Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Wyrostek robaczkowyWyrostek robaczkowy (łac. appendix vermiformis) to zwężona część jelita ślepego, czyli kątnicy. Stanowi ona początkowy odcinek jelita grubego. Wyrostek robaczkowy lokalizuje się po prawej stronie jamy brzusznej, zwykle w jej dolnej części, zwieszając się do miednicy mniejszej. Jego rozmiary są różne. Twór ten nie odgrywa żadnej znaczącej roli w życiu człowieka. Wręcz przeciwnie,  w wielu przypadkach konieczne jest jego usunięcie.

Wyrostek robaczkowy – budowa

Wyrostek robaczkowy przyjmuje postać gładkiego i cienkiego wypuklenia o kształcie cewkowatym. W niektórych przypadkach otoczony jest od lewej strony i od góry sierpowatym fałdem błony śluzowej, czyli tzw. zastawką wyrostka robaczkowego. Jego wielkość jest zmienna, jednak zazwyczaj wynosi 8-9 cm, natomiast grubość wynosi około 0,5 cm. W 3% przypadków zdarza się, że wyrostek robaczkowy nie ma światła lub ma je tylko w swoich niektórych odcinkach.

Omawiana struktura anatomiczna na całej swej powierzchni nie jest powleczona otrzewną. W swojej budowie posiada jednak krezkę wyrostka robaczkowego, w której przebiega tętnica wyrostka robaczkowego. Dzięki niej wyrostek zachowuje pełną swobodę ruchów. Ściany wyrostka robaczkowego mogą przypominać swoją budową ściany jelita. Wyróżniamy:

  • błonę mięśniową – gruba, której warstwa podłużna rozkłada się równomiernie;
  • błonę surowiczą – znajduje się najbardziej od zewnątrz;
  • błonę śluzową – leży pod nabłonkiem i zawiera liczne grudki chłonne.

Pod względem wymiarów i czynności wyrostek robaczkowy jest narządem szczątkowym. Ponieważ ma pewne podobieństwo do do migdałków, nierzadko zwie się go migdałkiem jelitowym.

Wyrostek robaczkowy – lokalizacja

Mówiąc ogólnie, twór ten znajduje się w w dolnej, prawej stronie jamy brzusznej. Natomiast opisując dokładniej, za jego lokalizację podaje się punkt McBurneya lub punkt Lanza w rzucie na przednią ścianę brzucha. Zwiesza się on swobodnie do miednicy mniejszej, krzyżując się tam z naczyniami biodrowymi wspólnymi. Należy szukać go w sąsiedztwie pęcherza moczowego lub prawego jajnika u kobiet.

Wyrostek robaczkowy – unaczynienie

Za zaopatrywanie wyrostka odpowiada tętnica krętniczo-okrężnicza (pochodząca z tętnicy krezkowej górnej), która rozgałęzia się na następujące gałęzie:

  • przednią – zaopatruje przednią część jelita ślepego;
  • tylną – zaopatruje tylną część jelita ślepego;
  • tętnicę wyrostka robaczkowego;
  • okrężniczą;
  • krętniczą.

Żyły zbierające krew uchodzą natomiast do żyły krezkowej górnej.

Wyrostek robaczkowy – unerwienie

Nerwy wyrostka robaczkowego pochodzą z pnia współczulnego oraz z włókien przywspółczulnych nerwu błędnego.

Funkcje wyrostka robaczkowego

Wyrostek robaczkowy jest narządem szczątkowym i nie spełnia żadnych istotnych dla organizmu człowieka funkcji. Może zawierać składniki kału, jednak nie wykazuje czynności trawiennej. Z różnych przyczyn może dochodzić do jego zapalenia (bez względu na wiek czy płeć pacjenta), co powoduje bardzo silne dolegliwości bólowe, a bagatelizowane jest zagrożeniem życia. Taki wyrostek należy usunąć chirurgicznie. Mimo iż jest on nazywany migdałkiem jelitowym, nie spełnia funkcji limfatycznej.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Białas M., Gryszkiewicz M., Podejrzenie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego – trudności w rozpoznaniu i metody wspomagające diagnostykę, Nowiny Lekarskie, 2/2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami