Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 września 2022

Liść laurowy - właściwości i zastosowanieLiść laurowy czyli tzw. wawrzyn szlachetny, liść bobkowy lub bobkowe ziele znalazł szerokie zastosowanie w polskiej kuchni. Oprócz tego posiada wiele właściwości leczniczych. Napar z liści laurowych stosowany jest na bóle stawów oraz w przypadku cukrzycy. Natomiast olejek na wypadające włosy oraz problemy ze skórą np. trądzikiem pospolitym. Jakie jeszcze właściwości wykazuje? Poznajmy bliżej działanie i zastosowanie liści laurowych.

 

Liść laurowy – czym jest?

Liście laurowe to nic innego jak wysuszone liście drzewa laurowego, które występują na południu Europy, północnej Afryce oraz zachodniej Azji. Liście laurowe najczęściej znajdują zastosowanie jako przyprawa, jednak oprócz tego posiadają wiele właściwości leczniczych, co bardzo często wykorzystywane jest w medycynie naturalnej.

Liść laurowy – właściwości

Obecne w liściu laurowym garbniki, olejki eteryczne oraz gorycze najczęściej wykorzystywane są w terapiach odtruwających i oczyszczających organizm. Napary lub wywary sporządzane z liści laurowych znajdują zastosowanie w bólach stawów, uciążliwym kaszlu oraz w leczeniu trudno gojących się ran. Z kolei olejek z liści laurowych wykazuje działanie uspokajające. Ponadto spożywanie naparu z liści laurowych reguluje poziom cukru we krwi, a także poprawia wykres lipidów w organizmie człowieka.

Stosowanie olejku z liścia laurowego bezpośrednio na skórę pomaga zwalczyć wykwity skórne oraz problem z trądzikiem pospolitym. Wykazano bowiem, że olejek ten działa przeciwzapalnie oraz przyspiesza gojenie się podrażnionej skóry. Dodatkowo tego rodzaju olejek wzmacnia cebulki oraz pobudza pracę mieszków zapobiegając wypadaniu włosów. Preparat ten wpływa również na stan naszych paznokci. Stosowany regularnie bezpośrednio na płytkę paznokcia, zapobiega ich łamaniu się i rozdwajaniu.

Liść laurowy – zastosowanie

Liść laurowy charakteryzuje się przyjemnym, intensywnym, korzennym smakiem i aromatem. Stosowany w każdej kuchni świata dodaje potrawom bogatych walorów smakowych. Liście laurowe najczęściej jednak dodawane są do zup np. rosołu, kapuśniaku czy barszczu. Niemniej jednak wzbogacają smak sosów oraz potraw rybnych i mięsnych. Liście laurowe stanowią również główny składnik marynat warzywnych, bigosu, a także domowych pasztetów.

Liść laurowy – czy może zaszkodzić?

Mimo wielu cennych właściwości liści laurowych należy uważać na ich spożywanie. Wchodzą one bowiem w reakcje chemiczne z niektórymi lekami. Są to m.in.

  • leki przeciwbólowe (liść laurowy może nasilać działanie leków oraz wywołać skutki uboczne);
  • leki nasenne (liść laurowy może nasilić ich działanie).

Kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Aparna K., Health Benefits of Bay Leaf, Health Action, Nutraceutical Properties of Underutilized Fruits and Vegetables in NEH Region of India, 7/2018.
  2. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami