Pochrzyn włochaty – właściwości i zastosowanie

Aktualizacja

Pochrzyn włochaty - właściwości i zastosowaniePochrzyn włochaty (Dioscorea villosa) to wciąż mało znana roślina w Polsce. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej i Południowej, ale można ją spotkać także w Azji. W każdym z tych krajów ceniona jest za swoje właściwości lecznicze. Czym dokładnie charakteryzuje się pochrzyn włochaty oraz gdzie znalazł zastosowanie? Podpowiadamy.

Pochrzyn Włochaty to roślina, która charakteryzuje się szybkim wzrostem i ogólnym rozwojem. Występuje pod postacią pnącza, dzięki czemu potrafi wspinać się nawet na najwyższe drzewa. Roślina ta posiada sercowate liście sprawiając, że w całości wygląda bardzo atrakcyjne. Liście pochrzynu są koloru jasno zielonego, jesienią z kolei zmieniają się w żółto-czerwone.

Przez mieszkańców Chin oraz Meksyku pochrzyn włochaty uważany jest za bardzo cenną roślinę.

Najważniejsze właściwości pochrzynu włochatego

Należy zaznaczyć, że różne kultury przypisują rozmaite właściwości lecznicze pochrzynu włochatego. Oznacza to, że w każdym z krajów ludność stosuje tę roślinę na inny rodzaj dolegliwości. I tak na przykład w Ameryce Centralnej ludność posługiwała się pochrzynem włochatym w leczeniu jajników, ciążowych mdłości, w celu ułatwiania porodu, a także w zapobieganiu poronieniom. Z kolei w Chinach roślina ta służyła jako naturalne lekarstwo na drogi moczowe.

Z kolei główni producenci oraz dystrybutorzy na polskim rynku informują, że preparaty z pochrzynem włochatym pod postacią kapsułek lub kremów mogą leczyć dolegliwości związane z menopauzą, do których zalicza się m.in. osteoporozę, suchość pochwy, a także spadek libido.

Jakie zastosowanie znalazł pochrzyn włochaty?

Warto zauważyć, że pochrzyn włochaty powoli zaczyna pojawiać się w sklepach zielarskich, jako osobny produkt oraz jako mieszanka ziół o szerokich właściwościach.

Przede wszystkim znajduje on zastosowanie w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu. Ponadto ze względu na dużą zawartość saponin niweluje bóle kostno-stawowe wynikające z istniejących tam stanów zapalnych. Dlatego też roślina ta dobrze sprawdza się w problemach o podłożu reumatycznym.

Dość istotnym jednak zastosowaniem pochrzynu włochatego jest stosowanie go w celu łagodzenia objawów menopauzy. Roślina ta stanowi bowiem źródło fitoestrogenów, z który wytwarzany jest z kolei progesteron. W związku z tym stanowi ona idealny produkt niwelujący dolegliwości związane z kobiecym układem hormonalnym.

Przeciwwskazania:

  • pochrzynu włochatego nie stosuje się u dzieci.

Reakcje niepożądane:

  • stosowany w dużych dawkach może doprowadzić do zaburzeń układu pokarmowego oraz wymiotów.
Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *