Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami

Aktualizacja: 31 lipca 2020

Chlorella – najlepsze naturalne oczyszczanie organizmuChlorella jest dziś bardzo często zalecanym suplementem w czasie diet oczyszczających i innych kuracji, które mają pomóc w usunięciu toksyn z organizmu. Czy jednak rzeczywiście działa? A jeśli tak, to jaki jest mechanizm tego działania?

Jest wiele badań, które dowodzą, że w komórkach algi Chlorella znajduje się co najmniej kilka ważnych związków mających wpływ na usuwanie toksyn z organizmu: witaminy, minerały, aminokwasy, chlorofil i specyficzny czynnik wzrostu (Chlorella Growth Factor – CGF). Można uznać, że z tej listy najmniej wiarygodnie brzmią doniesienia o oczyszczających aminokwasach, ponieważ związki z tej grupy znane są raczej z tego, że ich metabolizm jest źródłem toksyn.

Jeśli chodzi o witaminy i minerały, to pełnią one raczej funkcję regulatorów w wielu procesach, więc na pewno udałoby się wskazać konkretne procesy związane z oczyszczaniem, gdzie biorą udział substancje z tej grupy, które znajdują się w komórkach Chlorelli. Byłoby to jednak naciąganie faktów, ponieważ witaminy i minerały zawsze działają wielotorowo i Chlorella niekoniecznie jest najlepszym ich źródłem. Warto jednak uwagę skupić na chlorofilu i czynniku wzrostu (CGF), a także pewnej innej, jeszcze niewymienionej z nazwy grupie związków, bo te mogą mieć znacznie większe znaczenie.

Chlorofil

W aldze Chlorella chlorofil może stanowić nawet do 12% objętości suchej masy. Jest to najwyższy wynik w całym znanym świecie organizmów żywych, więc jeśli chlorofil faktycznie pomaga w oczyszczaniu, to nic nie dostarczy go więcej niż ta alga. Jednak czy to działa?

Okazuje się, że tak. Ze względu na to, że budowa chlorofilu prawie nie różni się od pierścieni hemu w hemoglobinie, które wiążą gazy oddechowe i metale ciężkie, chlorofil pomaga w oczyszczaniu krwi. Ze szkodliwymi substancjami wiąże się efektywniej niż pierścienie hemowe, ale w odróżnieniu od nich jest na trwałe usuwany razem z przyłączoną cząsteczką, a z hemoglobiną bywa pod tym względem różnie. Większa zawartość chlorofilu oznacza więc czystszą krew, a ponieważ to właśnie krew zbiera zanieczyszczenia z całego organizmu, tutaj oczyszczanie ma znaczenie kluczowe.

Czynnik wzrostu

Chlorella Growth Factor (CGF), czyli specyficzny dla tej algi czynnik wzrostu jest związkiem, który chroni materiał genetyczny ludzkich komórek, przyspieszając procesy naprawcze, a tym samym zwiększając zdolność komórek do samooczyszczenia i autonaprawy.

Białka specyficzne

Chemicy znają pewną grupę białek o dużej zdolności do chelatowania jonów metali ciężkich. Okazuje się, że również w Chlorelli znajduje się spora ilość takich białek funkcyjnych, ponieważ w badaniach in vitro dowiedziono, że białkowa część komórek algi Chlorella znacznie osłabia potencjał toksyczny metali ciężkich. Na razie nie udało się zidentyfikować wszystkich tych białek ani odpowiedzieć na pytanie, po co właściwie ewolucja wyposażyła algę w taki arsenał ochronny, który normalnie nie jest wykorzystywany. Jednak badania te powtórzono niezależnie w kilku ośrodkach z tym samym rezultatem.

Nie dodaje niczego od siebie

I to też ważna sprawa – Chlorella usuwa zanieczyszczenia i nie zwiększa ich produkcji. Można bowiem kupić syntetyczne substancje detoksykujące, których rozkład jednak wcale nie pozwala długo cieszyć się lepszym zdrowiem, bo powoduje wydzielenie jeszcze bardziej szkodliwych związków.

Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, ...
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...