Aktualizacja: 11 lipca 2022
Rumianek pospolity należy do grupy najpopularniejszych roślin leczniczych. Spotkać go można na każdej łące i polanie. Rumianek posiada wiele dobroczynnych właściwości, a dzięki nim jest doskonałym lekiem na wiele dolegliwości. Z tego też względu warto bliżej przyjrzeć się tej roślinie.
Spis treści
Co to jest rumianek pospolity?
Rumianek to roślina jednoroczna. Dzięki sowim związkom aktywnym wykazuje bardzo intensywny aromat. Wysuszone koszyczki rumianku stanowią surowiec, który wykorzystuje się w zielarstwie. Są one również składnikami wielu środków kosmetycznych i leczniczych.
Rumianek pospolity pochodzi z obszarów Morza Śródziemnego. Jego kwiaty posiadają wiele związków aktywnych. Przede wszystkim zawiera dużą ilość olejku eterycznego, w którym występuje chamazulen. W swoim składzie posiada także bisabolol, witaminę C, spiroeter, flawonoidy, związki kumarynowe, śluz i sole mineralne. Dzięki tym składnikom stanowi jedną z najcenniejszych roślin wśród wszystkich ziół.
Rumianek pospolity i jego właściwości
Bogaty skład wielu związków wpływa na szeroki zakres właściwości, jakie wykazuje rumianek pospolity. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, pobudza przemianę materii, przyspiesza regenerację skóry oraz procesy gojenia się ran. Ponadto wykazuje właściwości rozkurczające mięśnie. Stosowany wewnętrznie łagodzi stany zapalne układu pokarmowego. Z kolei zewnętrznie wykorzystywany jest w oparzeniach, odparzeniach, alergiach, stanach zapalnych i otwartych ranach. Ma działanie antyseptyczne, przez co łagodzi hemoroidy oraz stany zapalne układu moczowego. Rumianek skuteczny jest w walce z rozstępami i bliznami. Dzięki zawartości witaminy C działa obkurczająco na ściany naczyń krwionośnych.
Jakie zastosowanie ma rumianek pospolity?
Poniżej przedstawiamy najczęstsze zastosowania tej niezwykłej rośliny.
Rumianek pospolity na problemy z układem trawiennym
Flawonoidy, które zawiera ta roślina, działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, zapobiegają wzdęciom i przywracając jelitom właściwe ruchy perystaltyczne. Rumianek wykazuje mocne działanie w bólach żołądka powstałych na skutek długiego stresu i nerwic. Napar z rumianku przyspieszy trawienie po obfitym i tłustym posiłku. Stosowany jest również przy stanach zakwaszenia żołądka, przy nadmiernej produkcji soku żołądkowego oraz chorobach wrzodowych.
Rumianek pospolity na ból gardła
Zawarty w rumianku bisabolol oraz spiroeter wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne na błony śluzowe jamy ustnej. Dlatego też bardzo często wykorzystywany jest on jako płukanka przy bólach gardła, zapaleniu dziąseł, a nawet grzybicy jamy ustnej.
Rumianek pospolity na dobry sen
Rumianek pomaga w bezsenności, ponieważ posiada właściwości rozluźniające. Pity jako napar, pomaga odprężyć się i wyciszyć. A wszystko to dzięki spiroeterowi i zawartym w nim związkom kumarynowym.
Zobacz również: Zioła na bezsenność.
Rumianek pospolity na regenerację i gojenie się ran
Rumianek posiada właściwości przyspieszające przemianę materii skóry i to właśnie dzięki temu może ją szybko zregenerować oraz usprawnić proces gojenia się ran. Dlatego też jest bardzo ważnym komponentem kosmetyków regenerujących i wielu maści leczniczych przyspieszających odnowę skóry.
Rumianek pospolity na zdrowe włosy
Ekstrakt z rumianku jest częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Warto pamiętać, że posiada on właściwości rozjaśniające, dlatego używać go można tylko w przypadku włosów jasnych. Takim włosom przywraca blask, gładkość, elastyczność oraz ułatwia ich rozczesywanie. U osób z włosami przetłuszczającymi się zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu i powstawaniu łupieżu. A dzięki zawartości soli mineralnych odżywia cebulki włosa zapobiegając ich wypadaniu.
Rumianek pospolity na podrażnienia skóry
Rumianek może pomóc w wielu problemach skórnych. Śmiało więc można używać go w przypadku owrzodzeń, oparzeń skóry, alergii czy w świądzie. Wszystko to dzięki jego cennym składnikom jakim jest bisabolol, spiroeter i chamazulen, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Inne zastosowanie
Dodatkowo rumianek:
- skutecznie obniża gorączkę i niweluje kaszel, więc warto pić napar z rumianku podczas grypy lub przeziębienia;
- bardzo dobrze redukuje również obrzęki, jest więc idealny na spuchnięte powieki i zmęczone oczy (w takich przypadkach zalecane są okłady z rumianku);
- łagodzi dolegliwości bólowe podczas miesiączki oraz niweluje mdłości w trakcie ciąży;
- może być stosowany jako lek przeciwbólowy w migrenach, w bólach głowy czy ucha;
- jako kosmetyk wykazuje działanie oczyszczające, tonizujące, łagodzące, ściągające i ujędrniające (z rumianku można wytworzyć swój własny domowy kosmetyk w formie toniku do pielęgnacji skóry twarzy, płukanki do włosów czy peelingu).
Zobacz również: Jak zrobić napar z rumianku.


W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wyłącznie sprawdzone, najwyższej jakości oleje, m.in. olej arganowy, olej konopny, olej kokosowy i olej z czarnuszki. Zawierają substancje takie jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), omega 3 ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Grys A., Kania M., Baraniak J., Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Postępy Fitoterapii, 2/2014.
- Zielińska-Pisklak M., Szeleszczuk Ł., Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce, Lek w Polsce, 9/2013.
- Świerkosz K., Chamomilla recutita (Asteraceae) na Dolnym Śląsku, aktualne rozmieszczenie i stopień zagrożenia.
Zostaw komentarz