Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 12 października 2021

Spirulina i spirulina co je rozniSpirulina to rodzaj alg. Kto uważał na biologii, ten wie, że rodzaj jest jednostką taksonomiczną wyższego rzędu niż gatunek, a więc i w rodzaju Spiruliny gatunków prawdopodobnie jest kilka. Tak faktycznie jest – nie wchodząc w szczegóły, do produkcji kosmetyków i suplementów używa się trzech różnych gatunków Spiruliny, które dodatkowo występują w postaci różnych szczepów. Choć oczywiście na pierwszy rzut oka wszystkie próbki wyglądałyby tak samo, Spirulina różnych gatunków ma inny skład chemiczny i w związku z tym również inny poziom aktywności biologicznej.

Spirulina słodkowodna czy morska?

Spirulina morska i słodkowodna nie różnią się znacznie. Żeby odkryć różnicę, trzeba spojrzeć na zawartość jodu w komórkach tych alg. Morskie algi mają go nawet sześciokrotnie więcej. Poza tym zmiany są prawie niewidoczne. Czy to jednak oznacza, że morska jest lepsza od słodkowodnej? Jeśli problemem jest niedobór jodu, to na pewno. W pozostałych przypadkach okazuje się, że jednak korzystniejsze jest przyjmowanie alg słodkowodnych, ponieważ stanowią one źródło minerałów w odpowiednim stosunku wagowym.

Skład Spiruliny zależy od miejsca

Spirulina jest algą o bardzo wysokim tempie metabolizmu, co oznacza, że na przykład szybko i bardzo skutecznie wychwytuje jony metali ciężkich, które unieszkodliwia przez składowanie w specjalnych organellach komórkowych. Niestety taka alga nie będzie dobrze sprawdzała się w suplementacji, bo zamiast detoksykować, stanie się źródłem toksyn. Między innymi dlatego mówi się, że najlepsza Spirulina jest z Tajwanu. To tam hodowle są bardzo czyste, a preparaty suplementacyjne powstające z tajwańskich alg spełniają bardzo rygorystyczne normy sanitarne. Choć Spirulina może być uprawiana w wielu miejscach, tylko nieliczne tak naprawdę gwarantują maksymalną czystość hodowli.

Zobacz również: Dlaczego Spirulina z Tajwanu jest jedną z najlepszych na świecie?

Liczy się także przygotowanie

Nawet preparaty wyprodukowane na bazie omawianej algi z tego samego zbiornika wodnego mogą się od siebie dość znacznie różnić. Będzie to winą procesu produkcyjnego. Nie wszyscy producenci stosują tę samą technologię, a technologia, jak wiadomo, może być lepsza lub gorsza. Gorsza, a więc suszenie w wyższej temperaturze i niestosowanie metod perforacji ściany komórkowej w praktyce może obniżyć wydajność suplementacji nawet o 95%. Problemem jest szczególnie ściana komórkowa, która jest dla ludzi niestrawna, więc niezależnie od dawki, efektu nie będzie.

Podobnie jak przygotowanie, także przechowywanie lub transport w nieodpowiednich warunkach mogą niszczyć już gotowy suplement, stąd też tak dużo uwagi poświęca się zakupom u sprawdzonych dystrybutorów, którzy zapewniają najwyższą jakość produktów przechowywanych zgodnie z zaleceniami producenta.

Skład Spiruliny – na co uważać

Nie każdy preparat o nazwie handlowej „Spirulina” w istocie zawiera wyłącznie algi. Niektóre mają spory dodatek substancji pomocniczych, które nie wpływają na nic poza wagą i ceną. Nie wykazują bowiem żadnej aktywności biologicznej. Również i na to warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Zobacz również: Spirulina – dlaczego jest tak zdrowa?

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  2. Grzebisz N., Żywność funkcjonalna w diecie sportowców, KNUV, 2/2017.
  3. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  4. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  5. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami