Jesienna wyprzedaż
Jesienna wyprzedaż

Aktualizacja: 16 września 2021

Moczenie nóg w gorącej wodzieMoczenie nóg w gorącej wodzie to popularna, choć ludowa, metoda rozgrzewania organizmu. Nasze babcie sięgały po to rozwiązanie przy przeziębieniu i grypie, ceniąc szybkie efekty. Także obecnie wiele osób moczy nogi w gorącej wodzie, choć wskazań jest ku temu znacznie więcej. Warto wiedzieć, że do wody można dodać sól, zioła i inne dodatki, które spotęgują korzystne działanie takiego namaczania.

Na czym polega moczenie nóg w gorącej wodzie?

Moczenie nóg w gorącej wodzie jest prostym zabiegiem. Wystarczy przygotować większa miskę i wlać do niej gorącą wodę – nie powinna być wrząca ani trudna do wytrzymania. Jej ilość powinna zakrywać stopy przynajmniej do poziomu kostek. Do wody można dodać:

Moczenie nóg w gorącej wodzie opiera się na zasadzie miejscowego przegrzania tkanek. Poprawia się krążenie krwi, wzrasta temperatura ciała i wskutek tego uruchomione zostają procesy odpornościowe organizmu. Dzięki temu przyspieszamy procesy zdrowienia podczas różnych chorób i infekcji. Dodatek odpowiednich substancji może potęgować to działanie i wykazywać zupełnie inne – np. odrobina ziół przeciwdziała nadmiernej potliwości stóp.

Jaka sól do wody?

Ciekawym tematem jest dobór odpowiedniego rodzaju soli do zabiegu. Popularnością cieszy się tradycyjna sól kamienna, która łagodzi bóle mięśniowo-stawowe i pobudza krążenie krwi. Jednak na półkach sklepowych można spotkać wiele innych rodzajów:

 • z Morza Martwego – wspomaga leczenie egzem, alergii i podrażnień;
 • himalajską – zmniejszającą objawy reumatyzmu;
 • bocheńską – odżywiającą skórę i rozluźniającą mięśnie;
 • ciechocińską – wspomagającą regeneracje po złamaniach i urazach kostnych.

I wiele innych. Dzięki temu zabieg można dobrać indywidualnie do własnych potrzeb i preferencji. Należy pamiętać, że moczenie nóg w gorącej wodzie z solą nie jest zalecane przy ranach i uszkodzeniach skóry w obrębie stóp, ponieważ sól drażni przerwane tkanki powodując duży ból i pieczenie.

Zobacz również: Sól do kąpieli – efekty stosowania.

Kiedy moczyć nogi w gorącej wodzie?

Choć najczęściej moczymy nogi w gorącej wodzie podczas przeziębienia i grypy, nie są to jedyne wskazania do tego zabiegu. Na tradycyjną metodę warto zdecydować się w następujących przypadkach:

 • bezsenność, problemy ze snem;
 • nadmierna potliwość stóp, nieprzyjemny zapach stóp;
 • zimne stopy i dłonie;
 • nadmierny stres, chęć zrelaksowania się;
 • ból stóp, np. po dłuższym chodzeniu czy ciężkiej pracy fizycznej;
 • szorstka, sucha skóra na stopach.

Zaleca się moczenie nóg przez około 20 minut, ponieważ tyle czasu woda ma odpowiednią temperaturę i trzyma ciepło. Dłuższy zabieg nie ma wskazań. W zależności od celu, po osuszeniu stóp można przystąpić do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, np. usuwania martwego naskórka z pięt.

Moczenie nóg w gorącej wodzie – przeciwwskazania

Nie każdy może cieszyć się zaletami moczenia stóp w gorącej wodzie, choć na ogół jest to bezpieczna czynność. Do głównych przeciwwskazań zaliczamy:

 • pękające naczynka;
 • silna miesiączka (w przypadku kobiet);
 • łuszczyca stóp (w przypadku chęci dodania soli);
 • stany zapalne;
 • przerwanie ciągłości skóry.

Przed przystąpieniem do czynności warto zwrócić uwagę, czy nie występują ku temu żadne przeciwwskazania.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Mikołajewska E., Fizykoterapia dla praktyków, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
 2. Jaworska J., Siepak M., Polskie sole kamienne vs sole himalajskie – analiza porównawcza wybranych składników soli spożywczych, Przegląd Solny, 14/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami