Kolagen do picia
Kolagen do picia

Uczep amerykańskiUczep amerykański (łac. Bidens frondosa) to roślina zaliczana do rodziny astrowatych. Naturalnie występuje głównie na terenach Ameryki Północnej, choć aktualnie znaleźć ją można w wielu innych kontynentach. W Polsce rośnie na terenie całego kraju, jednak nie znajduje szerokiego zastosowania terapeutycznego, traktowany jest jako chwast.

Uczep amerykański – charakterystyka

Uczep amerykański to roślina jednoroczna o rozgałęzionej i wzniesionej łodydze, dorastającej do 1 m wysokości. Zazwyczaj jest naga, zielona bądź delikatnie purpurowa. Można ją rozpoznać po liściach – naprzeciwległych, pierzastosiecznych, osadzonych na długich ogonkach. Koszyczki kwiatowe mają średnicę do 20 mm, są rurkowate, o kolorze żółtobrunatnym. Nie przyciągają wzroku, jednak są dość lubiane przez pszczoły. Roślina kwitnie od kwietnia do września. Wyglądem uczep amerykański bardzo przypomina uczep trójlistkowy, który jest cenioną rośliną zielną.

Uczep amerykański bardzo dobrze rośnie w wilgotnych lasach, na łąkach, torfowiskach, zaroślach, polach, zbiornikach wód stojących, poboczach dróg i torach. Ma bardzo niskie wymagania środowiskowe i szybko się rozprzestrzenia, stanowiąc zagrożenie dla pól uprawnych, a nawet przydomowych ogródków. Uważa się, że w Europie uczep amerykański pojawił się po raz pierwszy w 1736 roku, prawdopodobnie sprowadzony do ogrodów botanicznych.

Uczep amerykański – właściwości zdrowotne

W Polsce uczep amerykański nie znajduje zastosowania jako roślina lekarska, jednak w Ameryce pozyskuje się z niego olejki eteryczne o właściwościach antybakteryjnych i antyoksydacyjnych. Napary i wyciągi z rośliny stosuje się tam w leczeniu podrażnień, stanów zapalnych, dolegliwości bólowych i krwawień z błon śluzowych dróg moczowych. Ponadto roślina może łagodzić objawy przerostu gruczołu krokowego, zwiększa wydalanie kwasu moczowego i obniża ryzyko ataków dny moczanowej.

Uczep amerykański jako chwast

Uczep amerykański uznawany jest za pospolity chwast, ponieważ bardzo szybko się rozprzestrzenia, zajmując coraz większe partie stanowisk bez względu na rodzaj gleby czy nasłonecznienie. Silnie konkuruje z innymi roślinami uprawnymi czy ozdobnymi o wodę i przestrzeń, często wypierając je z tych stanowisk. Dlatego w przypadku pól uprawnych stosuje się różnego rodzaju preparaty chwastobójcze, mające na celu usunięcie uczepu amerykańskiego i innych chwastów z tych terenów.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Eisenreich W., Handel A., Zimmer U., Rozpoznawanie roślin i zwierząt. Warszawa: Elipsa, 2005.
  2. Michalska-Hejduk D., Kopeć D., Uczep amerykański Bidens frondosa, nwazyjne gatunki roślin w Kampinoskim Parku Narodowym i jego sąsiedztwie, 2014.
  3. Karta informacyjna gatunku. Uczep amerykański [https://projekty.gdos.gov.pl/files/artykuly/127045/Bidens-frondosa_uczep-amerykanski_KG_WWW_icon.pdf].
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami