Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami

Aktualizacja: 24 października 2020

Kuloodporna kawaKawa jest jednym z najstarszych na świecie napojów spożywanych przez ludzi. Po raz pierwszy zaczęto ją pić w Afryce Północnej i Ameryce Południowej prawie cztery tysiące lat temu. W tamtych czasach uznawana była za bardzo prymitywną formę napoju. Obecnie, miliony ludzi rozpoczyna dzień właśnie od filiżanki mocnej, najlepiej czarnej kawy. Jest to prawdopodobnie najbardziej popularny napój na świecie! W ostatnim czasie bardzo popularna stała się kuloodporna kawa (bulletproof coffee).

Charakterystyka

Tak zwana kuloodporna kawa z założenia wprowadzona została jako środek wspomagający spalanie tłuszczu. Zgodnie z zaleceniami producenta ma zawierać kawę, masło pochodzące od zwierząt karmionych trawą i olej trójglicerydowy o średniej długości łańcucha. Kawa ta wpisuje się w założenia diety ketogenicznej. Tego typu dieta zakłada, że energia dostarczana do organizmu powinna pochodzić głównie z tłuszczów, a nie cukrów. Jest to więc dieta niskowęglowodanowa.

Przepis na kuloodporną kawę

Przepis na kuloodporną kawę jest bardzo prosty. Niezbędne są trzy składniki:

Ważne, aby masło było całkowicie naturalne, najlepiej pochodzące od krów karmionych trawą, nie paszą. Zgodnie z tradycją i pierwotnymi założeniami, do wykonania tego typu kawy powinno się wykorzystywać masło Ghee, czyli klarowane z wysokim punktem dymienia.

Sposób przygotowania

Te trzy składniki umieszczamy w blenderze i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji (podobnej do uwielbianej przez wiele kobiet latte).

Jakiej kawy użyć do przygotowania kuloodpornej kawy?

Można użyć dowolnego rodzaju kawy, ale organiczna będzie najlepszym wyborem. Jeżeli jednak nie mamy takiej w domu, możemy zastąpić ją każdą inną parzoną kawą.

Jakie właściwości wykazuje kawa z olejem kokosowym? Więcej informacji w artykule: Kawa z olejem kokosowym – jak wpływa na organizm?

Właściwości kawy kuloodpornej

Kuloodporna kawa a odchudzanie

Kuloodporna kawa w połączeniu z kuloodporną dietą może wspomóc utratę zbędnych kilogramów. Mimo, że ma wysoką zawartość tłuszczu jest wskazana do picia. Cały sekret tkwi w tym, że tłuszcze zawarte w kuloodpornej kawie są stosowane jako źródło energii. Wiele osób korzysta z kuloodpornej kawy jako głównego elementu śniadania i potwierdzają zgodnie, że utrzymuje ona uczucie sytości przez dłuższy czas. Unikanie podjadania niezdrowych przekąsek jest ważnym elementem każdej diety. Już jedna filiżanka kuloodpornej kawy może pomóc zmniejszyć apetyt, a także chęć podjadania w ciągu dnia.

Kuloodporna kawa a prawidłowa praca mózgu

W niskich dawkach, kuloodporna kawa może działać jako łagodny środek wzmacniający funkcje poznawcze. Może również pomóc zmniejszyć niepokój, a także poprawić nastrój. Należy pamiętać, że wysokie dawki kofeiny mogą pogorszyć samopoczucie zwiększając ogólny niepokój oraz powodować bezsenność, dlatego wszystko z umiarem.

W porównaniu do zwykłej kawy badania nie wykazały wzrostu czujności i skupienia konsumenta. Oznacza to, że za ten stan odpowiada kofeina, a nie wykorzystywane do niej dodatki. Kofeina działa jako antagonista receptora adenozyny, która jest neuromodulatorem trybu sen-czuwanie. Kofeina poprzez blokowanie tego receptora wpływa na dłuższe zachowanie stanu czuwania.

Kuloodporna kawa dodaje energii

Kuloodporna kawa jest doskonałym źródłem kofeiny. Jak wiemy, kawa poprzez zawartość kofeiny daje bardzo potrzebny zastrzyk energii w godzinach porannych, a także pomaga zwiększyć wydolność pracy. Jednak, gdy kawa wzbogacona jest cukrem i śmietanką to otrzymujemy dodatkową zawartość pustych kalorii nie zawierające żadnych substancji odżywczych. Kuloodporna kawa dzięki wysokiej zawartości tłuszczu, zapewnia odpowiednie dostarczenie kalorii przez cały poranek, zwłaszcza w dniach kiedy nie mamy czasu zjeść porządnego i pełnowartościowego śniadania.

Jak smakuje kuloodporna kawa?

Ma delikatny kokosowy smak i aromat. Smakuje wyśmienicie. Zwolennicy kawy z mleczkiem i cukrem szybko polubią nowy smak i porzucą stare przyzwyczajenia. Kuloodporna kawa zawiera więcej tłuszczu niż zwykły kubek czarnej kawy ze względu na jego zawartość w maśle, ale nie zawierają nadmiaru cukru. Cukier może zamienić się w tłuszcz powodując przyrost masy ciała, wysokie ciśnienie krwi, a także wysoki poziom cholesterolu.

Czy wiesz kiedy powinno spożywać się kawę? Jeśli nie, to koniecznie zajrzyj do naszego artykułu: Kiedy najlepiej pić kawę?

Czy kuloodporna kawa jest zdrowa?

Regularne spożycie kuloodpornej kawy jest kwestią sporną. Może stanowić dodatek do posiłku, jednak nie powinna całkowicie go zastępować. Dostarcza bowiem dużej dawki energii, lecz na tym koniec. Nie zawiera żadnych innych wartościowych składników odżywczych, które znajdują się w dużej ilości np. w owocach czy warzywach.

Częste sięganie po kawę może powodować wzrost ciśnienia krwi, nadpobudliwość, żółknięcie zębów i drażliwość. Dodatkowo częsta podaż tłuszczów (które są podstawowym skladnikiem kawy) może niekorzystnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy. Należy jednak wiedzieć, że negatywne efekty spożywania kuloodpornej kawy nie zostały jednoznacznie potwierdzone badaniami klinicznymi.

Podsumowanie

Kuloodporna kawa jest bardzo popularna i tak dla wielu ludzi niezbędna każdego dnia. Stawia na nogi po nieprzespanej nocy oraz daje szybki zastrzyk energii gdy jesteśmy zmęczeni. Trend picia kuloodpornej kawy stał się popularny na całym świecie właśnie z wielu powodów wymienionych powyżej. Zdrowotne właściwości kuloodpornej kawy w połączeniu z korzyściami oleju kokosowego stały się podstawowym składnikiem diety osób, które prowadzą aktywny tryb życia i zależy im na poprawie zdrowia, a także samopoczucia.

Bibliografia

  1. Asprey D., Bulletproof chef, Published by Dave Asprey and Joni Sare, 2014.
  2. Kloskowska I., Dieta ketogeniczna dla zabieganych, Wydawnictwo Vital, Białystok 2019.
  3. Fritchen J., Acute Metabolic Effects of Bulletproof Coffee, University of Wisconsin-La Crosse, December 2016.
Bio Olej kokosowy (nierafinowany) 100% naturalny
Olej kokosowy jest idealnym składnikiem w każdej kuchni. Jego naturalny skład sprawia, że jest trwały i stabilny termicznie, dzięki czemu podczas smażenia nie powstają rakotwórcze substancje. Dodatkowo wykorzystuje się go w pielęgnacji ciała ...
Zobacz tutaj ...