Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 maja 2023

DrażliwośćDrażliwość to cecha charakteru, która może pojawić się u każdej osoby. Uważa się, że przynajmniej raz w życiu wszyscy doświadczyli tej emocji, bez względu na swój wiek. O ile sporadycznie nie jest ona problemem, stanowi wręcz zdrową reakcję, o tyle często powtarzająca się i przewlekła może wskazywać na zaburzenia emocjonalne lub może towarzyszyć różnym schorzeniom.

Drażliwość – czym jest?

Drażliwość określana jest jako cecha charakteru polegająca na nadmiernym przeczuleniu, skłonności do obrażania się, zdenerwowaniu i wyolbrzymionej reakcji na zachowania innych osób lub zjawiska zewnętrzne. Przykładów jest wiele:

  • mama może denerwować się jak widzi, że jej dziecko pomimo upomnień dalej wykonuje określoną czynność, np. nie odnosi talerza po obiedzie lub zostawia brudne ubrania na podłodze;
  • starsza kobieta może wykazywać drażliwość, gdy widzi skąpo ubrane młode panie;
  • losowy przechodzień może być drażliwy w sytuacji, gdy właściciel psa nie sprząta po swoim pupilu.

Bardzo często drażliwość pojawia się przy zupełnie błahych sytuacjach. Bywa, że człowiek przez cały dzień poddawany jest próbie i narażany na stres oraz zdenerwowanie. Wówczas wytrzymuje to i nie daje po sobie poznać, że coś jest nie w porządku. Jednak gdy wróci po tak ciężkim dniu do domu, drażliwość może wywołać błahostka. Taka osoba chce dać upust nagromadzonym emocjom.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy drażliwość pojawia się bardzo często, np. drażni nas wszystko, co robi partner lub obcy ludzie wokół. To może wskazywać na problemy emocjonalne lub problemy interpersonalne.

Drażliwość – przyczyny

Drażliwość często towarzyszy:

Warto jednak wiedzieć, że drażliwość może pojawiać się także w przebiegu schorzeń somatycznych, takich jak:

I inne. Bywa też konsekwencją przyjmowania niektórych leków, jako ich skutek uboczny.

Sposoby na drażliwość

Sporadyczna drażliwość nie wymaga specjalnego postępowania, jako że jest sytuacją naturalną. Jeśli jednak zauważymy, że omawiana emocja powtarza się często, warto skupić się na jej wyciszaniu. Można podejść do tego w sposób profesjonalny i zasięgnąć porady psychoterapeuty. Zwłaszcza, jeśli wskutek naszej drażliwości rozpada się nasz związek, małżeństwo lub mamy w związku z tym problemy rodzinne i zawodowe. Można jednak wypróbować domowe, sprawdzone metody łagodzące napięcia emocjonalne:

Każdego dnia warto ponadto znaleźć chwilę dla siebie. Drażliwość pojawia się często w momencie przemęczenia, niewyspania lub głodu. Warto więc pamiętać, że również odpoczynek psychiczny jest istotny w codziennym funkcjonowaniu.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Oleś K., Wprowadzenie do psychologii osobowości, Wydawnictwo SCHOLAR, Warszawa 2012.
  2. Małachow G., Charakter człowieka i jego wpływ na zdrowie, Wydawnictwo Aba, Warszawa 2004.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami