Kolagen do picia
Kolagen do picia

Ból podbrzuszaBól podbrzusza to częsta przypadłość zwłaszcza kobiet, które doświadczają go podczas miesiączkowania, ciąży lub chorób kobiecych. Może jednak pojawić się u każdej osoby, bez względu na wiek czy płeć. Zwykle pochodzi z narządów znajdujących się w tej okolicy, zwłaszcza narządów rodnych lub jelita grubego. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest USG brzucha.

Ból podbrzusza – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn bólu w okolicy podbrzusza zaliczamy następujące:

  • ciąża ektopowa;
  • endometrioza;
  • choroby nerek;
  • bolesne miesiączkowanie;
  • zapalenie pęcherza moczowego;
  • zespół policystycznych jajników;
  • stan zapalny przydatków lub innych struktur miednicy mniejszej;
  • rozejście spojenia łonowego (częste u kobiet w III trymestrze ciąży lub po porodzie siłami natury);
  • poronienie;
  • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • choroby gruczołu krokowego;
  • niedrożność jelita grubego;
  • przepuklina;
  • nieswoiste zapalenie jelit, w tym wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Dolegliwości bólowe w okolicy podbrzusza rzutują najczęściej z narządów lokalizujących się w tej okolicy, czyli:

  • dolne drogi moczowe;
  • narządy rodne męskie lub żeńskie;
  • jelito grube, część jelita cienkiego.

Podbrzuszem zwiemy obszar znajdujący się poniżej linii poprzecznej na wysokości pępka.

Ból podbrzusza – jak wygląda?

Ból podbrzusza może mieć różny obraz kliniczny, w zależności od jego przyczyny. Przy infekcjach i ostrych stanach zapalnych również ból będzie ostry i intensywny. Jeśli dotyczy żeńskich narządów rozrodczych, zwykle lokalizuje się po lewej lub prawej stronie spojenia łonowego. Może jednak mieć charakter rozlany i tępy. Nierzadko obejmuje również odcinek lędźwiowo-krzyżowy grzbietu, okolicę nadłonową czy nawet pachwiny.

Mogą towarzyszyć mu inne objawy, takie jak:

Sygnałem alarmowym jest nagłe krwawienie z pochwy (w przypadku kobiet), omdlenia, silne zawroty głowy, bardzo silny, promieniujący ból oraz duszności. Jeśli ból nasila się podczas prób zmiany pozycji, również należy skonsultować go z lekarzem.

Ból podbrzusza – diagnostyka

Przy bólach podbrzusza wymagających leczenia w pierwszej kolejności rekomenduje się wykonanie USG brzucha, a w razie wskazań również rezonans magnetyczny miednicy. Jeśli istnieje podejrzenie, że ból pochodzi z jelita grubego, należy skierować pacjenta na kolonoskopię. Kobietom zaleca się szczegółowe badanie ginekologiczne, włącznie z cytologią i USG przezpochwowym.

W diagnostyce dolegliwości bólowych przydaje się badanie fizykalne, które wykonywane jest przez gastroenterologa lub lekarza rodzinnego jako wstęp do dalszej diagnostyki. Wywołuje się m.in. objaw Rovsinga, który polega na wystąpieniu dolegliwości bólowych w okolicy prawego dołu biodrowego po uciśnięciu go dłonią ułożoną prostopadle do ciała. Dłoń lekarza podczas próby wywołania objawu przesuwa się delikatnie w kierunku lewego zgięcia okrężnicy, przeciwnie do kierunku ruchów perystaltycznych jelita. U niektórych pacjentów ból pojawia się wskutek wzrostu ciśnienia gazów w kątnicy i wyrostku robaczkowym, co w strukturach objętych stanem zapalnym wywołuje rozciągnięcie ich ścian i podrażnienie nerwów odpowiedzialnych za czucie bólu.

Ból podbrzusza – leczenie

Leczenie uzależnione jest od przyczyny dolegliwości. Przy niedrożności jelit konieczna jest operacja, przy bolesnym miesiączkowaniu wskazana jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego celem wzmocnienia mięśni dla miednicy lub przywrócenia równowagi tej okolicy, natomiast w przebiegu nieswoistych zapaleń jelit podstawą jest dietoterapia i aktywność fizyczna, czyli zmiana stylu życia.

Można wypróbować domowe sposoby zmniejszające ból podbrzusza:

Domowe metody mogą być jednak stosowane dopiero po konsultacji z lekarzem. Nie należy bagatelizować bólu podbrzusza, zwłaszcza jeśli pojawia się często lub trwa od pewnego czasu. Jeśli bowiem zbagatelizujemy niedrożność jelit, może dojść nawet do śmierci pacjenta.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Japp A., Robertson C., Diagnoza kliniczna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2015.
  2. Putowski M., Podgórniak M., Piróg M., Zawiślak J., Opeilak G., Cyganok M., Smoleń A., Ból brzucha jako częsta przyczyna interwencji medycznych lekarzy pierwszego kontaktu, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  3. Kaczka A., Małecka-Panas E., Bóle brzucha, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 7/2011.
  4. Kwolek A., Fizjoterapia w rehabilitacji neurologicznej, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami