Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 lipca 2022

Zmętnienie rogówki okaZmętnienie rogówki oka to inaczej zmniejszenie jej przejrzystości, co wpływa negatywnie na zdolność prawidłowego i wyraźnego widzenia. Dolegliwość zwie się również bielmem, ponieważ nierzadko przybiera białawe zabarwienie. Diagnostyką i leczeniem chorób oczu zajmuje się lekarz okulista.

Rogówka oka – anatomia i funkcje

Rogówka oka jest jego bardzo ważną częścią. To właśnie przez nią światło wpada do oka, załamuje się i skupia promienie świetlne umożliwiając prawidłowe i ostre widzenie. Jako część błony włóknistej odpowiada za kształt gałki ocznej i chroni ją. Jest silna, wytrzymała i odporna na ewentualne uszkodzenia. Co ciekawe, nie posiada przy tym żadnych własnych naczyń krwionośnych czy naczyń limfatycznych. Jej odżywianie następuje z przybrzeżnego pierścienia naczyniowego i głębszych naczyń krwionośnych twardówki. Mimo braku własnego ukrwienia jest ona silnie unerwiona, więc już niewielkie jej podrażnienia objawiają się bólem, pieczeniem i dyskomfortem. Rogówka oka składa się z sześciu warstw, a jej całkowita maksymalna grubość wynosi do 1 mm.

Zmętnienie rogówki oka – przyczyny

Za najczęściej występującą przyczynę zmętnienia rogówki oka uznaje się przewlekłe, nieleczone lub nieprawidłowo leczone stany zapalne oka oraz wrodzone choroby układowe. Wśród możliwych przyczyn wyróżnia się więc:

  • przebyte urazy gałek ocznych (mechaniczne, chemiczne lub biologiczne);
  • dystrofie;
  • zwyrodnienie plamki żółtej lub rogówki;
  • zespół Petersa;
  • choroby metaboliczne, w tym mukopolisacharydozy;
  • przyjmowanie niektórych leków o silnym działaniu, wskutek czego zmętnienie rogówki jest działaniem niepożądanym;
  • uszkodzenie nerwów odpowiedzialnych za unerwienie rogówki oka;
  • niektóre choroby przewlekłe, np. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Pacjent z bielmem powinien zostać poddany szczegółowej diagnostyce, rozpoczynając od rozpoznania chorób ogólnoustrojowych oraz badania narządu wzroku.

Zobacz również: Zaćma.

Zmętnienie rogówki oka – objawy

Charakterystycznym i głównym objawem, widocznym niemal od razu jest białawe zmętnienie rogówki oka na jej obrzeżach lub w centralnej części. Utrata przezierności tworzy barierę dla przenikającego ją światła, konsekwencją czego jest utrata ostrości widzenia. Na dłuższą metę może dojść do całkowitej utraty wzroku lub trwałego upośledzenia zdolności widzenia. Stopień objawów zależy od zaawansowania zmętnienia rogówki.

W zależności od przyczyny powodującej bielmo, mogą mu towarzyszyć inne objawy dotyczące aparatu wzroku, takie jak ból oczu, pieczenie, uczucie piasku pod powiekami czy nadmierne łzawienie oczu. Może także pojawić się mało komfortowe zaczerwienienie oka.

Diagnostyka

Diagnostyka zmętnienia rogówki oka opiera się na badaniu okulistycznym. Okulista sprawdza ostrość widzenia, ciśnienie wewnątrzgałkowe i bada dno oka. Zastosowanie mają tomografia rogówki i OCT (Optyczna Koherentna Tomografia). Bardzo ważnym elementem diagnostyki, zwłaszcza przed planowanymi zabiegami okulistycznymi, jest pachymetria, czyli pomiar grubości rogówki.

Zmętnienie rogówki oka – leczenie

Zmętnienie rogówki oka jest dolegliwością, którą należy leczyć jak najszybciej, ponieważ może prowadzić do trwałych zmian w widzeniu. W zależności od przyczyn i obrazu klinicznego leczenie może być zachowawcze lub chirurgiczne. Zawsze dąży się do usunięcia przyczyny bielma lub ustabilizowania choroby podstawowej, gdy jej wyleczenie nie jest możliwe. Następnie stosuje się leki i krople do oczu oraz odpowiednio dobrane szkła kontaktowe. Warto wspomnieć, że coraz częściej pacjenci decydują się na proste zabiegi takie jak laserowe czy mechaniczne usunięcie powierzchniowych warstw rogówki (tzw. keratektomia).

Innym sposobem jest leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu nabłonka i przeszczepie rogówki. Dawcą nowej rogówki jest zmarła osoba, wcześniej jednak należy potwierdzić biologiczną zgodność tkankową między dawcą a biorcą. Zabieg transplantologiczny wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub w znieczuleniu miejscowym. Na efekty takiej terapii pacjent musi zaczekać kilka miesięcy. Współcześnie rokowania są dobre.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gromczyńska G., Szymańska-Pomorska G., Pytel A., Pełzakowe zapalenie rogówki, Kosmetologia Estetyczna, 5/2015.
  2. Ścieszka B., Zaćma pourazowa i towarzyszące jej zmiany w narządzie wzroku, Kosmetologia Estetyczna, 2/2019.
  3. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami