Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 19 czerwca 2023

Detoks - co się za tym kryje?Detoks organizmu to dziś bardzo modne pojęcie, ale w wielu przypadkach używane zdecydowanie na wyrost. Na czym polega i przede wszystkim do czego tak naprawdę ma prowadzić? Oto kompleksowe opracowanie problemu.

Detoks i jego poziomy

Mianem detoksykacji określa się ogólnie usuwanie toksyn, czyli substancji szkodliwych (a w kosmetologii również zbędnych, które nie są trujące, ale nie wykazują działań korzystnych dla zdrowia i urody). Warto zwrócić uwagę na fakt, że takie procesy odbywają się w organizmie naturalnie. Choć w stosunku do poszczególnych substancji z różną skutecznością. Detoksykacja z alkoholu, nikotyny, szkodliwych dodatków do jedzenia, a nawet wolnych rodników dzieją się zawsze, automatycznie i bez żadnego świadomego działania z naszej strony. Jednak szlaki metaboliczne naturalnej detoksykacji ukształtowała ewolucja. Proces ślepy, który nie działa z wyprzedzeniem. Co to znaczy?

Mimo że ludzkie organizmy oczyszczają się na różne sposoby, zwykle dzieje się to zbyt wolno w stosunku do tempa, w jakim jesteśmy je w stanie ponownie „zaśmiecić”. Intensywne procesy detoksykacyjne doprowadzają do szybkiego zużycia się komórek, a niektóre nie mają zbyt dużych możliwości naprawczych. Nerki czy wątroba mogą więc nie znieść morderczego tempa naturalnego oczyszczania i dlatego tak znaczny nacisk kładzie się dzisiaj na wspomaganie naturalnego detoksu.

Zobacz również: Detoks – jak go zacząć?

Wspomaganie, czyli co?

Detoks wspomagany polega na odciążeniu naturalnych procesów oczyszczania poprzez odpowiednią dietę lub ćwiczenia. Z jednej strony ma to spowodować mniejszą podaż toksyn (lepsza dieta, mniej „śmieciowego” jedzenia, więcej witamin i czystej energii). Z drugiej ma zintensyfikować procesy oczyszczania, zarówno na poziomie komórek (szybszy rozkład związków chemicznych), tkanek (wydajniejsze przekazywanie toksyn do usunięcia właściwym układom), jak i w skali całego organizmu (zwiększone pocenie lub wydalanie).

Niektóre substancje jakie można suplementować, na przykład enzymy czy witaminy chroniące przed wolnymi rodnikami, mogą nawet eliminować pewne rodzaje zanieczyszczeń. Może to mieć miejsce zanim dostaną się one do komórek, gdzie zajęłyby się nimi mechanizmy detoksykacyjne. Takie działanie pozwala zregenerować organizm, zrównoważyć metabolizm i odzyskać równowagę.

Po co to wszystko?

Detoksykacja wspomagana pozwala szybciej przywrócić homeostazę, której utrata powoduje choroby oraz słabsze samopoczucie. Organizm, który musi własnymi siłami usuwać znaczne ilości toksyn, zużywa na to olbrzymią ilość energii. Wydajniejszy proces detoksykacji pozwala nie tylko pozbyć się szkodliwych związków z ustroju, ale przede wszystkim daje możliwość odzyskania cennej energii. Może ona zostać przeznaczona na rozwój komórek, ich regenerację i podziały, przez co wszystkie procesy fizjologiczne stają się bardziej zrównoważone. Patrzenie na detoksykację tylko przez pryzmat tego czego można się z organizmu pozbyć jest niepełne. A to z tego względu, że często najważniejszą korzyścią jest przywrócenie prawidłowego przebiegu wszystkim procesom metabolicznym.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami