Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 kwietnia 2022

Peeling

Mikrodermabrazja – zabieg kontrolowanego złuszczania naskórka

Peeling to inaczej proces złuszczania naskórka. Może stanowić produkt kosmetyczny bądź odnosić się do zabiegu. Proces złuszczania odbywa się w sposób kontrolowany, celem jest głównie działanie terapeutyczne oraz poprawa wyglądu i kondycji skóry. Peelingi oddziałują powierzchownie lub sięgają głębszych warstw tkanek. Zarówno zabieg, jak i sam produkt powinien być zawsze dobrany do indywidualnych potrzeb skóry.

Działanie peelingu

Złuszczenie zewnętrznych powłok skóry powoduje nie tylko usunięcie zrogowaciałego naskórka, ale także pobudza mechanizmy regeneracyjne tkanek. Efektem tego jest między innymi:

  • wygładzenie zmarszczek;
  • rozjaśnienie przebarwień;
  • spłycenie blizn;
  • spłycenie rozstępów;
  • poprawa nawilżenia skóry;
  • ujędrnienie i uelastycznienie skóry;
  • odblokowanie ujść gruczołów łojowych;
  • złagodzenie zmian trądzikowych.

Ponadto zmniejszenie grubości warstwy rogowej ułatwia wchłanianie składników kremów i innych preparatów pielęgnacyjnych. W zależności od konsystencji i składu peelingów wyróżniamy peelingi mechaniczne, enzymatyczne, fizyczne i chemiczne, przy czym ich działanie jest na ogół bardzo podobne. Peelingi stosuje się nie tylko na skórę twarzy, ale na całe ciało, w tym nawet na skórę głowy.

Zobacz również: Peeling solny – właściwości pielęgnacyjne.

Peeling – rodzaje

Peelingi stanowią bardzo ważną grupę zabiegów, których działanie daje ogromne korzyści w pielęgnacji każdego rodzaju skóry – tłustej, dojrzałej, mieszanej, suchej, trądzikowej czy zanieczyszczonej. Sprawdzają się również w leczeniu różnego rodzaju problemów dermatologicznych. Największe znaczenie w kosmetologii i dermatologii mają następujące peelingi:

Każdy z nich posiada liczne zalety, powinien być jednak dobrany w zależności od rodzaju skóry.

Peeling typu scrub

Posiada formę kremu zawierającego liczne elementy ścierne, np. sproszkowane łupiny orzecha włoskiego, piasek morski, sole mineralne czy nasiona. Jego zastosowanie zazwyczaj stanowi wstęp do domowej pielęgnacji skóry całego ciała. Wystarczy na oczyszczoną skórę nałożyć peeling typu scrub i dokładnie rozmasować (w przypadku twarzy 2-3 minuty, w przypadku reszty ciała około 5 minut na partię). Granulki, przesuwając się pomiędzy powierzchnią skóry a palcami, powodują ścieranie martwych i zrogowaciałych komórek naskórka. W efekcie skóra staje się gładsza, a składniki aktywne kosmetyków lepiej przenikają do jej głębszych warstw.

Zobacz również: Domowy peeling – forma naturalnych kosmetyków.

Peeling enzymatyczny

Jest łagodniejszą formą złuszczania od poprzedniej. To krem, w skład którego wchodzą enzymy roślinne lub substancje pochodzenia zwierzęcego. Enzymy mają zdolność wnikania w warstwę rogową między korneocyty (rodzaj martwych komórek) i rozpuszczają spoiwo międzykomórkowe. W efekcie martwe komórki odklejają się, co powoduje widoczne i odczuwalne wygładzenie skóry. Peeling enzymatyczny polecany jest do pielęgnacji skóry wrażliwej ze skłonnością do podrażnień. Zabieg wykonuje się przez nałożenie cienkiej warstwy peelingu i odczekanie kilku minut. Po upływie tego czasu produkt dokładnie zmywa się letnią wodą.

Mikrodermabrazja

To zabieg kontrolowanego złuszczania naskórka i zachodzi przez mechaniczne usuwanie obumarłych komórek warstwy rogowej przy użyciu specjalnej aparatury. W zależności od rodzaju stosowanych elementów ściernych wyróżnia się mikrodermabrazję korundową (strumień kryształków tlenku glinu), mikrodermabrazję diamentową (głowica pokryta warstwą diamentu) oraz oxybrazję (strumień powietrza pod dużym ciśnieniem z rozproszonymi kroplami soli fizjologicznej). Oxybrazja jest najłagodniejszą formą, poleca się ją więc do pielęgnacji skóry wyjątkowo wrażliwej.

Peeling ultradźwiękowy

Peeling kawitacyjny odbywa się z wykorzystaniem ultradźwięków, które w środowisku wodnym wywołują tzw. efekt kawitacji. Ma charakter bardzo powierzchowny, poniweważ złuszczeniu ulegają jedynie zewnętrzne pokłady warstwy rogowej naskórka wraz z pokrywającymi je zanieczyszczeniami, resztkami kosmetyków, nadmiarem sebum czy bakteriami. Dzięki niemu odblokowaniu ulegają drobne ujścia gruczołów łojowych. Zabieg wykonuje się przy użyciu aparatu wytwarzającego dźwięki o niskiej częstotliwości, około 18-100 kHz.

Zobacz również: Maska algowa – sposób na zdrową skórę.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  2. Palacz A., Zastosowanie peelingów kosmetycznych do korekty efektów fotostarzenia skóry u klientów gabinetów kosmetycznych, Poznań 2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami