Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 marca 2022

Eukaliptus - zastosowanie i właściwości leczniczeEukaliptus to roślina, która ma wiele odmian (obejmuje około 600 gatunków drzew i krzewów). Pochodzi z Australii oraz Nowej Gwinei. Jednak występuje również w Afryce, Azji oraz Ameryce Południowej. Gdzie eukaliptus znalazł zastosowanie oraz jakie właściwości zdrowotne posiada? Podpowiadamy.

Eukaliptus to drzewo, które w dużej mierze kojarzy nam się ze głównie misiami koala. Przede wszystkim z tego względu, że liście drzewa eukaliptusowego stanowią główne pożywienie tych zwierząt. Znane jest ono pod licznymi nazwami, które zależne są od regionu w jakim drzewo występuje. Nazywa się je bowiem Sugar Gum, Black Box, River Red Gum. Liście drzewa eukaliptusowego wykorzystuje się głównie do syntezy olejku eukaliptusowego, które poddawane są procesom suszenia, a następnie destylacji.

Jakie właściwości lecznicze wykazuje eukaliptus?

Eukaliptus dzięki wielu związkom aktywnym wykazuje szerokie właściwości lecznicze. Stosuje się go w ostrych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, przy zapaleniu oskrzeli, w przeziębieniach z kaszlem i katarem oraz zapaleniu zatok. Jego działanie polega na pobudzaniu czynności wydzielniczej dróg oddechowych, upłynnianiu zalegającego śluzu oraz ułatwianiu odkrztuszania. Ponadto wykazuje właściwości odkażające skórę oraz błony śluzowe. Dodatkowo stosowany jest także w bólach reumatycznych jako preparat dobrze rozgrzewający.

Eukaliptus wykazuje również właściwości typowo medyczne. Od wieków bowiem Aborygeni australijscy eukaliptusem zwalczali choroby o podłożu gorączkowym. Liśćmi eukaliptusa leczono również tyfus, szkarlatynę, nawroty gorączki, malarię oraz cholerę.

Medycyna naturalna wykorzystuje również eukaliptus do nacierania obolałych stawów w artretyzmie oraz głowy podczas silnych objawów migreny.

Podsumowując roślina ta wykazuje właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, rozkurczowe. Ponadto doskonale odświeża oddech.

Zastosowanie eukaliptusa

Liście eukaliptusa posiadają w swym składzie olejki eteryczne, które wykorzystywane są do wytwarzania maści o działaniu wykrztuśnym i udrażniającym drogi oddechowe. Z kolei olejek eukaliptusowy pozyskiwany z drzewa eukaliptusowego stanowi jeden z elementów składowych płynów do płukania jamy ustnej oraz do produkcji past do zębów. Jest również skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.

Uwaga!

Mimo wielu cennych właściwości należy uważać, aby nie przedawkować z jego ilością. Zbyt duża dawka eukaliptusa może wywołać w organizmie działanie halucynogenne. Ponadto może wystąpić biegunka, nudności oraz wymioty.

Podsumowanie

Korzyści stosowania eukaliptusa to przede wszystkim:

  • poprawa warunków oddychania
  • zwalczanie infekcji
  • zmniejszenie bólu i stanów zapalnych
  • złagodzenie kaszlu
  • pielęgnacja ran
  • poprawa jasności umysłu

Należy jednak ostrożnie podchodzić do podawania wewnętrznego. Wielu ludzi postrzega zioła jako nieszkodliwe i naturalne. Chociaż są naturalne, to nadal mogą zaszkodzić. Dlatego należy wcześniej rozważyć możliwe działania niepożądane oraz skorzystać z konsultacji lekarza.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami