Kolagen do picia
Kolagen do picia

Witamina B8 (inozytol) - działanie, źródła i skutki uboczneWitamina B8 (inozytol) to związek odpowiedzialny za prawidłową pracę układu nerwowego. Ponadto zapewnia lepsze samopoczucie, a także uczestniczy w przemianie tłuszczów w wątrobie, reguluje profil lipidowy oraz bierze udział w procesie budulcowym mięśni.

Czym jest witamina B8?

Inozytol, witamina B8 to organiczny związek chemiczny, który produkowany jest przez organizm. Występuje między innymi w mózgu, nerkach i wątrobie. W postaci czystego związku chemicznego może występować w postaci 9 izomerów. Z kolei jego najczęściej spotykaną formą jest mio-inozytol.

Jak już wspomniano proces wytwarzania witaminy B8 odbywa się w mózgu, nerkach oraz wątrobie. Związek ten rozprowadzany jest do innych organów za pomocą układu krwionośnego. Należy zaznaczyć, że produkcja inozytolu przez organizm pokrywa 2/3 dziennego zapotrzebowania na ten związek. Resztę należy dostarczać z pożywieniem w codziennej diecie. Wchłanianie witaminy B8 odbywa się w jelitach dzięki enzymowi frytaza. Inozytol jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie, a jego nadmierną ilość organizm usuwa wraz z moczem. W związku z tym jego przedawkowanie nie jest nam groźne.

Jakie właściwości wykazuje witamina B8?

Inozytol oddziałuje bezpośrednio na system nerwowy, co warunkuje nasz nastrój. Dzieje się tak, ponieważ wpływa na wrażliwość receptorów na serotoninę. W związku z tym niedobory witaminy B8 przyczyniają się do pogorszenia samopoczucia, pojawiania się lęku oraz paniki. Związek ten pozbywa się niepotrzebnych impulsów nerwowych, dzięki czemu pozwala się wyciszyć i uspokoić.

Ponadto witamina B8 zmniejsza hiperinsulinemię, a więc sytuację, w której trzustka syntezuje zbyt dużą ilość insuliny. Najważniejszą więc jego funkcją jest zwiększenie wrażliwości receptorów na insulinę, co w efekcie obniża poziom cukru we kwi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zespołu policystycznych jajników. Wszystkie te procesy powodują regularne miesiączkowanie oraz zmniejszenie się problemu jakim jest hiperandrogenizm.

Oprócz tego witamina B8 uczestniczy w metabolizmie tłuszczy w wątrobie, a także warunkuje poziom cukru i tłuszczu we krwi. Witamina B8 to również ważny składnik procesu spermatogenezy oraz budowy tkanki mięśniowej.

Inne właściwości

Witamina B8:

  • pomaga zwalczać depresję, bulimię, bezsenność oraz schizofrenię;
  • reguluje poziom cholesterolu we krwi;
  • zwiększa masę mięśniową, a także wspiera wchłanianie kreatyny, dlatego też chętnie stosowana jest przez sportowców;
  • wspomaga leczenie zespołu policystycznych jajników,

Źródła witaminy B8

Do głównych źródeł tej witaminy należą:

Dawkowanie witaminy B8

Codzienne menu dostarcza nam około 1 grama inozytolu, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę B8. Jednak istnieją sytuacje, w których przyjęta musi być większa dawka. Wówczas należy przyjmować tabletki lub kapsułki 2 razy dziennie.

Ciekawostką jest fakt, że inozytol w połączeniu z choliną (witamina B4) wpływa na poprawę pamięci i koncentracji.

Witamina B8 a skutki uboczne

Inozytol uważany jest za środek łagodny oraz bezpieczny w związku z tym nie powoduje skutków ubocznych u większości pacjentów. Mimo to po przyjmowaniu witaminy B8 niekiedy może pojawić się ból głowy, uczucie zmęczenia i nudności.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami