Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 października 2022

PsychiatraPsychiatra to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem zaburzeń oraz chorób o podłożu psychicznym. Pomaga nie tylko z objawami, ale także dąży do ustalenia ich przyczyn, które nierzadko są bardzo złożone i wymagają wielomiesięcznej czy wieloletniej współpracy z pacjentem. Aby móc skorzystać z pomocy psychiatry w ramach NFZ nie trzeba posiadać skierowania od lekarza rodzinnego.

Psychiatra – czym się zajmuje?

Zadaniem psychiatry jest przede wszystkim diagnostyka i leczenie zaburzeń i chorób psychicznych. Zarówno ich powaga, stopień zaawansowania, obraz kliniczny, jak i rokowania czy optymalne sposoby leczenia są niezwykle różnorodne, dlatego psychiatra musi posiadać szczegółową wiedzę medyczną i psychologiczną. Najczęściej diagnozowanymi problemami, z którymi spotyka się psychiatra, są między innymi:

Takich chorób jest znacznie więcej. Należy pamiętać, że szukanie pomocy i tego specjalisty nie jest wstydem, lecz przejawem odwagi i chęci zadbania o własne zdrowe oraz przyszłość swoją i swoich najbliższych.

Kiedy udać się do psychiatry?

Wizyta u psychiatry będzie wskazania przy zauważeniu następujących objawów:

  • myśli samobójcze;
  • brak chęci do życia, brak motywacji i energii do działania;
  • odczuwanie skrajnych emocji, zwłaszcza gdy bardzo szybko przechodzimy między nimi;
  • uczucie bezradności i bezsilności;
  • permanentne odczuwanie niepokoju, smutku, lęku;
  • wycofanie społeczne i izolacja;
  • kompulsywne objadanie się lub wymiotowanie po spożyciu posiłków;
  • uzależnienia;
  • skłonności do robienia krzywdy sobie, zwierzętom lub innym osobom;
  • niepohamowane napady płaczu lub złości i agresji;
  • dostrzeganie rzeczy (głosów, dźwięków), których nikt inny nie zauważa;
  • objawy somatyczne (np. bóle głowy, duszności, drżenie rąk), które nie mają wyjaśnienia w chorobach i schorzeniach zdrowotnych pomimo szczegółowej diagnostyki.

Do psychiatry warto zabrać bliską nam osobę, gdy zauważymy u niej jakiekolwiek niepokojące objawy, które mogą wskazywać na chorobę psychiczną. Bardzo często pacjent sam nie jest w stanie zauważyć u siebie problemu, wypiera go. Rolą najbliższych jest więc wsparcie go w tej trudnej sytuacji i poszukanie pomocy specjalisty.

Kto to jest psychiatra?

Psychiatra to osoba, która ukończyła 6-letnie studia medyczne, zakończone zdaniem egzaminów lekarskich i obroną pracy dyplomowej. Na studiach odbyła dodatkowo praktyki i staże na różnych oddziałach szpitalnych. Po ukończeniu studiów medycznych lekarz przystępuje do specjalizacji, która na kierunku psychiatrii trwa około 5 lat. Po tym czasie otrzymuje uprawnienia do wykonywania zawodu psychiatry.

Ile kosztuje wizyta u psychiatry?

Kosz prywatnej wizyty u psychiatry wynosi nawet 250-300 zł, przy czym czas trwania takiej wizyty waha się między 30-60 minut, w zależności od problemu pacjenta. W pomocy psychiatry można również skorzystać w ramach NFZ, nie trzeba do tego żadnego skierowania. Czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ wynosi jednak nawet kilka miesięcy.

Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Praktycznie cała wizyta opiera się na rozmowach, wywiadach i analizach. Pierwsza wizyta ma na celu zbudowanie zaufania między lekarzem a pacjentem, dzięki czemu rozmowa o prywatnych problemach nie będzie krępująca. Należy pamiętać, że wszelkie informacje, którymi pacjent dzieli się z psychiatrą, są objęte tajemnicą zawodową. W dalszej części spotkania pacjent przedstawia swój problem, zaś psychiatra szuka jego przyczyn, nierzadko cofając się aż do dzieciństwa pacjenta. Metoda leczenia i analizy zależy od preferencji lekarza oraz pacjenta – istnieje wiele technik, którymi można się kierować. Psychiatra jest uprawniony do wystawiania zwolnień lekarskich oraz recept na leki.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jarema M., Psychiatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
  2. Pużyński S., Rybakowski J., Wciórka J., Psychiatria, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami