Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 25 lipca 2023

DepilacjaDepilacja to popularny zabieg kosmetyczny, którego głównym celem jest usunięcie zbędnego, nadmiernego owłosienia z ciała. Decydują się na niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Gładkie, zadbane ciało to przeważnie kwestia estetyczna, pozwalająca na zachowanie odpowiedniej higieny. Istnieje wiele rodzajów depilacji, dlatego każdorazowo metodę należy dobrać do stanu zdrowia i potrzeb ciała.

Co to jest depilacja?

Depilacja to inaczej usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą różnego rodzaju akcesoriów i kosmetyków. Może przebiegać ze zniszczeniem cebulki włosa, wówczas ma charakter trwały. Może jednak przebiegać jedynie z likwidacją łodygi włosa i pozostawieniem cebulki, jednak w tym przypadku efekty są znacznie mniej trwałe.

Rodzaje depilacji

Podstawowy podział wyróżnia depilacje permanentne (trwałe) oraz czasowe. Permanentne to takie, w przebiegu których owłosienie usuwane jest w sposób trwały. Nie odrasta w późniejszym czasie, a jeśli tak się stanie, są to pojedyncze, bardzo cienkie włoski. Z kolei depilacja czasowa umożliwia skuteczne pozbycie się zbędnych włosków, jednak po pewnym czasie one odrosną. Zwykle efekt utrzymuje się od 2 dni do 4 tygodni, w zależności od rodzaju depilacji czasowej.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa polega na zastosowaniu wiązki lasera celem uszkodzenia mieszka włosowego. Wysyłana wiązka światła niszczy komórki barwnikowe – melanocyty, odpowiedzialne za funkcje wzrostowe włosów. W efekcie włoski samoistnie wypadają i nie odrastają w przyszłości, a jeśli odrastają, są to ilości śladowe i mało widoczne. Depilacja laserowa zalecana jest osobom z tendencją do wrastania włosów, tworzenia stanów zapalnych (grudek i krostek). Aby cieszyć się trwałymi i widocznymi efektami, należy poddać się kilku zabiegom w odpowiednich odstępach czasowych. Efekty są lepsze u osób z ciemnym owłosieniem.

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem odbywa się przy użyciu rozgrzanego, ciepłego wosku kosmetycznego. Po odpowiednim przygotowaniu skóry (oczyszczenie jej, wykonanie peelingu, osuszenie) wosk nakłada się za pomocą specjalnych plastrów lub drewnianej szpatułki, a następnie czeka chwilę do zastygnięcia go. Teraz wystarczy płynnym ruchem oderwać wosk w kierunku przeciwnym do wzrostu włosków. Efekty zabiegu utrzymują się nawet do 4 tygodni, a jego największą wadą jest ból, który może towarzyszyć zrywaniu wosku. Bezwzględnie należy pamiętać o oczyszczeniu i nawilżeniu skóry po depilacji.

Depilacja pastą cukrową

Łagodniejszą alternatywą dla depilacji woskiem jest depilacja pastą cukrową. Metodyka jest identyczna jak w przypadku stosowania wosku, jednak czynność uznaje się za mniej bolesną i podrażniającą. Efekty utrzymują się około 2-3 tygodnie. Także tutaj kierunek zrywania pasty cukrowej jest przeciwny do kierunku rośnięcia włosków.

Depilacja maszynką jednorazową

Depilacja maszynką jednorazową to najczęściej stosowana metoda, jednak jednocześnie najmniej trwała. U niektórych osób już na drugi dzień skóra traci gładkość, a po 2-3 dniach widoczne są krótkie, ostre włoski na ciele. Metoda znajduje zastosowanie głównie do usuwania owłosienia z okolic bikini oraz spod pach. Przy większych partiach ciała najlepiej zdecydować się na trwalsze sposoby depilacji. Depilacja maszynką jest łatwa w wykonaniu, wystarczy zwilżyć skórę, zastosować piankę oraz ruchem zgodnym z kierunkiem wzrastania włosków przesuwać ostrza po ciele. Po zakończeniu depilacji dokładnie zmywamy piankę i aplikujemy kosmetyki łagodzące podrażnienia.

Depilacja depilatorem

Depilacja depilatorem jest skuteczna i pozwala na usunięcie włosków razem z cebulkami. Zapewnia więc trwałość efektów nawet przez 3-4 tygodnie, a włoski odrastają znacznie rzadsze i słabsze. Wadą może być dyskomfort podczas depilacji, jednak posługując się nowoczesnymi depilatorami elektrycznymi jest on minimalizowany. Włoski tą metodą usuwamy w kierunku przeciwnym do ich wzrastania.

Depilacja kremem

Ostatnią metodą jest depilacja przy użyciu specjalnych kremów, których składniki (np. kwas tioglikolowy) rozpuszczają keratynę włosków znajdujących się ponad powierzchnią skóry. Jest szybka i bezbolesna, jednak jej efekty nie utrzymują się tak długo, ponieważ cząsteczki związków nie przenikają przez naskórek i nie uszkadzają mieszków włosowych ani cebulek. Wystarczy na oczyszczoną skórę nałożyć krem do depilacji, odczekać kilka lub kilkanaście minut, po czym za pomocą szpatułki usunąć krem wraz z resztkami włosków.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Malinowska S., Perzanowska I., Marianowska A., Jędrzejczyk M., Mlosek R., Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji, Kosmetologia Estetyczna, 6/2018.
  2. Zychowicz B., Wykonywanie usług związanych z usuwaniem zbędnego owłosienia, Radom 2006.
  3. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  4. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami