Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 maja 2023

FeederyzmFeederyzm to zaburzenie preferencji seksualnych łączone z sadomasochizmem. Odnosi się do odczuwania silnego pociągu seksualnego na widok otyłego partnera. Co więcej, taka osoba specjalnie i świadomie tuczy swojego partnera, aby przybierał on coraz więcej kilogramów. Względu zdrowotne nie mają tu większego znaczenia, fetyszysta skupia się wyłącznie na własnych potrzebach.

Feederyzm – na czym polega?

Zgodnie z definicją, feederyzm jest zestawem praktyk dokonywanych przez osoby, które seksualnie pobudza otyłe ciało, proces przybierania na wadze, karmienie i zachęcanie innych do tycia. Jakkolwiek relacja pomiędzy osobą karmiącą a karmioną nie musi być otwarcie i wyraźnie seksualna, to zawsze ma seksualny podtekst. Zdecydowanie częściej osobą otyłą i karmioną w takim związku jest kobieta, którą opiekuje się mężczyzna praktykujący feederyzm. Odwrotna konfiguracja zdarza się bardzo rzadko. Nieco odmienną sytuacją jest zjawisko, gdy oboje partnerzy dążą do przybierania na wadze i wzajemnie karmią się w taki sposób, aby osiągnąć jak największą otyłość.

W kontekście seksualnym feederyzm uznaje się za postać parafilii, czyli zaburzenia preferencji seksualnych. Nie jest to jednak choroba czy zaburzenie psychiczne, lecz preferencja seksualna, inna niż uważana za normalne zachowanie prezentowane przez osoby dorosłe. Wiele źródeł podaje, że feederyzm może po części wiązać się z BDSM, ponieważ w takiej relacji jedna osoba jest dominująca, a druga uległa. Osoba dominująca (wyznająca feederyzm) dąży do całkowitego uzależnienia od pomocy i obecności swojego partnera (osoba otyła).

Objawy feederyzmu

Osoba wyznająca feederyzm odczuwa podniecenie seksualne na widok otyłego partnera. Co więcej, ogromną przyjemność również na podłożu seksualnym, sprawia jej karmienie takiej osoby. Typowym zachowaniem jest dokumentowanie przyrostów masy ciała poprzez regularne ważenie partnera i mierzenie jego obwodów. Dokumentowane są nawet takie praktyki jak masaże ciała czy potrząsanie fałdami tłuszczu, co wzbudza w feederyście podniecenie.

Atrakcyjność seksualna w omawianym przypadku często dotyczy wybranego fragmentu ciała, zazwyczaj jest to otłuszczony brzuch lub rozstępy na skórze. O ile w normalnym życiu różne specyficzne dania czy rodzaje pożywienia uznaje się za afrodyzjaki (np. ostrygi, gorzką czekoladę, truskawki, szampan itd.), w federyzmie rolę tę pełni obfitość i kaloryczność pożywienia. Im bardziej tłuste i niezdrowe dania, tym większą satysfakcję odczuwają partnerzy.

Konsekwencje feederyzmu

Najpoważniejsze konsekwencje feederyzmu dotyczą osoby karmionej, czyli otyłej. Zwłaszcza jeśli dojdzie do tego, że ze względu na ciężar ciała nie jest ona w stanie wstać z łóżka czy wykonywać podstawowe czynności wokół siebie. Przykładowe problemy zdrowotne wynikające z otyłości:

I wiele innych. Partner odpowiedzialny za karmienie nie bierze jednak tego pod uwagę, dążąc do zaspokajania własnych potrzeb seksualnych i emocjonalnych.

Feederyzm – przyczyny

Do dnia dzisiejszego przyczyny feederyzmu nie są znane. Podobnie jak przyczyny innych preferencji seksualnych: pedofilia, zoofilia, nekrofilia czy ekshibicjonizm. Uważa się, że na ich rozwój wpływa połączenie wielu czynników, w tym genetycznych i środowiskowych. Feederyzm wciąż pozostaje tematem wielu obserwacji i badań.

Leczenie feederyzmu

Specjaliści uważają, że feederyzm powinien być leczony przymusowo. Nie jest to możliwe ze względu na fakt, że partnerka w takim związku poddaje się tuczeniu z własnej, nieprzymuszonej woli, zaś karmiciel rzadko widzi własny problem, uznając swoje preferencje za całkowicie normalne. Leczeniem powinien zajmować się więc doświadczony psychiatra, pracując z obojgiem partnerów. Osoba otyła powinna zrozumieć konsekwencje swojego stanu oraz poznać istotę feederyzmu, zaś osoba karmiąca musi zrozumieć, że takie zachowanie przyczynia się do poważnych problemów zdrowotnych drugiej osoby i nie jest normalne. Terapia trwa niekiedy wiele miesięcy i lat, jednak przy zaangażowaniu i odpowiedniej motywacji możliwe jest wyciszenie takich preferencji seksualnych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Majka-Rostek D., Feederyzm: społeczno-kulturowe konteksty preferencji i praktyk seksualnych, Konteksty Społeczne, 1/2019.
  2. Łachnik J., Nowe słownictwo związane z jedzeniem – na materiale obserwatorium językowego uw. Próba rekonstrukcji struktury pola tematycznego, Warszawa 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami