Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 stycznia 2023

Chlorella i detoksykacjaChlorella jest suplementem diety znanym ze swoich właściwości oczyszczających. Zanieczyszczenia środowiska oraz wszechobecne substancje wzbogacające w żywności sprawiają, że Państwa organizmy są cały czas narażone na oddziaływanie związków chemicznych, przeciw którym nie dysponują żadnymi skutecznymi środkami obrony. W toku ewolucji nie były one potrzebne, za to dziś ich brakuje. Na szczęście dzięki niektórym suplementom można uzupełnić braki natury.

Chlorella i jej środowisko

Chlorellę współcześnie hoduje się w zbiornikach o ściśle określonych parametrach fizyko-chemicznych. Jednak dla tych alg środowiskiem naturalnym są eutroficzne wody. Takie, w których akurat o różnego rodzaju substancje chemiczne, zwykle o niezbyt korzystnym oddziaływaniu na organizmy żywe, nietrudno. Dzięki temu Chlorella jest pod wieloma względami doskonalszym organizmem od ludzkiego. Właściwości swoje zachowuje również jako susz, choć oczywiście wiele zależy od jakości preparatu.

Co do zasady jednak, za detoksykację odpowiadają relatywnie proste związki chemiczne, a te można ochronić przed rozpadem w czasie suszenia i będą one skutecznie działały również przeniesione do innego środowiska, na przykład ludzkiego organizmu. Dzięki hodowli w kontrolowanych warunkach algi przeznaczone do produkcji suplementów diety nie ulegają narażeniu na oddziaływanie szkodliwych czynników. Właściwie przetworzone nie stracą swoich właściwości.

Działanie chlorelli

W niektórych źródłach możecie Państwo natknąć się na opinie o tym, jak skutecznie Chlorella oczyszcza krew. Takie określenie to spory skrót myślowy, ponieważ komórki alg ulegają trawieniu, a przynajmniej nadtrawianiu. Substancje w nich zawarte zaś ulegają rozłożeniu przez enzymy trawienne na prostsze związki zgodnie z zasadami działania układu pokarmowego. Nie ma fizycznej możliwości, aby złożone białka (czyli na przykład enzymy) przeniknęły to krwiobiegu. Teoretycznie organizm mógłby odtworzyć takie substancje z „cegiełek” powstałych w procesie trawienia, ale to tylko teoria – zwykle są to substancje egzogenne, czyli takie, których ze względu na konstrukcję ludzkich komórek nie można syntetyzować, a najwyżej przyjąć z pokarmem.

Oczyszczanie organizmu z toksyn przez suplementy mające w składzie Chlorellę lub inne algi jest możliwe tylko na dwa sposoby: przede wszystkim związki zawarte w komórkach alg mogą wchodzić w reakcje ze szkodliwymi substancjami jeszcze w przewodzie pokarmowym, neutralizując niektóre toksyny, chelatując wybrane pierwiastki albo przyczyniając się do rozpadu zanieczyszczeń. Drugi mechanizm jest bardziej złożony, wymaga bowiem wchłonięcia strawionych elementów mineralnych lub organicznych i wykorzystania ich do wzmocnienia mechanizmów obronnych w ludzkim organizmie. Tak działają choćby witaminy A czy witamina E, które uaktywniają się dopiero w komórkach docelowych, gdzie pełnią funkcję przeciwutleniaczy. Akurat w tym przypadku jest możliwe wchłonięcie całej cząsteczki chemicznej, ale to rzadkość. Mechanizm pozostaje jednak ten sam: działa nie całe spektrum suplementu, ale poszczególne jego składniki.

Chlorella i detoksykacja

Skoro nie wszystkie substancje mają działanie oczyszczające, to dlaczego zdecydować się na suplement złożony, a nie czyste chemicznie, starannie wyselekcjonowane substancje? Przede wszystkim związki naturalne i syntetyczne, nawet mające identyczną budowę, mogą mieć różną aktywność biologiczną. Mechanizm różnicowania nie jest znany, ale efekty ogólnie wiadome – syntetyczne suplementy nie są tak skuteczne i bezpieczne, jak naturalne suplementy diety.

Druga kwestia to synergizm działania. Skomplikowane preparaty naturalne często mają w składzie kilka substancji, które wzajemnie potęgują swoje działanie, sprawiając, że mniejsza dawka naturalnego suplementu osiąga lepszą wydajność niż większe ilości suplementów syntetycznych. Algi, które składają się wyłącznie z naturalnych substancji sprawiają właśnie, że ich działanie na organizm jest skuteczniejsze.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  2. Lazur J., Szewczyk A., Muszyńska B., Jękot B., Suplementy diety zawierające Chlorella vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny. XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, 2017.
  3. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  4. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami