Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 listopada 2022

Łzawienie oczuŁzawienie oczu w nadmiarze to problem, który (wraz z patologiczną suchością oczu i uczuciem piasku pod powiekami) stanowi jeden z częstszych problemów narządu wzroku w dzisiejszych czasach. Należy pamiętać, że wydzielanie łez jest naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem, dzięki któremu możliwe jest zachowanie prawidłowej kondycji narządu wzroku.

Znaczenie wydzielania łez

W celu zrozumienia problemu nadmiernego łzawienia oczu należy dowiedzieć się, jak przebiega proces wydzielania łez i za co tak naprawdę one odpowiadają, poza wyrażaniem silnych emocji takich jak szczęście, strach, złość czy smutek. Otóż wydzielanie łez jest fizjologicznym procesem, mającym za zadanie nawilżenie rogówki i spojówki oka, a także usunięcie z powierzchni oka ewentualnych pyłków i zanieczyszczeń. U każdego człowieka na powierzchni oka stale utrzymuje się niewielka warstwa łez, a ich produkcja przebiega niezależnie od naszej woli. Za wydzielanie łez odpowiadają liczne gruczoły:

  • łzowy właściwy;
  • łzowe dodatkowe Krausego oraz łzowe dodatkowe Wolfringa;
  • Manza;
  • rzęskowe Molla;
  • łojowe Zeissa;
  • krypty Henlego.

Za sprawą skurczu mięśnia okrężnego oka łzy płyną wzdłuż pasemka łzowego, zlokalizowanego przy powiece górnej. Następnie kierują się ku dołowi, tworząc pasemko łzowe powieki dolnej. Obydwa pasemka łączą się ze sobą przy fałdzie półksiężycowatym i mięsku łzowym, tworząc w konsekwencji tak zwane jeziorko łzowe. Ruch powiek sprawia, że łzy rozprowadzane są przy każdym mrugnięciu. Patologiczną sytuacją jest wydzielanie łez w takiej ilości, że wypływają one poza obrąb oka i ściekają z jednego z kącików oka.

Łzawienie oczu – przyczyny

Przede wszystkim nie należy mylić łzawienia oczu z płaczem, który jest przejawem nadmiaru emocji. Na ogół łzawienie oczu jest objawem reakcji alergicznej organizmu, a w szczególności uczulenia na pyłki, kurz i sierść zwierząt (alergeny wziewne). Do pozostałych możliwych przyczyn zaliczamy:

  • schorzenia prowadzące do zatkania przewodów nosowo-łzowych oraz schorzenia powodujące pogorszenie odpływu mimo braku zatkanych przewodów;
  • nadmierną suchość oczu, np. wskutek długotrwałego spoglądania na monitor komputera;
  • ekspozycję na dym tytoniowy lub warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr czy działanie suchego powietrza;
  • mechaniczne podrażnienie powierzchni oka, ciało obce w oku;
  • jęczmień na powiece;
  • stan zapalny nosa, w tym katar sienny i nieżyt nosa.

Sprzecznym wydaje się być fakt, że nadmierna suchość oczu powoduje ich łzawienie. Dzieje się tak, ponieważ suchość jest czynnikiem drażniącym, a na każdy czynnik drażniący gruczoły łzowe wydzielają łzy jako substancję ochronną. Mimo nadmiernego wydzielania łez oczy wciąż pozostają przesuszone, powstaje więc błędne koło. Z kolei wszelkie alergiczne przyczyny nadmiernego łzawienia oczu na ogół współwystępują z innymi objawami, takimi jak uczucie pieczenia, kichanie, katar czy światłowstręt.

Łzawienie oczu często występuje u osób noszących soczewki kontaktowe. Najprawdopodobniej będzie to efekt mikrouszkodzenia elementu soczewki lub obecności na jej powierzchni stykającej się z okiem pyłków lub zanieczyszczeń. Wówczas należy wyjąć soczewkę, przepłukać ją specjalnym płynem, sprawdzić czy nie jest odwinięta nieprawidłową stroną, a następnie ponownie umieścić w oku. Gdy pieczenie, łzawienie i dyskomfort ponownie się pojawią, konieczna staje się wymiana tej soczewki na nową.

Zobacz również: Cyfrowe zmęczenie wzroku.

Łzawienie oczu – leczenie

Należy poznać przyczyny nadmiernego łzawienia oczu. Zawsze rekomenduje się wizytę kontrolną u okulisty, który wykona szereg badań i oceni struktury, które nie są widoczne przez nas samych, np. dno oka. W przypadku podejrzenia alergii należy wykonać skórne testy alergiczne, a następnie unikać czynnika alergennego. Bez względu na przyczynę łzawienia oczu podstawą będzie zapewnienie gałkom ocznym prawidłowego nawilżenia. Nietypowym zjawiskiem jest, że nadmierne wydzielanie łez powoduje przesuszanie oka. W tym celu należy stosować krople do oczu, najlepiej w formie żelowej, której ciężej jest się pozbyć podczas płaczu.

Podstawą leczenia jest stosowanie domowych, zachowawczych metod, takich jak odpoczynek od telewizora, komputera i telefonu komórkowego, wyjście na świeże powietrze, delikatny masaż powiek czy ewentualnie ciepły okład oczu z naparu rumiankowego. Wychodząc latem na zewnątrz warto mieć ciemne okulary ochronne, aby zabezpieczyć oczy przed działaniem promieniowania UV. Jeśli żaden z domowych sposobów nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, a łzawieniu oczu towarzyszą jakiekolwiek inne objawy, najlepiej udać się do specjalisty.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Choroby oczu – problem zdrowotny, społeczny oraz wyzwanie cywilizacyjne w obliczu starzenia się populacji, Raport Instytutu Ochrony Zdrowia, Warszawa 2016.
  2. Antoniak K., Farmakoterapia zakażeń bakteryjnych narządu wzroku, Postępy Farmakoterapii, 2/2009.
  3. Lens A., Nemeth S., Ledford J., Anatomia i fizjologia narządu wzroku, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami