Kwas hialuronowy dobry dla oczu

Kwas hialuronowy dobry dla oczuJest taki organ, któremu kwas hialuronowy jest bardziej potrzebny niż skórze. Dziś wiedza o tym jest już niemal powszechna, ale nadal pojawia się sporo wątpliwości. W tym artykule wyjaśnimy, jaką rolę dla oka odgrywa kwas hialuronowy i w jaki sposób najskuteczniej uchronić się przed jego niedoborem.

Oko suche obumiera

Dla zdrowia oka niezbędne jest, aby jego powierzchnia przez cały czas pozostawała wilgotna. Dlaczego? Powodów jest kilka. Na wilgotnej gałce może działać lizozym – enzym wykazujący silne działanie bakteriobójcze. Bez kwasu hialuronowego, utrzymującego prawidłowy poziom nawilżenia gałki ocznej, ta szybko zostałaby skolonizowana przez szkodliwe drobnoustroje. Po drugie – nawet stosunkowo cienka warstwa wilgotnej mieszaniny łez, kwasu hialuronowego, odrobiny soli i paru innych substancji, doskonale chroni oczy przed uszkodzeniami, jakie spowodowałyby mikroskopijne drobinki kurzu lub pyłu. Po trzecie wreszcie, wilgoć chroni wrażliwe zakończenia nerwowe okolicy oka przed zbyt częstym podrażnianiem.

Skąd się bierze kwas hialuronowy w oku?

Niektóre z komórek produkują spore ilości kwasu hialuronowego. Cała produkcja następuje wewnątrz tych komórek, więc nie można liczyć na to, że kwas hialuronowy z suplementu diety w jakiś sposób zostanie przetransportowany bezpośrednio na powierzchnię oka – musi zostać strawiony i złożony z powrotem we właściwych komórkach.
Oczywiście problem ten można obejść, stosując krople do oczu z kwasem hialuronowym. To rozwiązanie pomaga, ponieważ lepki kwas hialuronowy długo pozostaje na powierzchni gałki ocznej, niemniej jednak nie da się w ten sposób wyeliminować podstawowego problemu, czyli zbyt niskiej produkcji własnego kwasu. O to można zadbać właśnie suplementami. Komórki produkujące kwas hialuronowy do nawilżenia gałki ocznej (w zasadzie inne też, ale te szczególnie) mają na swojej powierzchni receptory dla cząstek chemicznych powstających z rozpadu kwasu hialuronowego w czasie trawienia, a wewnątrz maszynerię odpowiedzialną za złożenie ich znów w pełną cząsteczkę. Od razu też warto dodać, że nie można w tym przypadku w żaden sposób zmusić komórek do produkcji kwasu hialuronowego przez podanie go na powierzchnię gałki ocznej.

Kiedy suplementy będą skuteczne?

Większość suplementów reklamowana jest jako doskonały sposób na przywrócenie oczom zdrowia na przykład po długotrwałej pracy przy komputerze. Warunek jest jednak jeden: powodem problemów musi być rzeczywiście niedobór kwasu hialuronowego, a to wcale nie jest aż tak częsta przypadłość. Jest wiele różnych innych powodów, które mogą powodować pieczenie, uczucie zmęczenia lub zaburzenia widzenia i to mimo prawidłowej ilości kwasu hialuronowego. Skuteczność suplementów jest zresztą uwarunkowana jeszcze tym, jakie są przyczyny niedoboru substancji ochronnej – jeśli brakuje tylko składników do syntezy kwasu hialuronowego, to suplement może tu pomóc, ale jeśli przyczyną problemu jest niewłaściwie działający aparat metaboliczny, to nawet najlepsze suplementy nie będą w stanie poprawić ani zdrowia, ani komfortu.

Jak wybrać kwas hialuronowy?

Teoretycznie w stawach, skórze czy na powierzchni oka występuje dokładnie taki sam kwas hialuronowy, jego cząsteczki są identyczne. Jednak powinowactwo poszczególnych związków powstających w wyniku trawienia do różnych komórek może być inne i są suplementy, które są skuteczniejsze w walce z przesuszeniem oczu, są takie, które skuteczniej redukują zmarszczki i takie, które efektywniej odbudowują maź stawową. Producenci wielu suplementów z kwasem hialuronowym starają się swoje produkty reklamować jako dobre na wszystko, ale warto poszukać takich preparatów, które są stworzone z myślą o leczeniu oczu, bo te najkorzystniej wpłyną na wzrok i efekt będzie widoczny szybciej. Nie znaczy to, że nie warto przyjrzeć się również tym dobrym suplementom z kwasem hialuronowym nakierowanym na ogólne działanie (skóra, stawy, mięśnie, oczy). Najlepsze to takie, które pozyskane zostały z fermentacji roślinnej, ponieważ ich biodostępność (wchłanialność w organizmie) będzie na bardzo wysokim poziomie.

Polecane produkty:

Kolagen + L-karnozyna - zmarszczki to już nie problem!
Magiczne słowo dla zdrowej, pięknej i bez zmarszczek skóry to kolagen. Magazynuje on wodę w organizmie co powoduje, że skóra staje mocna, a przy tym elastyczna
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni ...
Zobacz tutaj ...
1 reply
  1. klara
    klara says:

    Ja się przekonałam, jaki zbawienny wpływ ma na oczy kwas hialuronowy, bo od dłuższego czasu używam […] z tym kwasem i moje oczy są w o wiele lepszej kondycji i co najważniejsze wreszcie przestały być ciągle suche

    Odpowiedz

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *