Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 października 2021

Wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) to współczynnik umożliwiający obliczenie proporcji masy ciała w stosunku do wzrostu. W teorii prawidłowe BMI może wskazać na niedowagę, nadwagę, otyłość lub prawidłową masę ciała. W praktyce jednak nie uznaje się go za rzetelny wskaźnik. Ma kilka istotnych wad.

Historia Body Mass Index

Koncepcja BMI opracowana została wiele lat temu przez Queteleta. Stosowanie go upowszechniło się w latach 70 i było wówczas jedynym źródłem wiedzy na temat tego, czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Na samym początku wzór Body Mass Index służył przede wszystkim w diagnostyce otyłości. Dzięki określeniu wartości BMI lekarze mogli przewidzieć ryzyko wystąpienia kłopotów z nadwagą, jeszcze zanim osiągnęła ona poważne stadium. Koncepcja polegała na założeniu, że masa ciała jest proporcjonalna do kwadratu wysokości ciała. Przez długie lata wskaźnik ten miał obszerne zastosowanie, ponieważ założenie zostało spełnione w wielu przypadkach u dorosłych. Łatwość obliczenia wskaźnika BMI sprawiła jednak, że powszechnie używa się go do wagowo-wzrostowej oceny poszczególnych osób. Na przestrzeni lat ukazano rażące błędy wynikające z indywidualnego stosowania BMI.

Jak obliczyć BMI?

Obliczanie BMI jest bardzo proste, wymaga wykonania tylko jednego rachunku matematycznego. Należy zmierzyć 2 wartości swojego organizmu:

  • masę ciała w [kg];
  • wzrost w [m] podniesionych do kwadratu.

Następnie dzielimy masę ciała przez wzrost. Przykład: kobieta o wzroście 1,68 cm i wadze 60 kg posiada BMI = 21.26, co oznacza, że jej masa ciała jest prawidłowa w stosunku do wzrostu. Wyliczamy to z następującego rachunku: 60 kg : (1,68)2

BMI tabela

Interpretacja BMI

Wyniki BMI obejmują następujące przedziały:

  • poniżej 16 – wygłodzenie;
  • 16-17 – wychudzenie;
  • 17-18,5 – niedowaga;
  • 18,5-25 – wartość prawidłowa;
  • 25-30 – nadwaga;
  • 30-35 – I stopień otyłości;
  • 35-40 – II stopień otyłości;
  • powyżej 40 – III stopień otyłości.

Obliczanie wskaźnika Body Mass Index można wykonywać zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych.

Zobacz również: Jak pozbyć się otyłości brzusznej?

Dlaczego BMI się nie sprawdza w praktyce?

Wskaźnik bierze pod uwagę jedynie masę ciała w kg oraz wzrost. Nie zwraca uwagi na nasycenie tkanką tłuszczową czy masę mięśniową. Przykładowo, dwóch mężczyzn o wzroście 190 cm może ważyć 100 kg, przy czym pierwszy badany będzie kulturystą, zaś drugi osobą spędzającą swoje dni na kanapie przed telewizorem. W pierwszym przypadku mężczyzna będzie posiadał dobrze wykształcone mięśnie i praktycznie zerową tkankę tłuszczową, natomiast drugi z Panów będzie miał wysoki poziom tkanki tłuszczowej. Kierując się wynikiem BMI obydwu zalicza się do osób z nadwagą, co jest stwierdzeniem nieprawdziwym.

Wady i zalety

BMI posiada kilka zalet oraz wad. Wśród pierwszych znajduje się przede wszystkim prostota wykonania obliczeń. Są one możliwe do uzyskania nawet w przypadku osób bez szczególnego talentu matematycznego. Popularność wskaźnika sprawiła, że na Internecie można znaleźć sporo kalkulatorów online, w które wystarczy wpisać parametry. Wynik otrzymuje się w ciągu sekundy.

Niestety, wskaźnik ma znacznie więcej wad niż zalet. Jest niedokładny i może dawać fałszywy obraz rzeczywistości. Może zakłamywać faktyczny stan zdrowia, co niekiedy ma tragiczne skutki. Sam autor podkreśla, że badanie służy raczej ocenie populacji niż pojedynczych jednostek. Naukowcy twierdzą, że wskaźnik BMI oceniany pod kątem medycznym nie ma sensu, ponieważ nie bierze pod uwagę masy mięśniowej, tkanki tłuszczowej czy gęstości kości.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Stupnicki R., Tomaszewski P., Wskaźnik masy ciała a zawartość tkanki tłuszczowej u dorosłych, Hygeia Public Health, 4/2016.
  2. Wąsowski M., Walicka M., Marcinowska-Suchowierska E., Postępy Nauk Medycznych, 4/2013.
  3. Stupnicki R., Relacje wagowo-wzrostowe i stosowanie wskaźnika BMI u dzieci i młodzieży, Zeszyty Naukowe WSKFiT, 10/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami