Kolagen do picia
Kolagen do picia

Problemy z pamięciąProblemy z pamięcią mogą wskazywać zarówno na poważne choroby, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, jak również na te mniej groźne problemy zdrowotne, np. niedobory pokarmowe, które wystarczy uzupełnić. Zawsze jednak wzbudzają niepokój u pacjenta lub jego najbliższych osób. Diagnostyką i leczeniem zaburzeń pamięci zajmuje się przeważnie lekarz neurolog.

Problemy z pamięcią – przyczyny

Pamięć to zdolność umysłu do przyswajania, przechowywania i odtwarzania doznanych wrażeń, przeżyć oraz wiadomości. Dobrze funkcjonujący mózg wpływa na koncentrację i pamięć, a także jest centralą dowodzącą całym organizmem. Każdy człowiek przynajmniej kilka razy w życiu zapomniał o czymś, jednak jeśli zapominanie ma charakter przewlekły i często się powtarza, podejrzewać można różnego pochodzenia zaburzenia pamięci. Najczęściej diagnozowanymi przyczynami problemów z pamięcią w praktyce lekarskiej są:

Kłopoty z pamięcią o charakterze przejściowym mogą również być efektem skrajnego zmęczenia, niewyspania się, a nawet silnego stresu.

Problemy z pamięcią – objawy

Problemy z pamięcią mogą objawiać się na wiele sposobów. U niektórych zauważa się jedynie zapominanie w mniej istotnych sprawach (np. gdzie odłożone zostały klucze do samochodu), u innych zaś pojawiają się problemy z odnalezieniem drogi do domu, którą pokonywało się przez wiele lat lub z rozpoznaniem bliskich. Problemom z pamięcią mogą towarzyszyć:

i wiele innych oznak, które po części wynikają z samych zaburzeń pamięci, a po części wiążą się z chorobą podstawową.

W przebiegu zaburzeń pamięci bardzo często obserwuje się otępienie będące zespołem objawów dotyczących ubytku wyższych czynności korowych, nie tylko pamięci, ale także intelektu (wiedzy, myślenia, krytycyzmu, orientacji, mowy, czytania i pisania). W późniejszym etapie otępienia pojawiają się wyraźne zmiany w zachowaniu, choć nie są one standardem.

Diagnostyka problemów z pamięcią

Przy nawracających i zauważalnych problemach z pamięcią w pierwszej kolejności warto zmienić nawyki dnia codziennego, unikać stresu i zadbać o zdrową dietę. Jednocześnie warto zrobić badania moczu i krwi (zwłaszcza pod kątem hormonów i niedoborów pokarmowych). Jeśli w ciągu 3-4 tygodni nie obserwuje się żadnych zmian lub wręcz przeciwnie, zaburzenia pamięci postępują, należy udać się do neurologa. Problemy z pamięcią diagnozowane są na podstawie wywiadu, jednak należy jak najszybciej znaleźć ich przyczynę. W tym celu można wykonać bardziej szczegółowe badania krwi lub badania obrazowe mózgu.

Zobacz również: Dieta na pamięć i koncentrację.

Problemy z pamięcią – leczenie

Przy problemach z pamięcią należy wdrożyć leczenie przyczynowe. Niekiedy wystarczy zadbać o odpowiedni tryb życia (nawodnienie, dietę, suplementację i aktywność fizyczną), aby zauważyć poprawę pamięci. W innych przypadkach dobrze sprawdzi się farmakoterapia, m.in. inhibitory acetylocholinoesterazy (donepezil, donepezil) czy inhibitory kwasu N-metylo-D-asparaginowego. To metoda najprostsza, najczęściej stosowana, ale jednak niewystarczająca do uzyskania sukcesu i powinna być wzmocniona odpowiednimi ćwiczeniami pamięci, które aktywizują neurony, tworząc nowe połączenia między nimi. Przy chorobach neurodegeneracyjnych o postępującym przebiegu to właśnie rehabilitacja ma kluczowe znaczenie i pozwala znacznie spowolnić postęp choroby. Nie ma niestety sposobów na ich całkowite wyleczenie.

Przy problemach z pamięcią warto wspierać się również naturalnymi metodami. U niektórych pacjentów bardzo dobrze sprawdza się suplementacja produktów takich jak: omega 3, Ginkgo Biloba, witamina B6, witamina B12, czy zioła, w szczególności miłorząb japoński, yerba mate, różaniec górski.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Domżał T., Pamięć w neurologii: zaburzenia, diagnostyka i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej, 4/2013.
  2. Wachowska K., Gałecki P., Talarowska M., Funkcjonowanie pamięci wydarzeń u osób chorujących na depresję, Neuropsychiatria i Neuropsychologia, 12/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami