Koszt spożywania suplementów

Określenie „lek” oznacza związek chemiczny wykorzystywany do diagnozy, leczenia czy zapobiegania chorobom u ludzi i zwierząt. Ich sposób działania powoduje, że wirusy odpowiedzialne za różnego rodzaju stany zapalne są niszczone w połączeniu z pewnymi składnikami leków. Pomimo, że ich działanie jest bardzo pożyteczne dla chorego człowieka, każdy lek niszcząc komórki wirusowe wchodzi również w reakcje z niektórymi zdrowymi komórkami naszego organizmu. W efekcie pozbywając się męczącej choroby, narażamy się na pewne skutki uboczne. Mogą to być np. zaczerwienienia skóry, bóle brzucha, senność lub wiele innych. Dlatego tak ważna jest konsultacja lekarska przed stosowaniem jakiegokolwiek lekarstwa. I dlatego tez wiele z nich jest sprzedawanych tylko na receptę, gdyż niewłaściwe użycie mogło by bardziej zaszkodzić niż wyleczyć.

Suplementy dietetyczne to nie lekarstwa. I to jest bardzo ważne stwierdzenie, o którym należy pamiętać sięgając po jakiekolwiek z nich. Nie zawierają one dawki witamin, minerałów czy pierwiastków śladowych w skondensowanych ilościach, ponieważ są tak stworzone, aby mogły być przyjmowane przez długi okres czasu. Często też więc efekty stosowania są zauważalne dopiero po 2 tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania, co może bardzo wiele osób zniechęcać. Czy jednak nie warto zastanowić się jak dużo można zyskać mając organizm doskonale odżywiony bez braków potrzebnych do życia substancji.

Organizm jest w stanie funkcjonować gdy nie będą mu dostarczane wszystkie mikroelementy. Jaka jest wtedy jego wydajność? Bardzo niska! Przy braku magnezu organizm jest bardziej podatny na stres. Gdy zabraknie witaminy E, słabnie wzrok, czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni, mamy kłopoty z koncentracją. Produktywność zdecydowanie maleje a co za tym idzie czas wykonania pewnej czynności znacznie się wydłuża.

Załóżmy, że wykonanie pewnej czynności zajmuje nam 60 min, przy pełnej koncentracji podczas gdy nie jesteśmy skoncentrowani – czas wydłuża się do 75 minut. W czasie 8 godzinnego dnia pracy, przy pełnej koncentracji jesteśmy wykonać 8 czynności podczas gdy przy jej braku produktywność spada do ok. 6,5 czynności w tym samym czasie. Licząc dalej, że za każdą czynność otrzymujemy 10zł za godzinę, różnica w wypłacie po jednym dniu wynosi 15 zł! Mnożąc to przez 20 dni w miesiącu otrzymujemy następujący wynik. Osoba z pełną koncentracją jest w stanie zarobić 1600 zł, podczas gdy osoba o osłabionej koncentracji aż o 300zł mniej w miesiącu!!!

Dla przykładu, koszt opakowania spiruliny zawierające 1700szt wynosi 199.90 zł co w przeliczeniu na tabletkę daje ok. 0,11 zł za sztukę. Spożywając zalecaną dzienną dawkę 15 szt. płacimy dziennie ok. 1,55zl. Taka ilość starcza na ok. 113 dni czyli prawie 4 miesiące. Koszt miesięczny spożywania spiruliny wynosi więc ok. 55zł.

Koszt spożywania suplementówIle zyskała osoba spożywająca spirulinę, która przyczyniła się między innymi do podwyższonej produktywności? Odpowiedź brzmi 300zł – 55zł =245zł na miesiąc! Każdy może skomentować otrzymany wynik na swój sposób. Rzeczą oczywistą jest, że są różnego rodzaju prace, jednak do każdego modelu można dokonać powyższe obliczenia. Ale to nie jedyne korzyści spożywania suplementów diety. Organizm naładowany odpowiednią ilością składników odżywczych jest zdecydowanie bardziej odporny na choroby!

Niedobór cynku czy witaminy D powoduje osłabienie działania układu odpornościowego, co zwiększa podatność na choroby.

Efektem jest kolejna ogromna oszczędność! Przeciętny Polak choruje przynajmniej raz w roku (grypa, przeziębienie). Leczenie w takich przypadkach zazwyczaj ogranicza się do wizyty w aptece i zakupie sporej ilości lekarstw, których ceny nie należą wcale do niskich (średnio ok. 80 -150zł) Organizm dobrze odżywiony, potrafi poradzić sobie z sezonowymi chorobami. Dlatego to co i jak spożywamy jest bardzo istotnym czynnikiem jak się później czujemy i funkcjonujemy co potwierdza przysłowie „Jesteś tym co jesz”.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Nie wahaj się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *