Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 października 2023

Oczyszczanie twarzyOczyszczanie twarzy należy do jednych z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, zarówno w domu, jak i w salonach piękności. Nic dziwnego, bowiem twarz stanowi wizytówkę każdego z nas. Z tego też względu jej zdrowy i nienaganny wygląd jest tak ważny. Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Oczyszczanie twarzy – dlaczego jest tak ważne?

Skóra człowieka to organ, który pełni wiele bardzo ważnych funkcji. Jedną z nich jest usuwanie zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii. Stanowi to jedną z głównych przyczyn, dla których oczyszczanie skóry jest tak istotne. Ponadto regularne oczyszczanie chroni przed rozwojem różnego rodzaju infekcji i chorób dermatologicznych. Wpływa także na nasz codzienny komfort i ogólne samopoczucie.

Oczyszczanie twarzy – jakie niesie korzyści?

Czysta i zadbana skóra zdecydowanie lepiej spełnia swoje funkcje i działa wydajniej. Gdy dochodzi do zatkania się porów skórnych, jej przesuszenia czy nagromadzenia zbyt dużej ilości sebum, blokowane zostają kanaliki uchodzące na powierzchnię skóry. Ponadto zaburza się jej równowaga mikrobiologiczna, w wyniku czego może dojść do powstawania zmian o charakterze trądzikowym. W momencie gdy skóra jest czysta posiada większą odporność na infekcje jak np. trądzik pospolity, nie przetłuszcza się, a jej nawilżenie utrzymuje się na właściwym poziomie.

Jak właściwie oczyszczać skórę?

Bardzo często spotykanym, lecz niestety błędnym sposobem mycia skóry twarzy jest używanie wody i mydła. Taka pielęgnacja nie tylko nie pomoże, a może także zaszkodzić. Stosowanie wody i mydła usuwa ze skóry wszelkie tłuszcze, zarówno te niepotrzebne jak i te istotne dla właściwego jej funkcjonowania. Prowadzi to do zmniejszenia się poziomu prawidłowego nawilżenia naskórka. Skóra staje się sucha, co z kolei prowadzi do zaburzeń w wydzielaniu sebum, gdzie po długim czasie stosowania takiej pielęgnacji będzie go zbyt dużo. Najlepszym rozwiązaniem w oczyszczaniu skóry są preparaty takie jak płyn micelarny, mleczko, żel, śmietanka czy pianka. Należy jednak pamiętać, aby prawidłowo dobrać typ kosmetyku do rodzaju swojej cery.

Kolejnym ważnym krokiem w procesie jej oczyszczania jest zastosowanie toniku, który działa łagodząco oraz wyrównuje pH skóry. Warto pamiętać także o złuszczaniu martwego naskórka i stosowaniu peelingów. Oprócz usunięcia wierzchnich warstw rogowych skóry, peeling poprawi jej mikrokrążenie, a co za tym idzie wpłynie na ogólny jej koloryt. Nie należy jednak wykonywać peelingów zbyt często, aby nie podrażnić skóry. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć:

  • peeling enzymatyczny;
  • peeling drobnoziarnisty;
  • peeling gommage.

W oczyszczaniu skóry twarzy można takie wykorzystać działanie naturalnych olejów. Oprócz tego, że działają one oczyszczająco, dostarczają także skórze wielu cennych składników odżywczych m.in. związków mineralnych, witamin czy kwasów tłuszczowych. Mocno odżywiają, nawilżają oraz wytwarzają film ochronny na skórze, który chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Oleje do oczyszczania twarzy, tak jak wyżej wymienione kosmetyki, również muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju skóry oraz efektu jaki chcemy uzyskać. Każdy z nich bowiem różni się swoimi właściwościami i działaniem.

Do innych domowych metod oczyszczania skóry należą m.in.:

  • parówki ziołowe;
  • naturalne peelingi;
  • naturalne, domowe maseczki oczyszczające.

Wszystkie je można wykonać z produktów dostępnych w każdym gospodarstwie domowym. Warto jednak zaopatrzyć się w uniwersalne suplementy diety, które można zarówno dodawać do kosmetyków, jak i spożywać. Przykładem jest Spirulina i Chlorella.

Zobacz również: Maseczka ze Spiruliny

Oczyszczanie twarzy – podsumowanie

Oczyszczanie twarzy nie stanowi jedynie czynności higienicznej. Jest czymś więcej. Czysta i zadbana skóra świadczy także o trosce o własne zdrowie. Właściwa jej pielęgnacja oraz higiena sprawia, że skóra staje się promienna, jędrna i elastyczna. Posiada odpowiednie nawilżenie, jak również jest odżywiona. Wszystko to sprawia, że czujemy się komfortowo.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
  3. Jaroszewska B., Kosmetologia, Wydawnictwo Atena, Warszawa 2004.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami