usunąć nagromadzoną płytkę nazębną.
  • substancje żelujące – warunkują konsystencję pasty.
  • związki pieniące – to bardzo ważne składniki, ponieważ ich obecność przyczynia się do tego, że składniki aktywne pasty mogą rozmieszczać się po powierzchni całej jamy ustnej.
  • substancje smakowo-zapachowe – niemalże każda pasta dla dorosłych posiada miętowy smak i orzeźwiający zapach. Z kolei pasty dla dzieci zwykle charakteryzują się przyjemnym owocowym smakiem i aromatem.
  • związki o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym – pasta do zębów posiadałaby ograniczone działanie jeśli nie mogłaby zwalczyć bakterii, które odpowiedzialne są za powstawanie próchnicy lub płytki nazębnej.
  • aktywne substancje przeciwpróchnicze – zalicza się do nich m.in. związki fluoru i chlorek potasu, które zapobiegają nadwrażliwości zębów. Z kolei na miejsca tj. dziąsła czy śluzówka jamy ustnej korzystnie oddziałują zioła oraz witaminy. W walce z kamieniem nazębnym skuteczny jest m.in. triklosan, a także oktapinol.
  • związki fluoru – np. fluorek sodu, fluorek glinu. Wykazują właściwości przeciwpróchnicze, co zapobiega osłabianiu się szkliwa.

Rodzaje past do zębów

Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów past, które posiadają różne przeznaczenie. W związku z tym można spotkać m.in. pasty wybielające lub pasty zapobiegające chorobom dziąseł.

Pasta do zębów uniwersalna

Jest to najczęściej spotykany rodzaj pasty do zębów. Ich zadaniem jest pielęgnacja oraz ochrona zdrowego uzębienia przed różnymi problemami jak np. próchnica czy przebarwienia. Należy zaznaczyć, że ze względu na swój dość ogólny skład, nie są w stanie pomóc w bardziej złożonych problemach. W takiej sytuacji warto więc zmienić pastę uniwersalną na bardziej specjalistyczną.

Pasta do zębów wybielająca

W przypadku past wybielających należy sprostować fakt, że wykazują one właściwości rozjaśniające. Tego rodzaju produkty wykazują jedynie bardzo wysoki wskaźnik ścieralności tzw. wskaźnik RDA. Tradycyjna pasta do zębów posiada wskaźnik RDA 60, z kolei wybielające 100, a nawet i więcej. Działanie to wykazuje jednak wysoką skuteczność. W przypadku barwiących osadów, zastosowanie takiej pasty z dużym powodzeniem usuwa je z powierzchni zębów, pozostawiając je w naturalnym odcieniu.

Pasty do zębów wrażliwych

Mycie zębów wrażliwych pastą uniwersalną może czasami przysporzyć niemiłe odczucia i tym samym zniechęcić do czynności jaką jest pielęgnacja jamy ustnej. W związku z tym warto skorzystać z udogodnień i pomyśleć o zakupie pasty przeznaczonej do zębów wrażliwych. Cechują się one niskim wskaźnikiem RDA, z kolei jej związki aktywne wnikają do odsłoniętych kanalików, w których znajduje się unerwienie i zamykają je. Regularne stosowanie tego rodzaju pasty pomaga zamknąć kanaliki na długi czas sprawiając, że jedzenie oraz picie nie będzie wiązać się z żadnym dyskomfortem.

Pasty zapobiegające paradontozie

Paradontoza to skutek nieleczonego zapalenia dziąseł. Jej zaniedbanie może doprowadzić nawet do utraty uzębienia. Aby zapobiec tym przykrym następstwom należy jak najwcześniej zacząć stosować pasty, których skład bogaty jest w zioła, alantoinę czy koenzym Q10.

Pasty do protez

Mimo iż proteza nie jest obciążona ryzykiem rozwoju paradontozy wciąż może zagrażać właściwej kondycji dziąseł oraz zębów. Wiąże się to ściśle z osadzaniem się bakterii w jamie ustnej. Korzystanie z tego rodzaju preparatów zapewnia działanie przeciwbakteryjnie i przede wszystkim nie rysuje powierzchni sztucznych zębów.

Pasta do zębów dla dzieci

Pasty przeznaczone dla najmłodszych charakteryzują się przyjemnym owocowym smakiem oraz aromatem, dodatkowo pozbawione są silnych związków ścierających oraz wysokiego stężenia fluoru. W ich składzie zaś spotkać można ksylitol lub inny naturalny cukier o właściwościach przeciwbakteryjnych.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami