Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 września 2022

Wypadającce włosyWypadające włosy są zarówno poważnym problemem, jak i zjawiskiem fizjologicznym. Wszystko zależy od tego, o jakich ilościach mowa. Każdego dnia tracimy około 100 włosów, co jest naturalnym zjawiskiem ich starzenia się. Pojedynczy włos żyje średnio 2-6 lat, po czym wypada robiąc miejsce kolejnemu. Przy wielu problemach zdrowotnych obserwuje się jednak nadmierne wypadanie włosów, co może doprowadzić do łysienia.

Wypadanie włosów – fizjologia

Włos po wypadnięciu nie zawsze spada od razu na podłogę. Często pozostaje zawieszony między innymi włosami. Jeśli więc czeszemy się jedynie raz na 2-3 dni, ich ilość pozostawiona na grzebieniu czy szczotce będzie analogicznie dwu- lub trzykrotnie większa. Nie oznacza to jednak, że mamy styczność z nadmiernym wypadaniem włosów. Także jeśli nie myjemy włosów codziennie, podczas mycia może wypaść ich więcej niż zazwyczaj, jako że będą to włosy skumulowane z kilku dni.

Cykl życiowy włosa składa się z 3 etapów:

  • anagen – faza wzrostu, przy braku problemów zdrowotnych znajduje się w niej około 85% włosów;
  • katagen – faza przejściowa, trwa najkrócej, bo zaledwie do 2 tygodni. Obejmuje 1-3% włosów. Podczas niej cebulka słabnie, a opuszka włosa stopniowo rogowacieje, wskutek czego wysuwa się on z cebulki;
  • telogen – faza spoczynku, czyli wypadanie włosów.

Jednym ze sposobów na ocenę wypadania włosów jest przeliczenie ich z rana podczas szczotkowania. Można również udać się do trychologa na bardziej szczegółowe badania.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne. Do zewnętrznych należy przede wszystkim nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Mowa głównie o częstym stosowaniu farb do włosów (zwłaszcza tych zawierających PPD), odżywek, masek i szamponów zawierających w składzie podrażniające, sztuczne dodatki. Do nadmiernego wypadania włosów przyczyniają się również:

  • częste korzystanie z prostownicy czy lokówki;
  • suszenie włosów gorącym nawiewem i mycie głowy gorącą wodą;
  • noszenie nieodpowiednich fryzur, takich jak wysoko związane kucyki czy koki.

Z kolei do przyczyn wewnętrznych zaliczamy następujące:

Należy również pamiętać, że włos nie wypadnie tego samego dnia, w którym doznaliśmy silnego stresu. Trzeba bowiem uwzględnić naturalny proces wysuwania się włosa z cebulki co trwa wiele tygodni. Jeśli doznaliśmy traumy, zachorowaliśmy na poważną chorobę lub odstawiliśmy antykoncepcję, nadmierne wypadanie włosów zauważymy najprawdopodobniej za 2-3 miesiące.

Wypadanie włosów a dieta

Przy nadmiernym wypadaniu włosów, a także zawsze wtedy, gdy chcemy zadbać o ich dobrą kondycję, należy zwrócić uwagę na codzienną dietę. Podstawą jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie, a ilość ta wzrasta podczas upałów, gorączki, biegunek czy aktywności fizycznej. Dodatkowo dieta powinna być bogata w:

Dzięki temu wzmacniamy włosy od wewnątrz. Mając na uwadze fakt, że w dużej mierze zbudowane są z kolagenu, bardzo dobrze sprawdzi się jego regularna, długofalowa suplementacja. Aby włosy nie wypadały w nadmiernych ilościach, należy jednocześnie zrezygnować z cukrów prostych i żywności zmodyfikowanej.

Zobacz również: Naturalne sposoby na wypadanie włosów.

Nadmierne wypadanie włosów – pielęgnacja

Chcąc wzmacniać włosy od zewnątrz warto postawić na pielęgnację skóry głowy. Począwszy od odpowiedniego doboru szamponu, odżywki i maski do włosów zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Włosy zazwyczaj myjemy dwukrotnie, korzystając z letniego natrysku (nigdy gorącego). Dodatkowo należy regularnie stosować wcierki do skóry głowy (najlepiej ziołowe lub z dodatkiem henny) oraz peelingi do skóry głowy. Przykładowa pielęgnacja podczas zwykłego mycia wygląda następująco:

  • nałożenie wcierki na skórę głowy i wykonanie automasażu głowy, aby pobudzić krążenie i odżywić cebulki włosów, pozostawienie wcierki na 1-2 godziny;
  • dwukrotne umycie włosów naturalnym szamponem dobranym do rodzaju skóry głowy lub problemu dermatologicznego (jeśli istnieje);
  • nałożenie odżywki lub maski dobranej do porowatości włosów i ich potrzeb;
  • osuszenie włosów poprzez odsączenie ich ręcznikiem, nałożenie na końcówki włosów olejku ochronnego;
  • spryskanie włosów preparatem termoochronnym, jeśli planujemy ich suszenie;
  • suszenie suszarką z chłodnym nawiewem lub pozostawienie włosów do wyschnięcia naturalnego.

Raz w tygodniu wcierkę warto zamienić na peeling skóry głowy.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kołomycew A., Jak dbać o włosy? Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Sensus, Gliwice 2014.
  2. Kaniewska M., Kosmetologia podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  3. Błecha K., Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety, Postępy Fitoterapii, 22/2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami