Dni płodne – co warto o nich wiedzieć?

Aktualizacja

Dni płodne - co warto o nich wiedzieć?Dni płodne i ich skrupulatne obliczanie pozwala określić kiedy może nastąpić zapłodnienie. Prowadzenie takiego kalendarza jest bardzo przydatnym narzędziem zarówno dla kobiet planujących ciążę jak i tych, które chcą uniknąć zapłodnienia.

Kiedy następują dni płodne?

Dni płodne wypadają na czas owulacji, a więc występują dokładnie w połowie cyklu miesięcznego. Zwykle trwa on 28 dni, w związku z tym czas owulacji następuje w 14 dniu cyklu. Szanse na zapłodnienie istnieją również na 4 dni przed owulacją oraz 1 dzień po. Warto zaznaczyć, że kobieca komórka żyje wyłącznie do 12 godzin. Natomiast znacznie dłużej żyją męskie plemniki, które w sprzyjających warunkach mogą pozostać w organizmie kobiety nawet kilka dni.

Jak rozpoznać dni płodne?

Można je przede wszystkim określić poprzez obserwację własnego organizmu. Jednym z charakterystycznych objawów ich jest tzw. śluz płodny, który musi być przeźroczysty i rozciągliwy. W trakcie tych dni zauważalna jest również delikatnie podwyższona temperatura ciała o około 0,2 stopnia Celsjusza. Dni płodne objawiać się mogą bólem owulacyjny w rejonach jednego z jajników.

Zdarza się również, że dni płodne u niektórych kobiet przebiegają bezobjawowo. Może pojawić się również poprawa nastroju lub zwiększone libido.

Działanie kalendarza dni płodnych

Kalendarz dni płodnych bierze pod uwagę dwie podstawowe rzeczy:

  • długość cyklu miesięcznego
  • datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki

W ten sposób jesteśmy w stanie obliczyć zarówno dni płodne i niepłodne, co może przyczynić się do poczęcia dziecka lub zapobiec zapłodnieniu.

Uwaga!

Za pomocą kalendarza dni płodnych można dokładnie obliczyć dni płodne, jednak nie powinien być on stosowany jako metoda antykoncepcji, ponieważ nie daje 100% pewności zapobiegania ciąży.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *