Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 25 października 2020

Starzenie się skóry - przyczyny i objawyStarzenie się skóry to proces biologiczny i psychiczny. Jest on niezmiernie skomplikowany, a także długotrwały. Kosmetologia jak i medycyna estetyczna może spowodować wolniejszy jego przebieg, lecz nie jest on możliwy do zatrzymania.

Starzenie się skóry (poszczególnych warstw)

1. Naskórek.

Dochodzi do ścieńczenia (zmniejszenia grubości) warstw żywych naskórka, przez co warstwa rogowa staje się cieńsza i bardziej przepuszczalna. W naskórku dochodzi do zaniku warstwy ziarnistej i kolczystej. Ich zanik prowadzi do wydłużenia się cyklu powstawania nowych komórek z 28 nawet do 60 dni. Następuje zaburzenie równowagi emulsji olejowo-wodnej, przez co naskórek staje się bardziej suchy. Proces odnowy jest 2 razy dłuższy, co prowadzi do spowolnienia procesu gojenia się ran i urazów. Spadają również możliwości melanocytów do produkcji melaniny. Komórki te wykazują zdolność do gromadzenia się, wynikiem czego są tzw. plamy starcze. Dochodzi także do zmniejszenia się ilości komórek Langenharsa. Ponadto paznokcie tracą połysk i występuje na nich bruzdowanie.

2. Skóra właściwa.

Połączenie naskórka ze skórą właściwą rozluźnia się. Kolagen typu III zanika. Kolagen, który jest obecny w skórze zmienia swą strukturę, staje się sztywniejszy i kruchy. Zmianom ulegają również włókna elastynowe. Zmniejsza się wydzielanie gruczołów łojowych i potowych. Dochodzi też do zmian w układzie naczyniowym, powstają teleangiektazje. Występują zaburzenia termoregulacji, włosy stają się cieńsze i rzadsze. Nasila się natomiast owłosienie małżowin usznych i brwi.


Kolagen na skórę i stawy bioalgi


3. Tkanka podskórna.

Następuje ubytek lub jej przyrost w zależności od płci oraz zmienia się jej rozkład w poszczególnych miejscach na ciele.

Starzenia się skóry – przyczyny

1. Czynniki endogenne.

Należą do nich procesy patologiczne związane z chorobami skóry jak i stanem organizmu (np. alergie, zakażenia grzybicze) oraz skutki uboczne naturalnych procesów zachodzących w ciele człowieka (np. proces oddychania – wolne rodniki). Czynniki te prowadzą m.in. do zmniejszenia się grubości naskórka, wysuszenia skóry, zaburzenia pracy gruczołów łojowych, zmniejszenia się ilości gruczołów potowych, zmian w strukturze włókien kolagenowych, rozszerzonych naczyń krwionośnych, a także pojawienia się przebarwień.

2. Czynniki egzogenne.

Są to zanieczyszczenia środowiska, nadmierne przesuszenie skóry spowodowane działaniem zimna, wiatru czy ciepła. Prowadzą one do pogrubienia się warstwy rogowej, a także całej skóry i rozszerzenia się naczyń krwionośnych.

Starzenie się  skóry – jakie rodzaje wyróżniamy?

1. Starzenie genetyczne.

Jest ono naturalne i nieuniknione. Nasza skóra starzeje się progresywnie według zegara biologicznego i nie mamy na to żadnego wpływu. Dochodzi wówczas do zmniejszenia się grubości skóry, spadku ilości fibrocytów, dochodzi do atrofii naczyń oraz zmniejszenia wydzielania sebum, a także potu.

2. Starzenie hormonalne.

Starzenie hormonalne związane jest głównie z poziomem estrogenów i testosteronu w organizmie. W obrębie twarzy znajdują się receptory estrogenowe, które są przyczyną tego jak skóra wygląda podczas menstruacji, menopauzy czy ciąży. Staje się ona wówczas sucha, wrażliwa, pojawiają się również pękające naczynka. Zmniejsza się także metabolizm keratynocytów oraz synteza melaniny.

3. Starzenie pod wpływem środowiska.

Skóra starzeje się w zależności od typu i intensywności oddziaływania czynników zewnętrznych takich jak wiatr, słońce, temperatura, stres czy zanieczyszczenia powietrza.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry ...
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami