Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 22 sierpnia 2023

Najlepsze sposoby na usuwanie zmarszczekUsuwanie zmarszczek to dziś bardzo popularny temat.  Powstają one z różnych przyczyn, natomiast ich definicja jest w każdym przypadku taka sama. To skóra, która utraciła swoją jędrność. Aby więc poznać najskuteczniejsze sposoby usuwania zmarszczek, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie o źródło owej jędrności. Takie źródła są dwa.

 

Usuwanie zmarszczek – co spowalnia ten proces?

Z jednej strony jest to obecność szkieletów komórkowych i odpowiednio skonstruowanej błony, na której spoczywają komórki skóry. Z drugiej wysycenie tkanki wodą, jaka zajmuje pewną, określoną objętość. W większości przypadków bardzo trudno jest stwierdzić, który z warunków nie jest spełniony, kiedy pojawiają się zmarszczki. Na szczęście obie przyczyny można leczyć kosmetycznie lub przez suplementację diety.

Utrata zwartości podstawy

Za elastyczność skóry w warstwie podstawnej i szkieletu międzykomórkowego odpowiadają białka z grupy kolagenów. W skórze występuje kilka ich typów, które nie różnią się od siebie znacznie. Ogólnie w organizmie typów kolagenu jest zdecydowanie więcej. Na szczęście jednak istnieją mechanizmy, które pozwalają na autonomiczne przekształcanie wszystkich rodzajów tego białka w siebie nawzajem. Mimo to możliwa jest sytuacja, w której z różnych przyczyn pojawi się niedobór kolagenów w skórze. Białka te tworzą długie i elastyczne łańcuchy, więc kiedy zaczyna ich brakować, skóra staje się luźna i powstają zmarszczki.


Kolagen na skórę i stawy bioalgi


Bardzo skuteczne w redukcji zmarszczek okazują się specjalistyczne suplementy diety. Przy czym należy wyraźnie podkreślić, że kolagen nigdy nie wchłania się przez skórę. W nieznany dotąd sposób stymuluje on za to komórki skóry do produkcji własnego białka. W efekcie i tak rośnie zawartość kolagenów typu „skórnego” i można odzyskać sporą część utraconej jędrności. Przekłada się to na usuwanie zmarszczek.

Utrata wody

Woda w skórze nie znajduje się w stanie wolnym. Jedynie pewna jej ilość jest przechowywana w postaci kropel lub roztworów, ale to porcja potrzebna komórkom do różnych celów fizjologicznych. O wiele większa ilość jest związana z substancjami higroskopijnymi, a jedną z najskuteczniejszych w zatrzymywaniu wody jest kwas hialuronowy. Znajduje się on we wszystkich warstwach skóry, wiąże olbrzymie ilości wody i tym samym jego utrata staje się główną przyczyną powstawania zmarszczek.

Zobacz również: Kwas hialuronowy – naturalne odmładzanie skóry.

W przeciwieństwie do kolagenów, kwas hialuronowy częściowo wchłania się przez skórę. Małocząsteczkowy w postaci różnego rodzaju kremów, serum i podobnych produktów (choć tylko przez górne warstwy). Zwykle jednak ich nawodnienie wystarcza do redukcji niewielkich zmarszczek. Działa jednak też stymulująco na warstwy położone głębiej, dając szansę na przywrócenie ich fizjologii. W takim przypadku suplementacja kwasem hialuronowym od wewnątrz daje jeszcze lepsze rezultaty. W efekcie wszystkie warstwy skóry odzyskują zdolność do gromadzenia wody, a usuwanie zmarszczek odbywa się znacznie efektywniej, przez co dość szybko się wypłycają.

Podsumowanie

Kwas hialuronowy i kolagen w ponad 80% przypadków wystarczają, aby bardzo wyraźnie zredukować zmarszczki. W niespełna 1/5 przypadków przyczyny są bardziej złożone. Jednak już tak duża szansa na usunięcie jednego z najpowszechniejszych defektów estetycznych sprawia, że wiele osób decyduje się właśnie na suplementację i odpowiednie zabiegi kosmetyczne, które mają przywrócić skórze równowagę. Najczęściej się to udaje, ponieważ zmarszczki spłycają się, a drobniejsze całkowicie znikają. Ważne jest, aby korzystać z odpowiednich kosmetyków i wysokiej jakości suplementów, a problem ulega znacznej redukcji w ciągu kilku miesięcy. Należy jednak zaznaczyć, że żaden preparat nie działa natychmiast, ani nie daje idealnego efektu, ale najlepsze gwarantują naprawdę zaskakująco dużą poprawę.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami