Letnia wyprzedaż
Letnia wyprzedaż

Aktualizacja: 1 listopada 2020

Olej rycynowy na włosy - wszystko co warto wiedziećOlej rycynowy to od lat stosowany kosmetyk do pielęgnacji włosów. Nie bez powodu, ponieważ naturalne sposoby pielęgnacji pozwalają uzyskać o wiele lepsze efekty niż syntetyczne kosmetyki. Jakie więc właściwości wykazuje olej rycynowy oraz w jakiej formie najlepiej jest go użyć?

Czym jest olej rycynowy?

Olej rycynowy to oleista ciecz, która pozyskiwana jest z drzewa rycynowego. W nasionach tego drzewa znajduje się toksyczny związek – rycin, który poddany wysokiej obróbce termicznej traci to niebezpieczne działanie działanie, a zyskuje cenne właściwości wykorzystywane w pielęgnacji naszego ciała. Olej rycynowy bardzo często wykorzystywany jest w kosmetologii do produkcji maseczek, kremów, odżywek oraz pomadek do ust.

Jak olej rycynowy wpływa na nasze włosy?

Olej rycynowy w szczególności posiada działanie nawilżające oraz nabłyszczające. Jego stosowanie może poprawić wygląd szarym, matowym i zmęczonym pasmom włosów. Regularna aplikacja oleju rycynowego przywraca im miękkość oraz naturalny i zdrowy wygląd. Stają się bardziej odporne na łamanie się oraz rozdwajanie. Z kolei olejek rycynowy stosowany na skórę głowy wzmacnia cebulki włosów, zmniejszając ich wypadanie oraz przyspiesza porost.

W jakiej formie można stosować olej rycynowy?

1. Olejowanie włosów.

Olejowanie stanowi jedną z najbardziej popularnych metod pielęgnacji włosów. Jednak podczas takich zabiegów warto pamiętać o dość gęstej konsystencji oleju rycynowego, ponieważ sprawia ona, że nakładanie wcale nie należy do najłatwiejszych. Dlatego też w celu ułatwienia aplikacji oleju na włosy poleca się wcześniejsze jego rozgrzanie lub rozrzedzenie innym olejem np. słonecznikowym. Samo zmycie oleju rycynowego również nie należy do łatwych zadań. Przy jego dokładnym płukaniu należy dokładnie, kilka razy umyć głowę. W przypadku olejowania włosów ważne jest również nakładanie samego oleju. Preparat należy nałożyć na skórę głowy lub wetrzeć go delikatnie szczoteczką do zębów. Warto go również nałożyć bezpośrednio na same włosy. Aby zauważyć wyraźny efekt takiej pielęgnacji należy stosować ją przez około 3 miesiące.

2. Maseczka na włosy.

Maseczka jest równie dobrym sposobem poprawiającym kondycję włosów jak i samej skóry głowy. Jedną łyżkę oleju rycynowego należy wymieszać z żółtkiem jaja, odrobiną odżywki do włosów oraz nafty kosmetycznej. Wszystkie składniki, dokładnie wymieszane nakłada się na umyte wcześniej włosy. Maskę należy trzymać pod folią i ręcznikiem przez około 30 minut. Tego rodzaju zabieg zaleca się stosować jeden raz w tygodniu.

Czy możliwe jest przedawkowanie oleju rycynowego?

Mimo tak wielu właściwości pielęgnacyjnych, olej rycynowy stosowany w dużych ilościach może niestety działać szkodliwe. Zwykle objawia się to nadmiernym przesuszeniem skóry głowy. Z tego powodu olej lub kosmetyki, które go zawierają należy stosować raz w tygodniu.

Czy można wzmocnić efektywność działania oleju rycynowego?

Oczywiście, że tak, ale tylko w przypadku gdy olej rycynowy służy naszym włosom i skórze głowy. Efektywność działania oleju rycynowego można zwiększyć owinięciem głowy ręcznikiem oraz zastosowanie ciepłego powietrza z suszarki. W wyższej temperaturze oleje są bardziej skuteczne.

Czy wszyscy mogą stosować olej rycynowy?

Olej rycynowy nie jest wskazany u osób:

  • posiadających włosy blond, ponieważ może je przyciemnić;
  • o włosach rozjaśnionych oraz wysokoporowatych, ponieważ kruchym, suchym i zniszczonym włosom olejek zamiast pomóc może zaszkodzić.
Polecane produkty

Spirulina w proszku
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i ...
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami