Kolagen do picia
Kolagen do picia

KosmetologiaKosmetologia to dział dermatologii i medycyny estetycznej, zajmujący się diagnozowaniem, badaniem, opisywaniem i obserwowaniem metod pielęgnacji skóry. Zarówno zdrowej, jak i dotkniętej różnymi schorzeniami. Ściśle wiąże się ze zdrowym stylem życia, a dokładniej z tym, w jaki sposób dieta, aktywność fizyczna czy domowa pielęgnacja wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci.

Kosmetologia – czym się zajmuje?

Kosmetologia zajmuje się przede wszystkim zwiększaniem atrakcyjności fizycznej człowieka, propagowaniem pielęgnacji ciała oraz wpływaniem na świadomość własnego ciała. Założeniem jest stwierdzenie, że każdy człowiek może o siebie zadbać, bez względu na wiek, płeć czy nawet problemy zdrowotne. Kosmetologia współpracuje ściśle z naukami takimi jak medycyna, psychologia, socjologia czy antropologia. Uzupełnieniem jest natomiast dietetyka czy rehabilitacja, dzięki czemu efekty zabiegów są trwałe i bezpieczne. Wyróżniamy kilka działów kosmetologii:

  • kosmetologia pielęgnacyjna – zdecydowanie najpopularniejsza, obejmuje zabiegi i czynności pielęgnacyjne w odniesieniu do skóry i jej przydatków. Wyróżnia się tu stosunkowo nową poddziedzinę, jaką jest trychologia;
  • kosmetologia lecznicza – wspiera procedury lekarskie w trakcie leczenia różnych schorzeń, a także umożliwia przywracanie skóry do właściwej kondycji po przebytych chorobach;
  • kosmetologia upiększająca – zwana również estetyczną, ma na celu bezpośrednią zmianę wyglądu skóry i jej przydatków.

Należy pamiętać, że kosmetolog jest osobą, która ukończyła studia magisterskie bądź licencjackie na kierunku kosmetologia.

Kosmetolog a kosmetyczka

Różnica między kosmetologiem a kosmetyczką znajduje się przede wszystkim w wykształceniu. Kosmetyczką można zostać po ukończeniu kursu bądź szkolenia (niekiedy kilkumiesięcznego), natomiast aby zostać kosmetologiem należy ukończyć studia trwające łącznie 5 lat (lub 3 lata na samym licencjacie). Nie ma ustalonych zabiegów, które może wykonywać kosmetyczka, a które kosmetolog. Z reguły jednak kosmetyczka zajmuje się mniej zaawansowanymi zabiegami, typu:

  • laminacja brwi;
  • przedłużanie rzęs;
  • manicure;
  • henna;
  • zabiegi pielęgnacyjne na twarz i ciało (np. peeling, maska odżywcza, masaż Kobido).

U kosmetologa zazwyczaj otrzymamy bardziej profesjonalną pomoc, ponieważ jego wiedza jest obszerniejsza. Taki specjalista wykona również bardziej zaawansowane zabiegi typu wstrzyknięcie toksyny botulinowej, usuwanie przebarwień na twarzy za pomocą lasera czy resurfacing.

Czy kosmetologia jest bezpieczna?

Wielu osobom wciąż błędnie się wydaje, że kosmetologia jest dziedziną niepotrzebną i zbędną, a co więcej – że może być niebezpieczna, ponieważ stanowi często ingerencję w ciało ludzkie. Nic bardziej mylnego. Doświadczony kosmetolog posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby wykonać dowolne zabiegi w zależności od stanu zdrowia, wieku czy potrzeb swojego klienta. Zawsze przed wykonaniem zabiegu przeprowadza szczegółowy wywiad i dokonuje oględzin części ciała, która będzie poddana zabiegowi. Dzięki temu może zakwalifikować klienta do zabiegu po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych, co jest niezmiernie ważne.

Wszystkie wykonywane współcześnie zabiegi kosmetologiczne zostały odpowiednio przebadane, a ich skuteczność została potwierdzona klinicznie. Zostały dopuszczone do użytku, przez co nie mogą stanowić zagrożenia dla ludzi. Najważniejsze jest, aby decydując się na zabiegi kosmetologiczne, wybrać sprawdzonego i profesjonalnego kosmetologa, który może udowodnić swoje wykształcenie i przedstawić ewentualne kursy dodatkowe.

Przykładowe zabiegi kosmetologiczne

Do najpopularniejszych zabiegów z zakresu kosmetologii zaliczamy między innymi następujące:

  • hydrobrazja – inaczej mikrodermabrazja wodna;
  • peelingi kwasowe, nie tylko oczyszczające skórę, ale i wspomagające leczenie trądziku czy usuwające przebarwienia;
  • peelingi kawitacyjne – głęboko oczyszczające;
  • infuzja tlenowa – intensywnie odżywiająca, pozwalająca przenikać składnikom odżywczym wgłąb skóry;
  • mezoterapia igłowa – intensywnie regenerująca.

I inne. U kosmetologa można nie tylko poprawić kondycję skóry (odżywiając ją i regenerując), ale również zmniejszyć widoczność zmarszczek, podnieść opadające powieki czy kąciki ust, wymodelować kształt twarzy, przywracając jej symetrię oraz pozbyć się cellulitu.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami