Acerola
Acerola

Aktualizacja: 6 lipca 2021

zmarszczki na czoleZmarszczki na czole od lat są jednymi z najczęściej usuwanych defektów kosmetycznych. W zależności od ich wielkości metody spłycania zmarszczek są różne, natomiast prawda jest taka, że większość zabiegów medycyny estetycznej pozwala jedynie na wygładzenie głębokich zmarszczek, a efekt jest dość krótkotrwały. Na szczęście dziś możliwości są coraz większe.

Kosmetycznie w zmarszczki na czole

Przede wszystkim można zacząć działać już na wczesnych etapach formowania się zmarszczek. Wtedy, kiedy chirurg estetyczny nie może jeszcze nic zrobić, bo zmarszczka jest za mała, można z powodzeniem wypłycać ją dzięki stosowaniu profesjonalnych kosmetyków. Większość z nich zawiera kwas hialuronowy albo kolagen i zwykle jest tak, że wyraźna zmiana następuje w odpowiedzi na jedną z tych dwóch substancji. Związane jest to z faktem, że oba związki nałożone na skórę, mobilizują komórki do produkcji własnych związków. Zaś ponieważ kolagen i kwas hialuronowy działają w skórze inaczej, najczęściej trzeba wypróbować przynajmniej dwa różne kremy, aby odkryć niedobór której substancji jest odpowiedzialny za powstawanie zmarszczek. Dopóki wada nie jest głęboka, spokojnie można sobie z nią poradzić metodami kosmetycznymi. Wprawdzie dobrej jakości kosmetyki nie są tanie, ale z kolei te tanie nie na wiele się zdają.

Zobacz również: Zmarszczki pod oczami – naturalne sposoby redukcji.

Medycznie w zmarszczki na czole

W dobrych salonach kosmetycznych można jednak poradzić sobie nawet dość głębokimi zmarszczkami i tutaj możliwości są zasadniczo dwie: również przez podanie kolagenu albo kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy stosuje się do wstrzykiwań śródskórnych. Tak podany stanowi fizyczny wypełniacz wolnych przestrzeni w tkance, przez co zmarszczka wypłyca się. Ponieważ kwas hialuronowy nie uczula, nawet głębokie zmarszczki wypłyca się, praktycznie nie obserwując efektów ubocznych. Nie licząc może jednodniowej lekkiej opuchlizny związanej wyłącznie z naruszeniem poprzez igłę struktury skóry.

Z kolei kolagen nie jest związkiem objętościowym. W przeciwieństwie do kwasu hialuronowego musi on aktywnie przenosić obciążenia, dlatego też podaje się go w nieco inny sposób, na przykład w postaci tzw. nici kolagenowych, czyli cienkich „żyłek” wstrzykiwanych śródskórnie zgodnie z kierunkiem wektorów napięcia skóry. To ma pomóc skórze odtworzyć wewnętrzny mikroszkielet, aby mogła się ponownie na nim opiąć i w ten sposób odzyskać jędrność.


Kolagen na skórę i stawy bioalgi


Podsumowanie

Metody kosmetyczne są ogólnie tańsze od metod medycyny estetycznej, ale nie można ich oceniać wyłącznie przez pryzmat ceny. Spłycenie bardzo głębokich zmarszczek samymi kosmetykami nie jest już możliwe, a jeśli następuje jakakolwiek poprawa, to zwykle niezadowalająca. Co najważniejsze jednak, niezależnie od sposobu podania kolagenu i kwasu hialuronowego, substancje te nie powodują uczuleń. Są więc zdecydowanie bezpieczniejsze od tradycyjnie stosowanego botoksu. Co ważne – regularne stosowanie dobrych kosmetyków znacząco odsuwa w czasie moment interwencji specjalisty z igłą, którego praca z racji specyfiki stosowanych preparatów jest widoczna najwyżej przez 18 miesięcy.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry ...
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej. Białystok 2014.
  2. Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia Estetyczna, 6/2015.
  3. Vetulani J., Psychologiczne konsekwencje stosowania botoksu w kosmetyce, Postępy Kosmetologii, 1/2012.
  4. Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami