Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 grudnia 2021

Co to znaczy, że Spirulina ma dużą czystośćPojęcie „czystości” w odniesieniu do dobrych suplementów diety, również algi Spirulina, pojawia się dosyć często, jednak nie zawsze oznacza to samo. Warto więc upewnić się co do wykładni czystości stosowanej przez producenta.

Czystość chemiczna

Pojęcie czystości chemicznej ma sens w przypadku suplementów syntetycznych, które mają jeden składnik aktywny, np. witaminę C. Gdyby więc w takim preparacie znalazła się witamina D, na pewno suplement nie byłby czysty chemicznie. W przypadku suplementów naturalnych, a więc tych, do których należy również Spirulina, sprawa jest trudniejsza. Na pewno nie powinny się tu znaleźć na przykład związki kadmu ani rtęci. Jednak mieszanina związków chemicznych w takich suplementach jest do tego stopnia skomplikowana, że pojęcie czystości chemicznej staje się abstrakcyjne, tym bardziej że jako produkt naturalny, suplement taki będzie mógł różnić się nieco składem między poszczególnymi partiami.

Czystość gatunkowa

Tak naprawdę właśnie pojęcie czystości gatunkowej najlepiej odpowiada temu, co rozumieją producenci suplementów ze Spiruliną pod pojęciem czystości. Chodzi o to, że w preparacie znajduje się tylko i wyłącznie Spirulina, zwykle w dodatku jeden gatunek, choć zdarzają się i suplementy z dwoma gatunkami. W każdym razie jednak chodzi o to, że w suplemencie nie ma niczego innego niż gatunki alg wymienione na etykiecie. Co więcej, pojęcie czystości zinterpretowane w ten sposób będzie odpowiednie także przy opisywaniu suplementów wielogatunkowych.

Czy jednak takie postawienie sprawy ma jakiekolwiek znaczenie? Nawet gdyby w objętości suplementu znalazły się śladowe ilości innych (ale wyłącznie nieszkodliwych) organizmów, np. suplement ze Spiruliną „zanieczyszczony” byłby komórkami algi Chlorella, to prawdopodobnie byłoby to po pierwsze bez wpływu na skuteczność, a po drugie nawet trudne do wykrycia standardowymi metodami. Warto jednak na to spojrzeć z innej perspektywy. Czyste preparaty ze Spiruliną nie należą do suplementów tanich. Dobrze jest więc mieć choćby ten komfort, że dostało się dokładnie to za co się zapłaciło.

Bezpieczeństwo Spiruliny

Pod pojęciem czystości można zrozumieć jeszcze jedną rzecz, czyli bezpieczeństwo. Nie są to co prawda homonimy, ale kupując suplement, każdy chce mieć pewność, że jest on bezpieczny, a więc nie zawiera domieszek szkodliwych substancji chemicznych niezależnie od ich pochodzenia. Sprawdzamy, czy suplement nie zawiera ekstraktów, komórek czy w ogóle żadnych zanieczyszczeń pochodzenia organicznego innego niż wyszczególnione na opakowaniu. Aż wreszcie, sprawdzamy czy nie jest zanieczyszczony technologicznie, np. olejami czy smarami wykorzystywanymi do konserwacji linii produkcyjnej. To najszersza interpretacja pojęcia „czystości”, ale właśnie taka Spirulina jest najlepsza – taka, gdzie poza komórkami algi w suplemencie nie ma niczego innego. Niestety zmierzenie tego rodzaju „czystości” jest bardzo trudne, często wręcz niemożliwe. Niemniej z dużą dozą prawdopodobieństwa można określić czy suplement zawiera jakieś szkodliwe związki. Jeśli nie, mówi się, że jest po prostu czysty.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  2. Grzebisz N., Żywność funkcjonalna w diecie sportowców, KNUV, 2/2017.
  3. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  4. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  5. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami