Acerola
Acerola

Nitkowanie zębów - jak robić to właściwie?Nitkowanie zębów to kluczowy element właściwej higieny jamy ustnej. W wyniku tak prostych kroków jesteśmy w stanie dokładnie wyczyścić przestrzenie między zębami, które są trudno dostępne dla tradycyjnej szczoteczki. Jak więc właściwie wykonywać nitkowanie oraz czym może grozić jego brak stosowania? Podpowiadamy.

Nitkowanie zębów to istotny element higieny jamy ustnej, ponieważ nawet bardzo dokładne szczotkowanie z odpowiednio dobraną szczoteczką oraz pastą nie zagwarantuje usunięcia wszystkich zanieczyszczeń gromadzących się pomiędzy zębami. Obecne tam resztki pokarmowe stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, które powodują uszkodzenie szkliwa, w efekcie prowadząc do rozwoju próchnicy.

Na jaki rodzaj nici dentystycznych się zdecydować?

Na rynku występuje szeroki wybór nici dentystycznych. Różnica między nimi dotyczy przede wszystkim ich smaku, grubości oraz rodzaju materiału z jakiego zostały wykonane. W celu dobrania dla siebie odpowiednich nici warto wypróbować kilka produktów. Bardzo ważna jest kwestia tego aby nić mogła swobodnie wchodzić między zęby, co ułatwi również operowanie nią w czasie nitkowania. Do najbardziej znanych i powszechnie stosowanych nici dentystycznych zaliczają się: nici woskowane i niewoskowane, pęczniejące, z fluorem, antybakteryjne, o działaniu wybielającym oraz o smaku miętowym.

Wybór nici uwarunkowany jest naszymi preferencjami. I tak osoby posiadające ciasne ułożenie zębów powinny wybierać cienkie nici dentystyczne, natomiast osoby o szerokim rozstawieniu uzębienia nici pęczniejące. Posiadają one grubszą strukturę, a w kontakcie ze śliną zwiększają swą objętość. W związku z tym zdecydowanie łatwiej czyścić nimi duże przestrzenie między zębowe.

Nitkowanie zębów – jak robić to właściwie?

  • nitkowanie zębów rozpoczyna się od oderwania około 50 cm nitki oraz owinięcia jej wokół środkowych placów dłoni
  • nić należy wsunąć między zęby i przesuwać w górę i w dół przy powierzchni zęba jak i pod linią dziąseł. Ruchy te należy powtarzać przy każdym zębie z osobna.

Wskazówki

  • nitkowanie zębów zawsze należy przeprowadzać czystymi dłońmi
  • zaleca się wykonywać nitkowanie zębów raz dziennie, zawsze po posiłku
  • nitkowanie zębów zarówno przed czy po szczotkowaniu jest kwestią indywidualną, istotną kwestią jest jednak aby czynności tej nie omijać podczas codziennej higieny jamy ustnej

Irygator do zębów czy nitkowanie?

Irygator do zębów podobnie jak nici dentystyczne, służy do czyszczenia przestrzeni między zębowych. Jego działanie polega na płukaniu zębów wodą wydostającą się z urządzenia pod ciśnieniem. Irygator to świetna alternatywa dla osób, których stosowanie nici dentystycznych sprawia trudność, a także dla posiadających aparaty ortodontyczne. Dużą zaletą irygatorów jest fakt, że mogą one dokładnie wyczyścić każde miejsce w jamie ustnej, w odróżnieniu od nici dentystycznych. Stanowi on jednak droższe rozwiązanie niż tradycyjne nitkowanie.

Konsekwencje zdrowotne nie stosowania nici dentystycznych

Jak wiadomo nici dentystyczne to bardzo znany, a zarazem powszechnie dostępny element higieny jamy ustnej. Mimo to wciąż nie wiele osób nie włącza go do porannej czy wieczornej toalety.

Należy więc wiedzieć, że nie stosowanie nitkowania zębów może prowadzić do poważnych konsekwencji dotyczących naszego zdrowia. Brak nitkowania przyczynia się do gromadzenia płytki nazębnej pomiędzy powierzchniami stycznymi zębów prowadząc do rozwoju ich próchnicy.

Ponadto gromadząca się płytka z biegiem czasu przekształca się w kamień nazębny, którego samodzielnie nie jest się w stanie skutecznie pozbyć. Wówczas konieczna jest wizyta u specjalisty, stomatologa. Dodatkowo brak nitkowania zębów prowadzić również może do stanów zapalnych dziąseł, a w konsekwencji do paradontozy.

Podsumowanie

Jak się okazuje nitkowanie zębów nie jest tak trudne i skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Jest to również bardzo ważny element codziennej higieny jamy ustnej, który chroni zęby przez wieloma przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami