Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 stycznia 2024

Oczyszczenie organizmu z toksyn

Na oczyszczenie organizmu decydujemy się zazwyczaj w momencie gdy zaczynają nasilać się objawy lekkiego podtrucia. Niestety zdarza się, że i one przez wielu są czasem bagatelizowane. Jednak toksyny zbierające się w ludzkim organizmie mają wpływ na działanie niemal wszystkich narządów i układów.

 

Toksyny w organizmie

Ludzkie ciało jest przystosowane do usuwania gromadzących się w nim toksyn. Układy takie jak pokarmowy i moczowy, a także płuca i skóra są odpowiedzialne za wydalanie z organizmu szkodliwych substancji oraz zbędnych produktów przemiany materii. Dzięki pracy tych organów niewielkie ilości toksyn nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Sytuacja ulega zmianie, gdy szkodliwych substancji jest za dużo i naturalne mechanizmy obronne zawodzą. Wówczas należy wesprzeć organizm w walce z truciznami. Oczyszczanie organizmu z toksyn jest procesem, który można, a nawet trzeba wspomagać. Istnieje na to wiele sprawdzonych, zdrowych sposobów.

Oczyszczenie organizmu z toksyn domowymi sposobami

Oczyszczanie organizmu może kojarzyć się z trudnym i skomplikowanym procesem, wymagającym specjalistycznej wiedzy i konkretnych umiejętności. W celu wsparcia naturalnych mechanizmów oczyszczania, wystarczy jednak podstawowa znajomość pracy organizmu oraz jego procesów detoksykacji. Przed podjęciem decyzji o sięgnięciu po medykamenty, wielu z nas zastanawia się nad tym, jak oczyścić organizm z toksyn domowymi sposobami. Metoda ta wydaje się być mniej inwazyjna dla ciała, a także bliższa naturze. Istnieje wiele możliwości, aby oczyścić organizm ze złogów, usprawnić funkcjonowanie narządów i układów oraz wpłynąć na poprawię własnego samopoczucia. W niemal każdej domowej kuchni można znaleźć produkty, które wspomagają procesy detoksykacji. Trzeba jedynie wiedzieć, po które z nich warto sięgnąć. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć takie jak:

Oczyszczanie organizmu z toksyn to nie tylko wprowadzanie do diety rozmaitych produktów, ale również eliminacja czynników nasilających odkładanie się złogów. Należą do nich między innymi:

 • papierosy;
 • alkohol;
 • narkotyki;
 • napoje zawierające kofeinę;
 • cukier;
 • niektóre leki, w tym leki przeciwbólowe;
 • żywność wysokoprzetworzona.

Oczyszczanie organizmu domowymi sposobami może trwać od kilku dni do kilku tygodni, zależnie od podjętych metod oraz indywidualnych potrzeb danej osoby.

Jak usunąć toksyny z organizmu – oczyszczające właściwości alg

Algi to rośliny charakteryzujące się wieloma cennymi właściwościami. Stosowanie produktów, które je zawierają pozwala odżywić organizm oraz w naturalny sposób pozbyć się szkodliwych substancji, kumulujących się w jego wnętrzu. Zastanawiając się nad tym, jak oczyścić organizm z toksyn, warto wziąć pod uwagę użycie naturalnych suplementów diety.

Chlorella

Sekretem skuteczności tego preparatu jest budowa komórkowa Chlorelli. Jej zewnętrzna powłoka nie ulega trawieniu. Jednak gdy zostanie ona poddana procesowi rozerwania, wchłania toksyny, a także zbędne produkty przemiany materii i zostaje zatrzymane we wnętrzu algi. Działa to na zasadzie sieci, która wyłapuje niebezpieczne substancje. Następnie zostają one wydalone z organizmu. Dzięki tabletkom na oczyszczenie organizmu z Chlorellą, można skutecznie oczyścić go z zanieczyszczeń i metali ciężkich. Produkt zapewnia bardzo dobre wsparcie dla naturalnych mechanizmów obronnych ludzkiego ciała.

Zobacz również: Rozerwana ściana komórkowa w aldze Chlorella – dlaczego jest to ważne?

Spirulina + Chlorella

To połączenie alg daje zadziwiające rezultaty w oczyszczaniu organizmu. Suplement diety Spirulina + Chlorella wspomaga działanie układu pokarmowego – przyspiesza przemianę materii oraz likwiduje zaparcia. Prawidłowa praca układu pokarmowego przekłada się na poprawę ogólnego samopoczucia oraz wyglądu zewnętrznego. Stosowanie tego rodzaju produktu skutkuje między innymi zwiększeniem odporności, zregenerowaniem się uszkodzonych tkanek organizmu, poprawą ogólnej kondycji, a także dodatkową energią, której organizm nie musi przeznaczać na samodzielne oczyszczanie organizmu.

Green Detox

Koktajl oczyszczający Green Detox jest produktem opracowanym przez specjalistów w zakresie oczyszczania i odżywiania organizmu. Zawarte w nim roślinne przeciwutleniacze i błonnik pokarmowy pomagają w usuwaniu toksyn i odkwaszeniu organizmu. Suplement wspiera pracę układu pokarmowego, a także wspomaga odchudzanie. Oczyszczanie organizmu z toksyn suplementami diety, powinno odbywać się jedynie przy użyciu naturalnych i bezpiecznych produktów. Warto w tej kwestii zasięgnąć porady lekarskiej.

Oczyszczanie wątroby z toksyn

Wątroba jest jednym z największych organów w ciele człowieka. Funkcje jakie pełni to przede wszystkim:

 • wydzielnicza;
 • metaboliczna;
 • magazynująca;
 • detoksykacyjna (mająca za zadanie oczyszczanie organizmu z toksyn).

Wątroba rozkłada amoniak (związek trujący dla organizmu) w mocznik, a także przekształca toksyny (leki, alkohol) w substancje nieaktywne, obojętne dla organizmu. Nadmierna kumulacja toksyn w organizmie, błędy żywieniowe oraz długotrwałe stosowanie leków, mogą zbyt mocno obciążać ten organ oraz zaburzać jego pracę. Wówczas konieczne jest wsparcie wątroby w pełnieniu podstawowych funkcji. Oczyszczanie wątroby z toksyn polega w dużej mierze na stosowaniu diety bogatej w minerały i witaminy oraz ziół o działaniu odtruwającym i oczyszczającym. Do tego rodzaju produktów zaliczamy między innymi:

Zobacz również: Zioła na wątrobę – jak skutecznie ją oczyścić?

W oczyszczaniu tego organu z toksyn pomocne mogą być naturalne suplementy na wątrobę. Zawierają one ekstrakty roślinne, wspomagające regenerację komórek wątroby oraz proces jej detoksykacji. Aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie wątroby, należy przyspieszyć proces odbudowy jej komórek – hepatocytów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ostropestu, karczochu oraz kurkumy. Te naturalne produkty wspomagają proces regeneracji wątroby. Warto także wprowadzić do diety jogurty i kefiry, będące bogatym źródłem bakterii trawiennych.

Oczyszczanie jelita grubego domowymi sposobami

Jelito grube stanowi część układu pokarmowego, która jest odpowiedzialna za oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn. Nieprawidłowy styl życia, stosowanie diety bogatej w tłuszcze nasycone, żywność wysokoprzetworzona, biały cukier, leki oraz używki mogą zaburzyć pracę tego ważnego organu. Skutkiem tego bywają najczęściej długotrwałe i uciążliwe zaparcia. Te z kolei mogą doprowadzić do groźnego dla człowieka samozatrucia organizmu. Działania, mające na celu poprawę perystaltyki jelit, powinny być podejmowane z rozmysłem. Zamiast decydować się na użycie środków przeczyszczających, które nie pozostają obojętne dla organizmu, warto wypróbować oczyszczanie jelita grubego domowymi sposobami.

Pierwszym krokiem na drodze do tego powinna być zmiana diety na bogatoresztkową. Produkty obfitujące z błonnik (otręby pszenne, płatki owsiane, ciemne pieczywo) skutecznie wymiotą ze światła jelita wszelkie zaległości, nie uszkadzając przy tym delikatnego nabłonka. Poza produktami zawierającymi błonnik pokarmowy, należy włączyć do diety takie, które wesprą naturalne mechanizmy oczyszczania. Można do nich zaliczyć między innymi:

 • czarny orzech o działaniu odrobaczającym;
 • czosnek – działa przeciwpasożytniczo i przeciwgrzybiczo;
 • grejpfrut – niszczy bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty.

Wprowadzając modyfikacje w diecie, nie można zapomnieć o płynach. Wypijanie codziennie dwóch litrów niegazowanej wody mineralnej, powinno jak najszybciej zmienić się w zdrowy nawyk. Aby oczyszczanie organizmu z toksyn było bardziej efektywne, należy wprowadzić w życie dodatkowe zmiany. Zwrócenie większej uwagi na higienę osobistą oraz aktywność fizyczną sprawią, że organizm zacznie sprawniej funkcjonować. Oczyszczanie jelita grubego domowymi sposobami może przynieść długotrwałą poprawę jego funkcjonowania, pod warunkiem, że nie zrezygnujemy z pozytywnych zmian w diecie zaraz po uzyskaniu pierwszych efektów .

Objawy oczyszczania organizmu z toksyn

Reakcje organizmu na oczyszczanie możemy podzielić na dwie grupy:

 • negatywne;
 • pozytywne.

Negatywne objawy oczyszczania organizmu z toksyn związane są z szokiem, jaki przeżywa nasze ciało, poddawane detoksowi. Rozchwianiu ulega zarówno sfera fizyczna, jak i psychika. Najczęstszymi, wczesnymi skutkami oczyszczania organizmu są zmęczenie i ból głowy. Rozregulowanie układu pokarmowego może się objawiać zaparciami, biegunką i wzdęciami. Naturalną reakcją na detoks są także zmiany skórne, szczególnie w obrębie twarzy. Osoba poddawana oczyszczaniu może odczuwać przemęczenie i smutek, może jej także towarzyszyć uczucie niepokoju. Wszystkie wyżej opisane objawy świadczą jedynie o tym, że oczyszczanie organizmu z toksyn przebiega w prawidłowy sposób.

Pierwszy etap oczyszczania organizmu jest dla nas swoistą próbą sił. Po kilkudniowym, złym samopoczuciu przychodzi czas na pozytywne zmiany. Oczyszczony organizm zaczyna funkcjonować sprawniej i bardziej harmonijnie. Praca układu pokarmowego ulega uregulowaniu, poprawia się także wygląd i kondycja skóry. Pozytywnym skutkiem oczyszczania organizmu z toksyn jest spadek masy ciała i poprawa sylwetki. Osoba po oczyszczaniu organizmu czuje się zdrowsza, młodsza i pełna energii. Towarzyszący jej wcześniej problem bezsenności, staje się już tylko przykrym wspomnieniem. Poprawie ulega ogólne samopoczucie. Pozytywne skutki oczyszczania wpływają na pracę wszystkich narządów i układów organizmu człowieka.

Podsumowanie

Problem kumulowania się toksyn w organizmie dotyczy każdego z nas. Środowisko w jakim żyjemy, powietrze, którym oddychamy, a także codzienne wybory żywieniowe, doprowadzają do tego, że nasze ciało przestaje prawidłowo funkcjonować. Wszystkiemu winne są wszechobecne toksyny, zanieczyszczenia i konserwanty. W dzisiejszym świecie jest ich tak dużo, że naturalne mechanizmy obronne człowieka zaczynają szwankować. Jedynym sposobem na pozbycie się trujących zaległości jest oczyszczanie organizmu z toksyn, zarówno domowymi sposobami jak i przy pomocy suplementów diety.

Mimo że początkowe objawy oczyszczania organizmu są mocno uciążliwe, nie warto się poddawać. Nasza cierpliwość i samozaparcie zostaną wkrótce sowicie nagrodzone. Oczyszczony organizm powraca na właściwe tory. Każdy z układów organizmu odczuwa ulgę, po pozbyciu się podtruwającego go balastu. Czystsze ciało skutkuje także pozytywnymi zmianami w psychice. Poprawa nastroju, uczucie radości i lekkości nagradzają nam cały trud procesu oczyszczania.

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Ziółko E., Podstawy fizjologii człowieka, Oficyna Wydawnicza PWSZ w Nysie, Nysa 2006.
 2. Lazur J., Szewczyk A., Jękot B., Muszyńska B., Suplementy diety zawierające Chlorella vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny, XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Kraków 2017.
 3. Chia M., Lombardi A., Melao M., Growth and biochemical composition of Chlorella vulgaris in different growth media, Anais da Academia Brasileira de Ciências, 85/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami