Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 października 2022

Proces starzenia - jak go spowolnić?Proces starzenia najszybciej widoczny jest na skórze. Najbardziej uwidocznia się na szyi i dekolcie oraz twarzy, gdzie nie jest pożądany. Każdy pragnie ukryć oznaki starzenia się i na szczęście aktualnie mamy do tego coraz więcej narzędzi.

Proces starzenia się skóry

Skóra zaczyna się starzeć już po dwudziestym roku życia. To w tym wieku obniża się poziom hormonów, które mają wpływ na regenerację i odnowę komórek. Mimo to, to jednak wolne rodniki mają największy wpływ na proces starzenia – przyśpieszają go. Te niszczycielskie cząsteczki powstają pod wpływem promieni UV, stresu, spalin oraz dymu papierosowego. Powodują uszkodzenia białek i lipidów. Mają również negatywny wpływ na włókna kolagenowe i elastynę. Na początku zniszczenia te nie są widoczne, ponieważ skóra stale się odnawia. Jednak z czasem procesy regeneracji naskórka wydłużają się i zostają uwidocznione na skórze. Pierwszym objawem starzenia się skóry, jest jej suchość, co powoduje spadek jej elastyczności. To właśnie przez to zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki.

Koktajle młodości na proces starzenia się skóry

Proces starzenia się skóry jest widoczny na całym ciele, ale kobietom zależy na jego zamaskowaniu szczególnie w obrębie twarzy. To na kosmetyki do twarzy kobiety wydają najwięcej pieniędzy. Pojawia się więc pytanie, jaki krem jest najlepszy, by zmniejszyć widoczność procesów starzenia oraz co powinno znaleźć się w jego składzie?

Dla kobiet po trzydziestce

Kosmetyki dla kobiet po trzydzieste powinny zawierać związki, które neutralizują działanie wolnych rodników. Najlepsze do tego zadania są witamina A, witamina C i witamina E. Nie może w nich również zabraknąć składników, które zatrzymują wodę w naskórku. Odpowiedzialny za to jest kwas hialuronowy i gliceryna, które przywracają równowagę wodno-lipidową. Takie kosmetyki powinny zawierać również składniki, które uszczelniają naskórek, czyli substancje tłuszczowe. W kremach na noc najlepiej szukać koenzymu Q10, który stymuluje odnowę skóry. Niezależnie od wieku w kremach i kosmetykach na dzień powinien znaleźć się filtr przeciwsłoneczny. To promienie słonecznie przyczyniają się do powstawania zmarszczek w każdym wieku.

Dla kobiet po czterdziestce

W kosmetykach dla kobiet po czterdzieste warto szukać kwasów owocowych oraz witaminy A, ponieważ te składniki wspomagają odbudowę komórek. Mają one również za zadanie ułatwienie wchłaniania się innych substancji odżywczych, które wyrównują koloryt skóry. Nie może w nich również zabraknąć protein i peptyd, ponieważ zwiększają one napięcie skóry i przyśpieszają odbudowę oraz produkcję włókien kolagenowych.

Dla kobiet po pięćdziesiątce

Tutaj również nie może zabraknąć kwasów owocowych i kolagenu. Ważnym składnikiem w kosmetykach dla kobiet po pięćdziesiątce jest wapń, ponieważ wpływa na strukturę skóry, poprawiając ją. Nie można też zapomnieć o zestawie antyoksydantów, które zahamują niszczycielskie działanie wolnych rodników.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja?

Po pierwsze nie używaj mydła do oczyszczania skóry. Skóra nie lubi mydła, ponieważ ma ono negatywny wpływ na płaszcz lipidowy oraz wysusza naskórek. Do oczyszczania skóry najlepiej używać toników, mleczek lub emulsji bez dodatku mydła. Należy również pamiętać, by wieczorny demakijaż był wykonywany dokładnie. Jest to konieczne, by podczas spania skóra mogła się regenerować. Warto więc na noc stosować kremy odżywcze. Nie można zapomnieć o skórze wokół oczu, która jest bardzo cienka.

Wzmacnianie skóry

Co kilka tygodni warto sięgnąć po kosmetyki o silnym działaniu odżywiającym i nawilżającym – serum lub ampułki. Takie zabiegi są szczególnie ważne, aby zniwelować proces starzenia się skóry. Skutecznym zabiegiem może okazać się domowa mikrodermabrazja. Jest to intensywny peeling, dzięki któremu skóra lepiej wchłania składniki odżywcze. Jeśli nie możemy takich zabiegów wykonać samodzielnie, wtedy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy kosmetologa.

Jak starzeją się włosy?

Proces starzenia nie omija również włosów. Cebulki włosów stają się słabsze i zwykle po czterdzieste włosy są matowe, łamliwe i zaczynają wypadać. Stopniowo tracą pigment i pojawia się siwizna. Aby spowolnić proces starzenia włosów należy chronić je przed słońcem i dostarczać im składników odżywczych takich jak biotyna, cynk, krzem i aminokwasy.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami