Aktualizacja: 10 października 2022
Algi, dzięki dużej ilości korzystnych związków aktywnych, znalazły bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii. Można jest stosować w różnych formach i na różne części ciała. Jednak przyjrzyjmy się tematowi ich zastosowań w okolicy twarzy. Jakie mogą wykazywać właściwości oraz w jakiej formie algi na twarz najlepiej jest stosować?
Spis treści
Co to są algi?
Algi to rośliny żyjące w wodzie. Mogą występować zarówno w morzach, oceanach, jak i jeziorach czy rzekach. Osiągają bardzo zróżnicowane wielkości, bo od kilku milimetrów do nawet kilku metrów. Są bogactwem wielu witamin i minerałów. Nic więc dziwnego, że w wielu kulturach na świecie rośliny te są podstawowym składnikiem jadłospisu. Dzięki tak bogatemu składowi znalazły również szerokie zastosowanie w dziedzinie jaką jest kosmetologia.
Jak działają algi na twarz?
Zawarte w algach mikroelementy, takie jak żelazo, miedź, magnez, cynk, wapń, w łatwy sposób przenikają przez warstwy skóry, gwarantując jej prawidłowe funkcjonowanie. Algi to również doskonałe źródło białka, zawierające szereg aminokwasów takich jak glicyna, lizyna, seryna i alanina. Białka te również można znaleźć w NMF (naturalny czynnik nawilżający), który jest jednym ze składników warstwy rogowej skóry, zapewniający jej optymalne nawilżenie. Algi zawierają węglowodany, które wykazują właściwości bakteriostatyczne. Ponadto wyrównują pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum skóry, zapewniają odpowiednie nawilżenie i poprawiają jej krążenie.
Zawarte w algach witaminy z grupy B biorą udział w metabolizmie białek i tłuszczy, wykazując zdolność odnowy naskórka. Obecne w nich także witaminy A, E i C posiadają właściwości zwalczające wolne rodniki, wpływające na polepszenie kolorytu skóry oraz wzmacniające ściany naczyń krwionośnych. Stosowanie algi na twarz daje również efekt przeciwzapalny, a także antyoksydacyjny, chroniąc keratynocyty i fibroblasty skóry przed działaniem wolnych rodników, hamując tym procesy starzenia skóry. Lipidy, obecne w algach, posiadają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe tzw. NNKT, odpowiedzialne za wspieranie bariery lipidowej naskórka, a także niwelację obecnych stanów zapalnych.
Preparaty zawierające algi łagodzą podrażnienia skóry, które spowodowane są np. działaniem promieni słonecznych, czy depilacją. Zastosowanie wyciągu z alg powoduje, że skóra staje się miękka i dobrze nawilżona. Dużą zaletą alg jest ich zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka. Czyni je to związkami łatwo przyswajalnymi przez tkanki ludzkie, przynosząc skórze bardzo dobre efekty pielęgnacyjne.
Dla kogo algi?
Kosmetyki na bazie alg polecane są każdemu rodzajowi skóry. Najlepiej jednak stosować je do pielęgnacji cer suchych, wrażliwych i problematycznych. Zaleca się je także osobom przebywającym w suchych pomieszczeniach oraz żyjących w permanentnym stresie. Czynniki te niekorzystnie wpływają na stan skóry, a także przyspieszają procesy jej starzenia, co algi mogą w znacznym stopniu zahamować.
Jaką formę algi na twarz wybrać?
Algi w kosmetyce występują w bardzo wielu postaciach. Można korzystać z nich w formie kremów, żeli, ampułek czy maseczek. W tych rodzajach preparatów, algi jako związek czynny, wspierają procesy odnowy skóry, głównie z tego względu, że pobudzają w sposób naturalny syntezę nowego kolagenu.
Żel oczyszczający z wyciągiem alg to doskonałe rozwiązanie dla każdego rodzaju cery, ponieważ algi posiadają zdolność oczyszczania skóry i absorpcji łoju. Są więc bardzo dobrym preparatem do demakijażu dla skór suchych, tłustych, problematycznych czy nawet wrażliwych.
Algi pod postacią kremów i ampułek to najłatwiejsza forma ich aplikacji, którą można nawet wykonać samemu w domu. Tego rodzaju kosmetyki warto stosować szczególnie na noc. Wtedy preparat ma odpowiednie warunki, aby zadziałać tak jak powinien. A więc przede wszystkim nawilżająco i regenerująco. Krem na bazie alg można użyć również rano, jako warstwa ochronna pod makijaż.
Algi w postaci maseczek często stosowane są po zabiegach oczyszczania skóry, w celach łagodzących oraz przeciwbakteryjnych. Maseczki tego rodzaju mogą być stosowane jednorazowo, jak również w serii, w celu znacznej poprawy wyglądu skóry. Najczęściej występują w formie sproszkowanej, która po zmieszaniu z wodą stanowi średnio gęstą masę. W takiej konsystencji nakładana jest na skórę i utrzymywana około 15 minut. Na poniższym filmie pokazujemy w jaki sposób wykonać taką maseczkę:
Podsumowanie
Algi to bogactwo witamin, minerałów i wielu innych, cennych substancji odżywczych. Każda z wymienionych form kosmetyków jest bardzo dobrym sposobem ich stosowania. Jednak pamiętajmy, że jednorazowa maseczka z alg, czy ampułka na ich bazie, nie da nam efektu natychmiastowego i długotrwałego. Dla uzyskania trwałych i widocznych rezultatów należy systematycznie używać kosmetyków z ich zawartością. Zalecana jest także suplementacja tymi niezwykłymi algami, w tym m.in. Spiruliną i Chlorellą. Wówczas stosowanie ich zewnętrznie oraz przyjmowanie wewnętrznie może w znaczny sposób poprawić stan nie tylko skóry, ale również włosów i paznokci oraz wpłynąć na poprawę funkcjonowania całego organizmu.


Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...

Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
- Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2018.
- Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
- Barghbani R., Rezaei K., Javanshir A. Investigating the Effects of Several Parameters on the Growth of Chlorella vulgaris Using Taguchi’s Experimental Approach. International Journal of Biotechnology for Wellness Industries, 2/2012.
Używam ? na moją cerę fajnie działają bo uspokajają ? ale stosuje 2-3 razy w tyg i jestem zadowolona ?
Czemu ja zawsze stosuję suplementy czasowo, bo potem tracę sumienność.
Szczerze jeszcze nie próbowałam, ale obiecuję ze to zrobię:)
W życiu czegoś takiego nie stosowałam. Może warto spróbować.
Maseczek algowych akurat nie stosuję, ale za to lubię te z glinki 🙂
Osobiście nie przepadam i nie stosuję 🙂
Używam serum do twarzy z czerwonymi algami i bardzo je lubię. Muszę wypróbować żel z alg ?
uwielbiam maseczki algowe
Ja kupuję kosmetyki, które w składzie mają mikroalgi właśnie. Bardzo sobie chwalę, dają ukojenie mojej wrażliwej skórze, świetnie nawilżają, skóra jest przyjemna w dotyku, bez uczucia ściągnięcia. Fajnie, że takie kosmetyki są do nabycia w sklepach internetowych, bo nie wyobrażam sobie robienia kremów i maseczek DIY:)
Kocham algi 🙂 Zawsze robię z nimi serum, mam maski i zażywam w tabletkach… brzmię jak nawiedzona? 😉 Której firmy używasz?
Lubię algi w maseczkach, dobrze działają na moją skórę 🙂
Nie przepadam za kosmetykami z dodatkiem alg, gdyż trochę mnie podrażniają. Lubię algi jeść i na tym poprzestanę:)
Mam 3 rodzaje alg i wykorzystuje je do maseczek ? swietnie dzialaja
Ja uwielbiam wszystko co z algami związane – moja cera bardzo je lubi.
Stosuję maseczki z alg, ale o tym, że doustna suplementacja jeszcze bardziej podkręca efekt – jeszcze nie słyszałam – good to know! 🙂
Uwielbiam maseczki algowe 🙂 Skura jest po nich rewelacyjna 🙂
Pozdrawiam
algi są bardzo przyjemne w użyciu 😉
Właśnie ostatnio zakupiłam krem z algami, bo sporo dobrego o nich słyszałam. Nie wiedziałam, że są polecane również na włosy, muszę spróbować!
Nie próbowałam, ale intrygujące. Stosowałam już różnego rodzaju maseczki i glinki, więc po algi też z chęcią bym sięgnęła.
Super sprawa takie algi na twarz :).
uwielbiam algi 🙂
No po prostu rewelacja z tymi algami 🙂
Lubię maski z algami, świetny wpis 🙂
lubię czasem nałożyć na twarz maskę algową 😉
super napisane, może kiedyś się skuszę 😀
Dam do przeczytania mojej dziewczynie, pewnie od razu poleci do sklepu:)
Dużo informacji, fajny wpis. Może się wybiorę na jakiś zabieg z algami?
Jeden z lepszych zabiegów pielęgnacyjnych.
Muszę w końcu koniecznie wypróbować tych zachwalanych alg 🙂
Muszę się na nowo przyjrzeć maseczkom z algami. Poprawa kolorytu skóry i zmniejszenie wydzielania sebum kusi.
Jedna z moich ukochanych maseczek 🙂 Potwierdzam – jest rewelacyjna 😉
Kiedyś miałam ulubioną maseczkę na bazie alg, jednak w ciąży przestałam ją stosować. Za to teraz uwielbiam peeling solny z algami!
Tak się zaczęłam zastanawiać i chyba jeszcze nigdy nie miałam kosmetyku z algami, tak wiem wstyd! Muszę to koniecznie nadrobić bo lata lecą 🙂
Mam maseczkę algową z Nacomi. Niestety efekt jest dość słaby. Mimo wszystko nie tracę nadziei i będę testować algi innych firm, bo u mojej koleżanki dały bardzo dobry efekt nawilżenia i liftingu skóry twarzy.
Bardzo wszechstronne te algi. Trzeba mieć ich dobre źródło – skoro mają takie właściwości absorpcyjne, pewnie łatwo chłoną zanieczyszczenia z wody
Bardzo konkretny wpis z dużą ilością informacji. Jako że powoli zaczynam się starzeć może sięgne po algi i sprawdzę ich działanie na własnej skórze.
świetny tekst, nie podejrzewałam alg o takie spektrum zastosowań 🙂