Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 25 grudnia 2021

Nie kazda spirulina to spirulina rozniceZgodnie z bardzo starą maksymą, nie wszystko złoto, co się świeci. To, że producent jakiegoś suplementu opisał go, jako Spirulina, nie znaczy jeszcze, iż faktycznie preparat ten wyprodukowano z alg o nazwie Spirulina, a już tym bardziej, że jest to czysta alga. O tym jak ważna jest czystość preparatu, przypominamy przy każdej możliwej okazji, ale teraz skupimy się na tym, co może znajdować się w takich pseudospirulinowych preparatach i jakie to ma znaczenie.

Wypełniacze w suplementach diety

Skrobia jest jedynie wypełniaczem – z punktu widzenia producenta zresztą wypełniaczem idealnym, bo bardzo tanim i dostępnym. Wiele jest preparatów opisanych jako Spirulina, które alg zawierają około 10%, a reszta to tylko wypełniacze. Nie dziwi więc dlaczego producenci takich specyfików na opakowaniach czy gdzieś w ulotkach, możliwie najmniejszymi literami zaznaczają, że suplementy w przeciwieństwie do leków zawierają dawkę, dla której nie dowiedziono działania terapeutycznego. Nic dziwnego, że nie dowiedziono skoro w takich przypadkach dawka substancji czynnej jest ledwie wykrywalna.

Zmorą są także syntetyczne substancje wzbogacające. Są oczywiście suplementy, w których jest to jasno napisane. Czasem wzbogaca się bowiem preparaty innymi związkami w celu zbudowania konkretnego działania. Jednak bardzo często takie postępowanie producenta ma na celu ukrycie fatalnej jakości alg użytych do produkcji specyfiku. Można być tego pewnym, jeśli do Spiruliny dodaje się syntetyczny magnez – a tego w naturalnej formie jest w komórkach alg całe mnóstwo, lub wytworzone w warunkach laboratoryjnych witaminy (warto pamiętać, że nadmiar niektórych będzie trwale niszczył pewne inne pożyteczne składniki występujące naturalnie w komórkach alg i cały suplement więcej na tym straci niż zyska).

Chlorella zamiast Spiruliny

Taka zamiana nie jest szkodliwa, niemniej pozostaje oszukiwaniem klienta. Chlorella jest algą łatwiejszą w produkcji, wymagającą mniejszego zachodu, a więc tańszą. Szczególnie ta, która nie ma rozerwanej ściany komórkowej, a na polskim rynku jest praktycznie tylko taka spopularyzowana przez dystrybutorów i dlatego łatwo dostępna. Warto zaznaczyć, że w swojej ofercie posiadają ją tylko dwie firmy w Polsce. A ponieważ rynek suplementów warty jest olbrzymie pieniądze, są nieuczciwi producenci, którzy podmieniają algi na inne. Z punktu widzenia klienta tak oszukają tylko kiepscy producenci. Można więc spodziewać się, że za niską cenę algi nie będą właściwie spreparowane i ich wartości odżywcze będą znacznie mniejsze, niż można by było oczekiwać. A ponieważ nikt z zewnątrz nie kontroluje składu suplementów z taką dokładnością, aby te dwa rodzaje alg odróżnić, musisz wybierać producentów, którym możesz zaufać.

Spirulina niskiej jakości

To jest powszechna zmora suplementów. Zamiast stworzyć preparat z czystej algi rodzaju Spirulina, dodaje się tam glony nieprawidłowo hodowane, o nieprzerwanej ścianie komórkowej, suszone w wysokiej temperaturze itd. Efekt jest taki, że nawet po przeprowadzeniu najdokładniejszych możliwych badań nad składem, żaden błąd nie będzie widoczny. Miała być Spirulina, i jest Spirulina – z tym, że jedna będzie miała mniej, a druga więcej składników. Dopiero po działaniu (a właściwie jego braku) będzie można zorientować się, że coś z tym suplementem jest nie tak. Dlatego warto wybierać preparaty dobrych producentów, bo zanim metodą prób i błędów wypróbuje się wszystkie minie mnóstwo czasu.

Intensywność koloru

W jednych z badań nad algami (Spirulina i Chlorella) odkryto, że nawet bardzo popularni producenci naturalnych suplementów diety chcąc obniżyć koszty wyprodukowania Spiruliny dodają tanie wypełniacze. Wszystko po to, aby pozyskać jak największą liczbę klientów poprzez najniższą możliwą cenę sprzedaży. Najczęstszym jest węglan wapnia o białawej barwie. W przypadku jego zastosowania, tabletki Spiruliny będą mniej intensywnego koloru (jaśniejsze, a nie ciemnozielone). Mogą również pojawić się malutkie, białe „kropki”, które jednoznacznie pokażą, że w produkcji Spiruliny wprowadzano „cięcia”. Można jednak tego uniknąć czytając etykietę, sprawdzając certyfikaty i kupując od zaufanych producentów, którzy na swoją globalną markę pracowali długimi latami i nie pozwoliliby sobie w ciągu kilku chwil stracić zaufanie.

Poniżej widać dowód pokazujący wyraźną różnicę w tabletkach ze Spiruliną. Na lewym zdjęciu Spirulina niskiej jakości z zastosowanymi wypełniaczami. Czerwone strzałki pokazują zastosowanie wypełniacza. Natomiast na prawym zdjęciu wysokiej jakości, ciemnozielona, pełnowartościowa Spirulina.

Nie kazda spirulina to spirulina

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  2. Grzebisz N., Żywność funkcjonalna w diecie sportowców, KNUV, 2/2017.
  3. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  4. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  5. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami