Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 lipca 2021

Cera mieszana cera normalna skora mezczyznySkóra mężczyzny różni się od kobiecej wieloma parametrami. Bardzo często jest mniej wrażliwa na działanie silnych kosmetyków czy czynników zewnętrznych, jednak również wymaga profesjonalnej pielęgnacji. Także u mężczyzn wyróżniamy różne rodzaje cery, najczęściej jednak mieszaną i tłustą.

 

Skóra mężczyzny

Skóra mężczyzny ma budowę identyczną jak skóra kobiety, ale pozostaje pod wpływem działania androgenów (męskich hormonów płciowych), które zwiększają aktywność gruczołów łojowych. Jest o 25% grubsza od skóry kobiety, najczęściej o ton ciemniejsza i ma grubszą warstwę rogową. Zawartość kolagenu w skórze mężczyzny jest większa, chociaż proces jej starzenia następuje tak samo jak u kobiet, to znaczy ilość kolagenu zmniejsza się o około 1% z każdym rokiem dorosłego życia. U mężczyzn najczęściej spotykamy cerę tłustą lub mieszaną, ewentualnie normalną.

W okresie dojrzewania najczęściej występuje skłonność do trądziku pospolitego. Trądzik u mężczyzn jest znacznie silniejszy niż u kobiet. Wraz ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych na skórze, włosy mają skłonność do przetłuszczania się. Liczba mieszków włosowych u kobiet i u mężczyzn jest porównywalna, ale ich rozkład jest zupełnie inny. Pod wpływem androgenów wiele mieszków meszkowych na tułowiu, nogach i okolicy brody przekształca się w mieszki końcowe. Wynikiem takiego przekształcania jest zarost na brodzie i owłosienie klatki piersiowej u mężczyzn. Część mieszków włosowych reaguje odwrotnie na nadmiar androgenów i przekształca się z końcowych w meszkowe, czego efektem jest androgeniczne łysienie męskie. Androgeny wywierają korzystne działanie na skórę i na aktywność fibroblastów, dlatego starzenie się skóry mężczyzn przebiega łagodnie, a nie gwałtownie.

W dzisiejszych czasach kosmetyka poszła do przodu i producenci kosmetyczni wymyślili coraz to więcej kosmetyków dla mężczyzn, które są odpowiednio dostosowane do potrzeb męskiej skóry. Mężczyźni są narażeni na podrażnienie skóry ze względu na częste golenie swojego zarostu. Dlatego ważne jest, aby mężczyźni używali balsamów lub kremów po goleniu w celu złagodzenia podrażnienia. Podczas golenia skóra ulega podrażnieniom i mikrourazom, dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiednich preparatów do golenia. Kosmetyki typu pre shave prostują włosy brody i zmniejszają tarcie przygotowując je do golenia maszynką elektryczną. Do tej grupy kosmetyków możemy również zaliczyć żele do mycia twarzy. Pianki do golenia zawierają składniki zmiękczające oraz unoszące lekko zarost, co ułatwia ostrzu żyletki dokładne i delikatne golenie.

Cera mieszana

Cera mieszana jest najtrudniejsza w pielęgnacji. Ma ona cechy dwóch rodzajów skóry: jedne partie są suche natomiast inne tłuste. Najczęściej partią tłustą jest środkowy pas, w którego skład wchodzi: czoło, nos, broda czyli tak zwana strefa T. Natomiast partie boczne twarzy są suche. Czasem zdarza się odwrotnie. Strefa T jest sucha, a boczne partie są tłuste, jednak takie przypadki są bardzo rzadkie. Pielęgnacja tego rodzaju cery jest bardzo trudna i pracochłonna, ponieważ należy postępować tak, jak z dwoma rodzajami cery. Przy cerze mieszanej występuje skłonność do łojotoku oraz nieprawidłowa reakcja na wodę i mydło, co objawia się podrażnieniem, zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia. Często również czuć napięcie skóry. Stan ten, po przekroczeniu granicy fizjologii, nazywa się łojotokowym zapaleniem skóry.

Cera ta zazwyczaj źle reaguje na wszelkie środki kosmetyczne, dlatego muszą one być używane z olbrzymią ostrożnością. Na skórę oddziałuje wiele czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, które mają istotny wpływ na jej funkcjonowanie. Najlepiej dbać o tę cerę jak o dwie oddzielne cery. Niestety nie zawsze mamy na to czas oraz taki zasób kosmetyków. Najważniejsze jest, aby tego rodzaju cery zbytnio nie wysuszać. Trzeba używać kosmetyków do cery mieszanej.

Cera normalna

Cera normalna jest najlepszą cerą. Jest ona różowa, gładka, jędrna, napięta, dobrze odżywiona, właściwie reaguje na warunki atmosferyczne (takie jak wiatr, słońce, mróz) oraz na wodę i mydło. Niewidoczne są na niej naczynia krwionośne, plamy barwnikowe, nie występuje problem łuszczenia. Taka cera występuje tylko u dzieci do okresu pokwitania. Cerę normalną należy delikatnie nawilżać, ale nie silnymi kosmetykami tak aby nie zepsuć płaszcza lipidowego skóry.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Janiak A., Porównanie wiedzy i świadomości dotyczącej aspektów związanych z pielęgnacją skóry w grupach mężczyzn w wieku 20-30 lat oraz 50-60 lat, 2018.
  2. Suligowska I., Pielęgnowanie zdrowej skóry, Radom 2006.
  3. Górska A., Graboś A., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Profesjonalna pielęgnacja twarzy, Wydawnictwo Edicon, Poznań 2018.
  4. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  5. Arct J., Pytkowska K., Wiedza o kosmetykach – podstawy, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami